Pan Novák  (Mr Novák - KA)
R: Bořivoj Zeman V: Československý státní film, 1949 Sk: Hájek Jiří VV: Karel Kohout N: František A. Dvořák S: František A. DvořákBořivoj Zeman K: Julius Vegricht Hu: Václav Dobiáš; archivní – Václav Dobiáš: píseň Budujeme (Teď když máme,co jsme chtěli), Anatolij Novikov: píseň Smugljanka, píseň Šila košiličku, pentlový rukávy Nahr: FISYO Dir: Otakar Pařík T: František HalasJan Urban Zp: sborLudmila FraňkováJosef Křikava Arch: Ferdinand Fiala Kost: J.M. Gottlieb Ma: Karel HolekGustav HrdličkaMiloslav Koubek St: Alena Zemanová Zv: Josef Vlček H: Jindřich Plachta (úředník Novák), Meda Valentová (Emilka, Novákova manželka), Ludmila Fraňková (Dana, dcera Novákových), Josef Pehr (průvodčí tramvaje Karel), Karel Effa (Vašek Kunc), Valja Petrová (sousedka Kuncová, Vaškova matka), František Kreuzmann (prokurista Robert Pánek), Marcela Sedláčková (Pánkova žena), Antonín Holzinger (pan domácí), Bolek Prchal (dělník Šusta), Ludmila Burešová (Šustova žena), Emil Konečný (úředník pojišťovny), Hrušínský Rudolf st. (úředník pojišťovny), Mirko Erben (úředník pojišťovny), Bohuš Hradil (úředník pojišťovny), Jaroslav Zrotal (skupinář Lojza Soukup), Josef Bečvář (tlustý Jarda), Jaroslav Seník (předseda závodní rady), Lída Vostrčilová (jeřábnice), Miloš Hájek (dělník), Josef Křikava (pokladník Bejček, alias Beno Apis), Jiří Valenta (JUC.Novotný), Ota Motyčka (obchodník Fiala), Josef Hlinomaz (podúředník Antonín Hurych), Václav Trégl (rada Dobeš), Miroslav Horníček (Jirotka), Jiří Steimar (lékař), Felix le Breux (lékař v pojišťovně), Zdeněk Šavrda (lékař v pojišťovně), Emil Kavan (člen akčního výboru Kruliš), Josefa Pechlátová (toaletářka), Bohumil Machník (mistr Bohouš), Alena Vránová (Danina kamarádka) Spol: ČKD n.p. Fo: 35 mm Ve: česká D: Rozdělovna filmů ČSF Pr: 10.06.1949 © Národní filmový archiv 
 
   Pan Novák, úředník v pojišťovně, se stará jen o svou práci, nic víc ho nezajímá. Dokonce i společenské změny v únoru roku 1948 ho nechávají lhostejným. Uvědomí si je teprve, když je pojišťovna zrušena. Musí se rozhodnout: buď odejde do důchodu a nebo půjde pracovat do továrny. Ani jedna z těchto možností se panu Novákovi nezamlouvá. Z nervozity onemocní. Lékař mu však doporučí, aby nastoupil do práce. A tak se jednoho dne pan Novák vydá do továrny. Zpočátku dělá jen pomocné práce, ale po absolutoriu závodní školy je přeřazen k soustruhu. Práce u soustruhu se mu líbí a s radostí nastupuje každé ráno do směny. Mezi dělníky najde i přátele, s nimiž na josefské zábavě seznámí manželku.
   Mr Novák, a clerk working for an insurance company, lives for his work, nothing else interests him. Even the social changes of February 1948 leave him indifferent. He is only made aware of the new situation when the insurance company is closed down. He has to decide: either he becomes a pensioner or he goes to work in a factory. Neither of these options seems attractive to Mr Novák. His uncertainty makes him ill. The doctor, however, recommends that he goes back to work. So, one day, Mr Novák sets off for the factory. At the beginning he only works as an assistant but, after completing a training course, he is set to work on a lathe. He discovers that he enjoys working with the lathe and looks forward to his shift each morning. He finds friends among the workers and introduces his wife to them at a dance.