Synové hor  (Sons of the Mountains - KA, KO)
R: Čeněk Duba V: Studio hraných filmů, 1956 Sk: Šmída - Kabelík VV: Rudolf Hájek N: povídka Synové hor S: František KožíkČeněk Duba PR: Jindřich Polák K: Josef Střecha DK: Jaromír Holpuch AK: Vojtěch KuthanBedřich Baťka Hu: Jiří Šust Arch: Černý Karel (architekt) Kost: Jaromír Lauda Ma: Gustav HrdličkaLadislav Bacílek St: Antonín ZelenkaJan Chaloupek Zv: Jiří Pavlík Op: Bohuslav SýkoraEmerich Rath kom: Radovan Lukavský H: Josef Bek (tkadlec a zedník Bohumil Hanč), Svatava Hubeňáková (Jaroslava, Hančova žena), Jiří Vala (Václav Vrbata, Hančův přítel), Jaroslav Vojta (učitel Josef Buchar), Vladimír Řepa (faktor Kraus), Miloš Nesvadba (Feistauer), Miroslav Polach (Jarolímek, Hančův přítel), Jaroslav Rozsíval (inženýr Fišer), Vladimír Hlavatý (Kynčl), Miroslav Homola (Sepl), Emerich Rath (hajný Lenz), J.O. Martin (Hančův otec), Robert Vrchota (německý závodník Bartel), Otakar Brousek (člen záchranného mužstva Rath), Josef Koza (Kalenda), Karel Pavlík (dr.Vajna), Jaroslav Cmíral (dr.Šimer), Libuše Pešková (Růženka), Jarmila Kurandová (Vrbatova matka), Anna Matějková (Anna), Theodor Pištěk (Havelka), Eman Fiala (Smetáček), Karel Effa (fotograf), Jaroslav Růža (Scheiner), František Hanus (závodník), Jiří Kašpar (závodník), Jaroslav Materna (závodník), Jiří Novotný (závodník), Jan Hrabě (závodník), Svatopluk Matyáš (závodník), Karlička Nováková (dítě), Miroslav Jarouš (dítě), Pavel Janeček (dítě), Petr Hartl (dítě) Spol: Horská služba Krkonoše /členové/ Fo: 35 mm Ve: česká D: Rozdělovna filmů ČSF Pr: 21.12.1956 © Národní filmový archiv 
 
   Příběh byl natočen podle skutečné události. V roce 1912 vyhrál mezinárodní závody v běhu na lyžích na padesát kilometrů tkadlec Bohumil Hanč. Rád by se oženil s milovanou Slávkou a kupuje proto na splátky od faktora Krause polorozpadlou chalupu. Ručitele mu dělá věrný přítel Václav Vrbata. Hanč je původně zedník a podaří se mu s pomocí kamarádů dát stavení do pořádku. Novomanželé jsou šťastni, tíží je však dluh u Krause, ale i ten se jim nakonec podaří zaplatit. Je rok 1913, Slávka čeká dítě a Bohumil jí slíbí, že nechá závodění. Předtím se chce naposledy zúčastnit mezinárodní soutěže. Závod je zahájen za krásného počasí, zanedlouho se ale zvedá prudký vítr a účastníci začnou odstupovat. Padne hustá mlha a teplota prudce klesá. Hanč, který nezaslechl zprávu o přerušení závodu, je na trati sám. Věrný přítel Vrbata na něho počká a dá mu kabát, čepici a šálu. Oba muži však zabloudí a ve vichřici zahynou nedaleko od sebe. Mohyla postavená na Zlatém návrší v Krkonoších připomíná jejich obětavé přátelství.
   This film was based on a real event. In 1912, weaver Bohumil Hanč won an international 50 kilometres ski race competition. He wants to marry his beloved Slávka so he pays instalments to buy off a half-ruined cottage from factor Kraus. His good friend Václav Vrbata acts as his guarantor. Hanč is originally a mason, and with the help of his friends he gets the building work done. The newly wed couple is happy, they are only troubled by their debt to Kraus. They finally manage to pay this off as well. It is 1913. Slávka is expecting a baby and Bohumil promises her that he will leave ski racing. But he wants to take part in an international competition for the last time. The race starts in wonderful weather but very soon a sharp wind starts blowing and the competitors begin to give up. A thick fog rises and the temperature starts dropping rapidly. Hanč, who didn't hear the news about the interruption of the race, is alone on the track. His faithful friend Vrbata waits for him with a coat, hat and a scarf. The two men get lost and die in the windstorm very close to each other. A grave-mound placed at the Golden hillock in Giant Mountains commemorates their self-sacrificing friendship.