Slečna od vody  (Young Lady from the Riverside,The - KA)
R: Bořivoj Zeman V: Filmové studio Barrandov, 1959 Sk: Šmída - Kunc VV: Ladislav Kalaš N: Bořivoj ZemanJiří Karásek S: Bořivoj ZemanJiří Karásek TS: Bořivoj Zeman PR: Jaroslav Pour AR: Zdena PavlátováJordan Balurov K: Jan Stallich DK: Bohumil Hába AK: Karel Holub Hu: Dalibor C. Vačkář; archivní – lidová píseň: píseň Okolo Hradce, píseň Ještě si já, píseň Veje vietor po ovesnom klasu, píseň Eště som sa neoženil Nahr: FISYO Dir: Štěpán Koníček Zp: sborEva Klepáčová Arch: Oldřich Bosák Kost: Karel PostřehovskýMarie Rubášová Ma: Gustav HrdličkaFrantišek ČížekMarie Koulová St: Josef Dobřichovský Zv: František ŠindelářLadislav HausdorfBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ H: Eva Klepáčová (dělnice Helena Pokorná), Jaroslav Marvan (Josef Pokorný, Helenin otec), Gustav Heverle (spící muž), Bohuš Záhorský (předseda závodního výboru Kovář), Josef Kemr (referent Dvořák), Josef Beyvl (holič), Anna Kadeřábková (zelinářka), Eva Svobodová (Pecháčková, sousedka Pokorných), Jiří Sehnal (Pepuša), Libuše Jiskrová (Didi), Irena Juřičková (Aža), Oldřich Dvorský (Peťura), Milan Jablonský (Čéča), Karel Pavlík (vrátný v továrně), Novák Jaroslav (herec) (muž se psem), Jan Maška (lékař), Jiří Smutný (taxikář), Blažena Slavíčková (žena v tramvaji), Rudolf Princ (dozorce Dopravních podniků), Vítězslav Černý (šachista), Jiřina Bohdalová (telefonistka), Václav Švec (úředník), Jarmila Beránková (servírka), Marcela Sedláčková (stanařka), Věra Petáková (dělnice), Josef Zíma (milenec na Petříně), Dagmar Doubravská (dělnice), Zdeněk Blažek (koupající se muž), Jan Pohan (mladý dělník), Václav Trégl (natěrač), Antonín Šůra (dělník), Josefa Pechlátová (domovnice), Bedřich Bozděch (muž v tramvaji), Arnošt Faltýnek (muž u řeky), Vladimír Borský (vrchní číšník), Eva Očenášová (dívka líbající se u vinárny), Karla Chadimová (dívka v šatně), Rudolf PešekLibor Palisa Spol: Bohumil Pokorný Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 25.12.1959 © Národní filmový archiv 
 
   Mladá dělnice Helena Pokorná i její ovdovělý otec jsou zaměstnáni ve stejné továrně. Otec tráví dovolenou doma v Praze a už se těší do práce. Helena má jet za odměnu na rekreaci k moři. V rozpáleném červencovém dni jede dívka v přeplněné tramvaji do práce. Na nábřeží ji dav vytlačí ven a Heleně se nepodaří nastoupit ani do několika dalších vozů. Dívku zláká řeka, zavolá proto do práce, že je nemocná. Parníkem se dostane do Modřan. Tam se setká s mladým mužem, který se po noční směně chce u řeky vyspat. Helenu vtáhne do podivných zábav parta notorických povalečů a slečen od vody. Jeden z chuligánů jí schová šaty. Heleně pomůže mladík, jenž ji po probuzení neustále sleduje. Otec, který vezl Heleně do práce svačinu, zjistí, že je dcera považována za nemocnou. Zaskočí za ni u stroje a těší se, jak si to s nezdárnou dcerou vyřídí. Dívka se mezitím prochází se svým novým známým po Praze a bojí se vrátit domů. Mladíkovi uteče, ale ten přijde do jejich bytu dříve než ona. Má radost, když se od otce Pokorného dozví, že je Helena řádná dívka. Helena se za svůj čin stydí a sama roztrhá poukaz na rekreaci.
   Young worker Helena Pokorná and her widowed father work in the same factory. The father is spending his holiday at home in Prague, already eager to go back to work. Helena is going to be rewarded with a holiday at the seaside. On a hot day in July, the girl is taking a jammed tram to work. The crowd pushes her out at the riverside and Helena doesn't manage to get on any of the coming trams. The girl is tempted by the water and makes a call to the factory saying she's ill. She takes a steam-boat to Modřany. There she meets a young man who wants to get some sleep by the river after a night shift. Helena is drawn into strange games by a group of idlers and riverside girls. One of the hooligans hides her clothes. The young man, who keeps following her after he wakes up, helps Helena. The father takes a meal to Helena at work and discovers that everybody believes her to be ill. He takes her place at the machine and can't wait to settle this with his rascal daughter. In the meantime, the girl is taking a walk around Prague with her new acquaintance, afraid to go back home. She runs away from the boy but he reaches their flat before she does. He is pleased to hear from Mr Pokorný that Helena is a decent girl. Helena is ashamed of what she did and tears up her holiday voucher.