Kouzelný den  (Marvellous Day,A - KA)
R: Jan Valášek V: Filmové studio Barrandov, 1960 Sk: Hanuš - Pavlíček VV: Josef Beran N: Ota Hofman S: Ota Hofman AR: Anna PokornáVondráček Josef (2)Helena Rohanová K: Alois Jiráček AK: Miroslav OndříčekEmil Hora Hu: Miloš Vacek; archivní Nahr: FISYO Dir: Štěpán Koníček Arch: Boris Moravec Kost: Karel PostřehovskýSlávka Tišnovská Ma: Miloslav KoubekRůžena Plašilová St: Jaromír Janáček Zv: Jiří Lenoch NT: Adolf Zábranský H: Jiří Lukeš (Honzík Čermák), Tamara Vaněčková (Zuzka Nováková, Honzíkova kamarádk), Eva Remsová (Eva, Honzíkova sestra), Ladislav Holomčík (Láďa), Jaroslav Bloch (Honza Horák), Tomáš Hádl (Vašek), Josef Havlík (Pepíček), Luděk Šimák (Špunt), Štěpánka Haničincová (učitelka), Josef Mixa (Čermák, Honzíkův otec), Jarmila Krulišová (Čermáková, Honzíkova matka), Oldřich Vykypěl (kovář Horák, Honzův otec), Nina Jiránková (Horáková, Honzova matka), Eman Fiala (děda Slípka), Věra Koktová (učitelka z jiné školy), Lubomír Bryg (pořadatel), Jaroslav Drbohlav (dítě), Bílá Věra (2) (dítě), Milan Březina (dítě), Renata Milošovičová (dítě), Hana Brachtlová (dítě), Ivan Brachtl (dítě), Pavel Komárek (dítě), obyvatelé Ledče nad SázavouNovotný Antonín (prezident) (prezident A.Novotný, on sám na tri) Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 24.03.1961 © Národní filmový archiv 
 
   Malý Honzík ještě nechodí do školy a je proto patřičně pyšný na to, že může se školáky nacvičovat na spartakiádu skladbu Pohádka. Do vesnice se však přestěhuje kovář Horák se sedmiletým synkem a ten právem staršího nahradí při cvičení Honzíka. Pro Honzíka je to první velké životní zklamání. Přiblíží se den oblastní spartakiády, děti odjedou a Honzík zůstane ve vesnici sám. Náhle z chalupy na vršku vyběhne kovářův chlapec. Zaspal a neví co dělat. Malý Honzík si však ví rady. Vzpomene si na dědu Slípků a ten jako kouzelník vytáhne z kůlny bryčku a zapřáhne koníka. Kolo staré bryčky nevydrží nápor a děti musí dále putovat na žebřiňáku, pěšky a na korbě náklaďáku. Do města se dostanou na poslední chvíli, průvod cvičenců se už dal do pohybu. Ale nakonec si chlapci zacvičí na spartakiádě oba, neboť ve skupině jiné školy jedno dítě chybělo.
   Young Honzík has not started school yet and so he is duly proud that he is able to practise for the Spartakiad celebrations with the school children, rehearsing gymnastic routines to the music known as "Fairytale". The blacksmith Horák has moved to the village with his seven-year-old son who, being older than Honzík, replaces him during the training sessions. This is the first real disappointment in life for Honzík. The Spartakiad day approaches, the children depart and Honzík is left in the village on his own. Suddenly the blacksmith's son comes running out of the cottage on the hill. He has overslept and doesn't know what to do. Little Honzík has an idea. He remembers old man Slípka who, as if by magic, produces a little cart from the shed and harnesses a little horse. One of the wheels on the cart cannot stand the strain and the children have to continue on an old rack waggon, then on foot and finally on the back of a lorry. They get to town just in time, the parade has already begun. In the end both boys are able to do their exercises at the Spartakiad, since one child is missing from a group from another school.