Kdo je vinen?  (Who Is Guilty?)
R: Bořivoj Zeman V: Československý filmový ústav Zlín, 1946 VV: Miloslav Procházka N: František Gürtler S: František GürtlerBořivoj ZemanElmar Klos K: Pavel Hrdlička Hu: Jiří Sternwald Arch: Miroslav Pelc St: Josef Dobřichovský Zv: Josef Vlček Op: Jaroslav HallyákFrantišek Štýbr H: Václav Švec (řidič Karel Novák), J.O. Martin (soudce), Jana Hrdličková (Julinka Vaňková), Nina Balcarová (matka), Eduard Dubský (obhájce), František Miroslav Doubrava (Karel Morávek), Fráňa Vajner (vozka), Gabriela Kalfusová (svědkyně Pokorná), Jaroslav Kubát Fo: 35 mm Ve: česká D: Státní půjčovna filmů © Národní filmový archiv 
 
   Do soudní síně přiváží matka svou dcerku na invalidním vozíku. Soudce se snaží zjistit míru zavinění řidiče nákladního auta, které dítě zranilo. Z výpovědí svědků, holčičky a řidiče nakonec vyplyne, že událost byla spíše souhrou nešťastných náhod, na kterých se podíleli všichni účastníci. Proti řidiči jel blízko středu silnice povoz se slámou tažený koňmi. Když chtěl muž na kole široký povoz předjet, řidič náklaďáku strhl svůj vůz ke kraji silnice. Tam si v podřepu hrála holčička. Automobil ji porazil, aniž ji řidič zahlédl. Zastavila ho až žena, která si nehody povšimla z pole. Řidič je soudcem zproštěn viny.
   A mother arrives in the court room bringing her daughter in a wheelchair. The judge has to ascertain to what extent the driver of the lorry which injured her is guilty. The testimonies of the witnesses, the little girl and the driver finally indicate that the accident was more a combination of unfortunate circumstances in which all participants played a role. A cart carrying straw and drawn by horses was coming in the opposite direction near the middle of the road. When a man on a bicycle tried to overtake the wide cart, the lorry driver swerved his lorry to the edge of the road where the little girl was playing in a squat position. The vehicle hit her before the driver was aware of it. He was only stopped by a woman who had witnessed the accident from a nearby field. The judge declares the driver innocent.