Svátek matek 1945  (Mother's Day 1945,The)
R: K.M. Walló V: Československá filmová kronika, 1946 VV: Miloš Schmiedberger N: Papoušek František (2) S: K.M. Walló K: Bohumil VíchBohumil Paris Hu: Jiří Sternwald; archivní – Josef Suk: převzatá V nový život Arch: Miroslav Pelc St: Jiřina Lukešová Zv: Josef VlčekMiroslav Prokeš Op: Jäkl Alexander pplk. H: Dagmar Matějovská (Miluška), Emil Konečný (Jenda), Hedvika Matějovská (dítě Hedvika), Vladimír Hlavatý (Franta Novák, Jendův kamarád), Zdeněk Šavrda (příslušník SS), Bohuš Záhorský (lékař Červeného kříže), Vlasta Fáberová (mladá žena z domu), Eva ŠmeralováBožena BlahníkováMarie MachníkováAnna PrchalováLudmila SvobodováJosef Pehr (mladý muž), Bolek Prchal (muž s fajfkou), K.I. Kukušin (rudoarmějec), Jiří Pravda Fo: 35 mm Ve: česká D: Státní půjčovna filmů © Národní filmový archiv 
 
   V květnu roku 1945 vypuklo v Praze povstání proti německým okupantům. Mladý muž stačí ještě popřát své manželce, čerstvé mamince Milušce, ke svátku matek a odejde se zbraní na barikády. Do bytu, kde zůstala osamělá žena s miminkem, vtrhnou němečtí vojáci. Jednomu z nich se žena líbí a před jeho obtěžováním ji zachrání jen to, že všichni obyvatelé domu jsou zahnáni do sklepa. Miluška je nešťastná, protože lahvička s mlékem, kterou připravila pro svou dcerku, se rozbila. V domě vypukne požár a jen na zásah Červeného kříže musí Němci dovolit ženám a dětem opustit sklep. Německý voják za mladou ženou hodí granát a ona upadne přímo na peřinku se svým dítětem. Miminko nejeví známky života. V krytu se matky ujme zdravotní sestra, která pozná, že dítě žije. Miluščina radost splyne s všeobecným pocitem štěstí lidí, kteří se právě dozvěděli, že je Praha osvobozena.
   On Mother's Day, May 1945, an uprising against the German invaders broke out in Prague. The young husband has just enough time to congratulate his wife Miluška, who just had a baby, get armed and take his position at the barricades. German soldiers break into the apartment where his wife is alone with the baby. One of them likes the woman and she is saved from his rude advances only by the fact that all the people from the building are driven into the basement. Her little daughter's milk bottle breaks and Miluška is upset. A fire breaks out in the house, the Red Cross intervenes and the Germans are forced to let the women leave the basement. A German soldier throws a hand grenade after the young woman and she falls on the swaddling clothes together with her child. The child shows no signs of life. But inside the shelter a nurse takes care of the mother and realizes the child is alive. Miluška's joy joins the overwhelming feeling of happiness spreading among the people who have just discovered that Prague has been liberated.