Osení  (Young Shoots - KA)
R: Václav Krška V: Filmové studio Barrandov, 1960 Sk: Brož - Ptáček VV: Antonín Bedřich N: Jan Jílek S: Jan JílekMiloš Velínský TS: Václav Krška PR: Rudolf Jaroš AR: Irena VachatováJan NěmecSharad Pawar K: Josef Illík AK: Eduard KadeřábekEmil Sirotek Hu: Jiří Srnka; archivní Nahr: FISYO Dir: František Belfín Arch: Bohuslav Kulič Kost: Fernand VáchaVěra ČernockáAnna Beránková Ma: Ladislav BacílekMarie DžbánkováFrantišek Čížek St: Jan Kohout Zv: Milan R. NovotnýBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ H: Vít Olmer (kočí Lojza Zacpal), Ladislav Boháč (kovář Vojtěch Zacpal, Lojzův otec), Zora Polanová (Lojzova matka), Jaroslav Satoranský (Zdeněk Jeřábek, Lojzův kamarád), Libuše Havelková (vdova Běta Jeřábková, Zdeňkova mat), Zuzana Fišárková (účetní Eva Kuncová), Ladislav Chudík (předseda družstva Kvapil), Jiřina Stránská (Kvapilova žena), Kalina Jiří (2) (tajemník MNV Nevrlý), Nora Krčmářová (Nevrlá), Jaroslav Vojta (družstevník Kuba), Helena Krtičková (Kubova žena), Zuzana Kočová (družstevnice Procházková), Magda Maděrová (družstevnice Zvěřinová), Pavla Maršálková (družstevnice Slouková), Gabriela Bártlová-Buddeusová (družstevnice Zemanová), Eva Blažková (Ludmila), Alena Hesounová (Květa), Jan Šmíd (student Stanin, syn Procházkové), Jan Odl (Jarka), Karel Hábl (Vojtin, syn Sloukové), Eva Miláčková (Růženka, dcera Kvapilových), Mirko Musil (číšník), Hermína Vojtová (Lojzova teta), Miloš Zavřel (družstevník), Věra Váchová (dcera Kubových), Michael Dáňa (Pepík, Lojzův bratr), Zuzana Ondrouchová (Anička, Lojzova sestra), Michal Koblic (Jeníček, Lojzův bratr), Ladislav Mrkvička (mladík), Václav Svěrák (mladík), Hlinomaz Josef [dab] (hlas hostinského) Chor: Frank Towen Spol: Věra Líznerová Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 26.05.1961 © Národní filmový archiv 
 
   Družstevní kočí Lojza Zacpal vymýšlí rád klukoviny, kterými zlobí své starší spoluobčany. Lehkomyslný pohledný mladík rád svádí dívky, zatím se však doopravdy nezamiloval. Lojzův život ale není jednoduchý. Matka je těžce nemocná a otec, družstevní kovář, se po hádce s Lojzou natrvalo odstěhoval ke své milence, vdově Jeřábkové. Zanedlouho matka zemře a Lojza se zodpovědně stará nejen o hospodářství, ale především o své malé sourozence. Na prázdniny přijíždí do vsi student Stanin. Do družstva nastupuje pohledná účetní Eva Kuncová. Lojza má problémy s penězi, ale přesto furiantsky odmítá pomoc. Eva a Lojza se pohádají a uražená mladá žena přijímá dvoření povrchního Stanina. Při sklizni brambor se Lojza střetne s otcem a družstevníci se postaví za mladíka. Starý Zacpal se rozhodne odejít ze vsi. Lojza se Evě vyhýbá, i když je zřejmé, že se do ní zamiloval. Eva odmítne stát se Staninovou milenkou. Na jaře, při stavění májky, má příležitost dát Lojzovi najevo, že jeho city opětuje.
   Coachman Lojza Zacpal likes to make up rascally tricks to annoy his older fellow-villagers. The frivolous young man also likes to flirt with girls without really falling in love with them. But Lojza's life is not easy. His mother is gravely ill and his father, a blacksmith, left them for good to live with his lover, widow Jeřábková, after a fight with Lojza. His mother dies soon after and Lojza starts looking after the household and his younger brothers and sisters. Student Stanin comes to the village for a holiday. Good looking accountant Eva Kuncová starts working in the cooperative. Lojza has financial difficulties but still defiant refuses help. Eva and Lojza have a fight and the offended young woman accepts the superficial Stanin's courtship. Lojza clashes with his father during the potato gathering and the cooperative members stand by the young man. The old Zacpal decides to leave the village for good. Lojza is avoiding Eva although it is obvious that he is in love with her. Eva refuses to become Stanin's lover. In the spring, during the building of a maypole, she has a chance to show Lojza that she shares his feelings.