Nezlob, Kristino  (Don't annoy me, Christina! - KA)
R: Vladimír Čech V: Studio hraných filmů, 1956 VV: Rudolf Fencl N: Vlasta Petrovičová S: Vladimír Neff PR: Zbyněk Brynych AR: Miroslav KubištaZdena Štekrová K: Stahl Rudolf ml. AK: Jan NěmečekEduard Kadeřábek Hu: Dalibor C. Vačkář; archivní – píseň Šel můj milý, šel do světa Nahr: FISYO, Ženský komorní sbor Dir: Milivoj UzelacJan Kühn Zp: Ludmila Vendlová Arch: Jan Zázvorka Výtv: Pavlík Ondřej /autor obrazů/Pavlík Václav /autor obrazů/ Kost: Lída NovotnáMiloslava Šmídová Ma: Miloslav JanderaJiří ŠimonVladimír ČernýBožena Pavlová St: Antonín Zelenka Zv: Adolf Böhm Op: Jiří Josefík H: Karel Höger (malíř Jan Xaver), Ludmila Vendlová (magistra Kristina Svátková), Zdenka Procházková (malířka Helena Rendlová), Zdeňka Baldová (hospodyně u Xavera Marjánka), Svatopluk Beneš (dr.Ferdinand Svátek, bratr,kunsthi), Bohuš Záhorský (MUDr.František), Jiří Dohnal (předseda MNV Kříž), Jiří Steimar (malíř Duchek), Deyl Rudolf ml. (Lojza z reklamní firmy), Antonín Rýdl (dědeček s bolavým kolenem), Miloš Nesvadba (Tonda z reklamní firmy), Elena Hálková (trafikantka), Miloš Nedbal (kovář), Miloš Vavruška (traktorista), František Filipovský (kouzelník), Vladimír Pucholt (kluk Jeníček), Václav Postránecký (kluk Jirka), Antonín Hardt (pomocník kouzelníka), Gabriela Bártlová-Buddeusová (vesničanka u plakátu), Jiří Němeček (muž sundavající amplion), Drahomíra Fialková (učitelka) Spol: Jaroslav Krška Fo: 35 mm Ve: česká D: Rozdělovna filmů ČSF Pr: 10.08.1956 © Národní filmový archiv 
 
   Po ostré kritice své nerealistické tvorby se Jan Xaver uchýlí do malé vesničky na břehu Lužnice. Samotářský život mu naruší příjezd bývalé lásky Heleny a přátel Františka a Ferdinanda a jeho sestry Kristiny. Helena, malující špatné reklamy, žádá Jana o pomoc v práci. Na oplátku mu nabídne své styky a známosti. Jan na její návrhy nepřistoupí. Energické Kristině se Jan zalíbí a rozhodne se vyvést ho z jeho samoty. Jan je půvabnou Kristinou okouzlen a postupně se pod jejím vlivem zbavuje zatrpklosti. Také poněkud egoistická Helena se změní. Zásluhu na tom má Ferdinand, který ji miluje, ale dokáže bez obalu odsoudit její neumělou práci. Svou ironickou kritikou ji nakonec přivede k poctivé snaze o zdokonalení. Samozřejmě tyto změny jsou občas doprovázeny různým nedorozuměním. Ale vše se urovná a po čase se všichni sejdou na Janově velké a úspěšné výstavě, kde už není ani stopy po modernistické manýře.
   After sharp criticism of his unrealistic painting, Jan Xaver makes his way to a small village on the bank of the Lužnice river. His loner's life is disturbed by the arrival of his former love Helena, friends František and Ferdinand and his sister Kristina. Helena, painting bad advertisements, asks Jan for help in her work. In return she offers him her contacts and circle of friends. Jan does not accept her proposal. The energetic Kristina grows to like Jan and decides to detract him from his solitary life. Jan is enchanted by the attractive Kristina and, under her influence, he gradually begins to lose his bitterness. The rather egoistic Helena also changes. Ferdinand is responsible for this, he loves her but he is able to openly condemn her sloppy work. With his ironic criticism he finally persuades her to really try for perfection. Naturally, these changes are occasionally accompanied by various misunderstandings. All is resolved, however, and after some time everyone meets at Jan's large and successful exhibition which bears no sign of his former modernistic mannerism.