Slovo dělá ženu  (Woman as Good as Her Word,A - KA)
R: Jaroslav Mach V: Studio uměleckého filmu, 1952 VV: Rudolf Stahl N: Jiří KarásekOldřich NovýAlice Valentová S: Jiří KarásekOldřich NovýJaroslav Mach AR: Vladimír Hrubeš K: Václav Huňka DK: Jan Novák AK: Josef Illík Hu: Julius Kalaš; archivní – Josef Suk: převzatá Píseň lásky, Julius Kalaš: píseň Pochod novátorů (Nad muže není), píseň Děvčátko zpívej, zatoč se v tanci dokola Nahr: FISYO Dir: Milivoj Uzelac T: František KožíkDušková Marie (2)Oldřich Nový Zp: Oldřich Novýsoubor Rudého práva Mladá svoboda Arch: Černý Karel (architekt) Kost: Erna VeseláPavla Stahlová Ma: Jan Štětina St: Jiřina Lukešová Zv: František Fabián Tr: Chrudoš UherJosef Bůžek Op: Měchura František ing.Suske Arnošt ing. H: Oldřich Nový (zlepšovatel Ludvík Zach), Jiřina Steimarová (soustružnice Jarmila Svátková), Jaromír Spal (Jirka Zach, Ludvíkův synovec), Alena Kreuzmannová (elektromech.a plavkyně Božena Kabí), Antonín Holzinger (soustružník a dirigent Alois Kalou), Taťána Vavřincová (ing.Marie Vaňková), František Paul (dělník František Jakubec), Nelly Gaierová (Růženka, Jakubcova žena), Deyl Rudolf ml. (elektromechanik a dirigent Franta), Vladimír Leraus (podnikový ředitel), František Kreuzmann (vedoucí výroby Bertík Koudela), Fanda Mrázek (zámečník), Dagmar Sedláčková (posluchačka v rozhlasovém studiu), Emil Kavan (předseda závodní rady), Emil Bolek (vedoucí sběrny oprav Hlouzka), Miloš Vavruška (dělník a muzikant), J.O. Martin (železniční ředitel), Hermína Vojtová (Kalousova žena), Marie Blažková (posluchačka v rozhlasovém studiu), Blažena Slavíčková (zákaznice v opravně), Antonín Soukup (cestující v letadle), Kamila Moučková (servírka v Mánesu), Milivoj Uzelac (dirigent ve Smetanově divadle), Věra Koktová (dělnice Vlasta), Robert Morávek (redaktor rozhlasu), Anna Kadeřábková (strojvůdkyně Prokopová), Dagmar Kmínková (úřednice), Štěpán Bulejko (pilot), Rudolf Kutílek (rozhlasový hlasatel), František Miroslav Doubrava (člen orchestru), Meda Valentová (Bertíkova žena), Libuše Zemková (hlasatelka závodního rozhlasu), Miloš Forman (mladý dělník), Jan PilařViktor OčásekLuděk PilcAda Dohnal Spol: Oldřich Nový Fo: 35 mm Ve: česká D: Rozdělovna filmů ČSF Pr: 29.05.1953 © Národní filmový archiv 
 
   Zlepšovatel Ludvík Zach ze Spojených strojíren je přesvědčen, že ženy nemají "technický mozek". Když se při návratu z konference seznámí v letadle s Jarmilou Svátkovou, která čte a píše básně, pokládá ji za spisovatelku. Jarmila je však ve skutečnosti soustružnicí ve stejném podniku jako Zach. Jarmila i Zach si jsou sympatičtí, ale jejich dalším setkáním neustále brání různé pracovní povinnosti. Zach dokončuje montáž zatáčečky a Jarmila v ženském kolektivu inženýrky Marie pracuje na modelu umývače nádobí. Přehlížené ženy chtějí dokázat, že se vyrovnají mužům, a vyhlašují závazek. Muži na oplátku přebírají práci v domácnosti, aby ukázali, že péče o rodinu je hračka. Ale ani muži a ani ženy své závazky zcela nesplní. Ženy pak rády přijmou pomoc od mužů při závěrečné fázi práce na umývači nádobí a muži přiznají obtížnost domácích prací. Také Zach je vyléčen ze svých názorů na ženské myšlení. S Jarmilou se shodne nejen ve sporných otázkách ženské emancipace, ale i ve vzájemném citovém vztahu.
   Innovator Ludvík Zach from the United Machine Works is convinced that women lack a "technical brain". When he meets Jarmila Svátková on the plane on his way back from a conference, seeing that she reads and writes poems he considers her a writer. She, however, is a turner in the same factory in which Zach works. Jarmila and Zach like each other but various working obligations always stand between them. Zach is finishing mounting a screw-driving machine and Jarmila works on models for a dishwasher in engineer Maria's team of women. The ignored women want to prove they can match the men and they promise to do this. The men, on the other hand, go about doing housework to prove that looking after the family is an easy job. But neither men nor women fully keep their promises. The women gladly accept the men's help in the final phase of the work on the dishwasher and the men admit to the difficulty of housework. Zach is also healed of his prejudice concerning female intellect. He comes to an agreement with Jarmila not only in the problematic questions of female emancipation but also in their emotional relationship.