Rychlík do Ostravy  (Fitters - KA)
R: Jaroslav Mach V: Filmové studio Barrandov, 1960 Sk: Šmída - Kunc VV: František Sandr N: Josef NeubergFrantišek Vlček S: Josef NeubergFrantišek Vlček TS: Jaroslav Mach PR: Lada Vacková AR: Marie KřížováVáclav Matějka K: Václav Hanuš AK: Josef HanušLadislav Chroust Hu: Štěpán Lucký; archivní – Jan F. Fischer: píseň Plují lodi do Triany, Jiří Šlitr: píseň Láska - to jsou jen písmena Nahr: FISYO, Orchestr Karla Vlacha Dir: František BelfínKarel Vlach T: Jiří Suchý Zp: Ljuba Hermanová Arch: Černý Karel (architekt) Kost: Fernand VáchaBohumil SochorIda Šmídková Ma: Josef MannRůžena Richterová St: Jiřina Lukešová Zv: Emil PoledníkBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ Op: Cyril Urbanec H: František Vicena (montér Franta Machač), L.H. Struna (montér Vaněk, Machačův tchán), Jan Skopeček (montér Karel Klír), Ladislav Trojan (montér Láďa Soukup), František Šlégr (dispečer Václav Šnábl), Marcela Martínková (Klírova dívka, průvodčí ve vlaku), Dagmar Zikánová (Vlasta, Machačova žena, Vaňkova dc), Zuzana Fišárková (úřednice Hanka), Anna Melíšková (Vaňkova žena, Vlastina matka), Jarmila Kurandová (Klírova teta), Eva Svobodová (Soukupová, Láďova matka), Jan Pohan (pilot kapitán Válek), Lubor Tokoš (rozhlasový reportér), Adolf Král (inženýr Kajdoš), Josef Mixa (nadporučík Horký), Jiřina Steimarová (sousedka), Nataša Gollová (zdravotní sestra v porodnici), Miluše Hradská (Dáša, Soukupova žena), Běla Jurdová (pokladní Růžena, Frantova sestra), Blažena Slavíčková (instrumentářka), Josef Beyvl (opilý příbuzný), Oldřich Velen (novinář), Musil Oldřich [dab] (hlas novináře), Bohumil Švarc (Jarda Veselý, Vlastin milenec), Bohumil Smutný (kuchař), František Kreuzmann (výčepní), Vítězslav Černý (cestující se zraněnou rukou), Marie Hatleová (stařenka), Pavel Molčík (mechanik na letišti), Mach Milan [dab] (hlas mechanika), Alexej Gsöllhofer (stavbař), František Miroslav Doubrava (fotoreportér), Josef Steigl (číšník), Lubomír Černý (člen orchestru), Čeněk Halška (cestující), Libuše Hofmanová (brýlatá slečna), Eliška Nejedlá (žena v autě), Josef Příhoda (muž s bolavým zubem), Vladimír Huber (listonoš) Spol: Letecký útvar Českosloven.armádyNová Huť K.Gottwalda v Kunčicích Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 28.10.1960 © Národní filmový archiv 
 
   Parta montérů pod vedením staršího Vaňka se pokouší pomocí helikoptéry nasadit v ostravské Nové huti na vysoký komín "pochodeň" pro spalování kychtových plynů. Závod by tím ušetřil půl milionu korun. Pokus se nepodařil a protože je sobota, odjedou montéři do svých domovů v Praze. Během neděle prožijí různé - příjemné i nepříjemné - události. Nejmladšímu Soukupovi se narodí dcerka. Machač zjistí, že je mu žena nevěrná, a rozejde se s ní. Z celé situace je nešťastný také Vaněk, Machačův tchán. Nesmělý Klír se na zubní pohotovosti seznámí s okouzlující dívkou. V neděli večer se montéři sejdou ve vlaku a Soukup nabídne k oslavě šampaňské. Jen Machač s nimi nejede, vrátil se do Ostravy dříve a připravil zlepšovací návrh k další zkoušce s "pochodní". V pondělí na ranní směně pak proběhne její nasazení bez problému. Montéři jsou spokojení s výsledkem své práce. A starý Vaněk je rád, že Machačův rozchod s jeho dcerou nezměnil kamarádské ovzduší v partě.
   Using a helicopter, a group of fitters led by elderly Vaněk is trying to fix a "torch" for burning waste gasses on top of the tall chimney in Ostrava's New Iron Works. This would save the plant half a million crowns. The attempt fails and, it being Saturday, the fitters all go home to Prague. Sunday brings both happy and unhappy events. A little baby girl is born to the youngest one, Soukup. Machač discovers that his wife is cheating on him and he separates from her. Vaněk, Machač's father-in-law, is unhappy because of the whole situation. The timid Klír meets a fascinating girl at the dentist emergency ward. On Sunday night the fitters all meet again on the train and Soukup brings champagne to celebrate. Machač is the only one who is not with them. He went back to Ostrava earlier and prepared a plan for the next attempt to fix the "torch". During the early Monday shift they fix it without problems. The fitters are satisfied with the results of their work. And old Vaněk is glad of the fact that Machač's split with his daughter didn't influence the feeling of friendship in their group.