Případ Lupínek  (Little Lupin's Investigation,A - KA)
R: Václav Vorlíček V: Filmové studio Barrandov, 1960 Sk: Hanuš - Pavlíček VV: Rudolf Wolf N: Josef BruknerVáclav Vorlíček S: Josef BruknerVáclav Vorlíček TS: Václav Vorlíček PR: Milada Mikešová AR: Věra Plívová-ŠimkováDrahomíra ReňákováViktor KarásekMarie Hejzlarová K: Jan Stallich AK: Jaroslav KaiserStanislav Kautský Hu: Svatopluk Havelka; archivní – Svatopluk Havelka: píseň Jednou nebudeme malí Nahr: FISYO Dir: František Belfín T: Josef Brukner Zp: sbor dětský Arch: Luděk Škuta Kost: Marie JindrováBlažena Ševčíková Ma: Josef Mann St: Jan Kohout Zv: Adolf Böhm H: Martin Švehla (Pepíček Barnabáš), Karel Michálek (Pavel), Zuzana Tůmová (Helenka), Michal Pelikán (Honza), Jindřich Pulec (Sláva Pulec), Jan Křtitel Sýkora (Martin Janeček), Viktor Vaněček (Milan Souček), Jan Klozar (Zrzek), Ota Sklenčka (železničář Eliáš, ved.loutkář.krou), Eva Danielová (učitelka Marie, Eliášova dcera), Marie Brožová (Anastázie Březinová), Vojtěch Červenka (učedník Jirka), Vítězslav Černý (autoopravář), František Miroslav Doubrava (závozník Národní galerie), Josef Hlinomaz (vrátný v nemocnici), František Jirásek (řidič), Běla Jurdová (zdravotní sestra), Helena Karbanová (primářka), Luďa Marešová (zdravotní sestra), Milan Neděla (ošetřovatel v ZOO), Svatopluk Skládal (pokladník na zámku), Světla Amortová (domovnice), Jan Skopeček (popelář), Josef Svátek (primář), Luděk Škuta (učitel), František Kovářík (průvodce Šnobl), Monika Lankašová (holčička), Šmíd Jan [dab] (hlas Jirky), Vrbová Zuzana (2) (Dáša Součková, Milanova sestra), Antonín Šindler (tlustý kluk), Eva Culková (Alenka), Václav Wasserman (muž s králíkem v tašce), Jiří Zajíček (kluk), Zdeněk Týle Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 07.04.1961 © Národní filmový archiv 
 
   V dřevěném domku agitačního střediska připravují členové pionýrského loutkářského souboru představení o cestě na Měsíc. Dění kolem domku i uvnitř bedlivě pozoruje amatérský detektiv Pepík Barnabáš. Ten se také stane prvním podezřelým, když se dětem ztratí kufr s loutkami. Děti ho pronásledují, když ho však dostihnou, zjistí, že kufr u něho není. Pepík se nabídne, že jim v pátrání pomůže. Děti pomoc přijmou a tak je malý detektiv postupně zavede na stopu dvou chlapců z jejich školy, pak do nemocnice, ke staré paní Březinové, do spalovny odpadků a do galerie. K velkému Pepíkovu žalu padne podezření i na jeho velkého kamaráda - učně Jirku, neboť ten prodal jednu ze ztracených loutek svému známému. Nakonec se však ukáže, že Jirka kufr s loutkami našel na smetišti a v domnění, že je někdo vyhodil, si je vzal. Všechno tedy dopadlo dobře a Pepík s Jirkou se stali novými členy souboru.
   In a wooden hut used as a canvassing centre, members of a pioneer puppet-theatre group are rehearsing for a production about a journey to the Moon. The goings-on inside the hut and outside are being closely followed by amateur detective Pepík Barnabáš. He, however, is the first to be under suspicion when a trunk containing puppets goes missing. The children follow him but, when they catch up with him, they discover he hasn't got it. Pepík offers to help them in their search. The children accept his help and so the little detective gradually embarks upon the trail of two boys from their school, then to the hospital, to old Mrs Březinová, to a refuse incinerator and then to the gallery. To Pepík's great dismay suspicion also falls on his great friend - the apprentice Jirka - since he had sold one of the lost puppets to another friend. It turns out that Jirka had found the puppet trunk on the rubbish dump and, thinking that someone had thrown it out, he had taken it. Everything ends happily and Pepík and Jirka become new members of the theatre group.