Hlavní výhra  (First Prize,The)
R: Ivo Novák V: Filmové studio Barrandov, 1958 Sk: Feix - Daniel VV: František Sandr N: Vladimír Škutina S: Otto ZelenkaIvo Novák AR: Bohumil KoubaIrena Vachatová K: Jan Novák AK: Adolf HejzlarKarel Hejsek Hu: Jan F. Fischer; archivní – Jan F. Fischer: píseň Dívka z měsíce Nahr: FISYO Dir: Štěpán Koníček T: Jiří Suchý Zp: Jiří Suchý Arch: Boris Moravec Kost: Karel PostřehovskýMarie Malá Ma: Miloslav JanderaErna BeranováFrantišek Klema St: Jiřina Lukešová Zv: Jiří KejřBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ H: Ivo Palec (prodavač Franta Havelka), Jaroslava Panýrková (sekretářka Alena Vrchotová, Frant.), Vladimír Menšík (Pavel, Frantův spolubydlící), Josef Bek (vedoucí Jaroslav Ptáček), Jan Pivec (ředitel Vacek), Nataša Gollová (Vackova manželka), Valentina Thielová (blondýnka Pravoslava, zvaná Pravuš), Deyl Rudolf ml. (majitel Ify Říha), Lubomír Lipský (instruktor autoškoly), František Kreuzmann (vedoucí autosprávkárny), Věra Ferbasová (žákyně autoškoly Skořepová), Gustav Nezval (číšník v Hubertusu), Rudolf Princ (hospodský Merfajt), Josef Hlinomaz (majitel garáže Alois Hojer), Fanda Mrázek (zřízenec v komunálních garážích), Rudolf Cortés (prošedivělý elegán v Hubertusu), Gustav Heverle (příslušník SNB), Karel Peyr (majitel vily s garáží), Jan Pixa (reportér), Václav Lohniský (žák autoškoly Bican), Novotný Antonín (2) (řidič ČSAD), Hana Rajská (Říhová, žena majitele Ify), Ema Skálová (žena v Kovošrotu), Oldřich Hoblík (muž bez garáže na nám.Jiřího z Pod), Georgis Skalenakis (cizinec čtoucí Life), Vladimír Klemens (komisař autokursu), Eman Fiala (hlídač parkoviště na Hubertusu), Miroslav Homola (vedoucí prodejny), Darja Hajská (správcová v ženských domovech), H. BarvínkováEmilie Urbanová-Jeřábková (babička Vackových), Jiřina Bílá (Merfajtová), Otto Budín (zákazník kupující film), Miloš Nesvadba (svatebčan starý a mladý (dvojrole)), Milan Mach (příslušník SNB na motorce), Václav Wasserman (úředník ve svatební síni), František ZrnovskýJiří SehnalBlažena Slavíčková (sousedka Čtvrtečková), Ladislav Trojan (příslušník SNB), Václav Fišer (vedoucí Sběrných surovin), Marie Drahokoupilová (zaměstnankyně obch.domu v pruhov.š), Alena Karešová (úřednice Svazarmu), Jan Pohan (hezký mládenec na cizí svatbě), Jan Skopeček (zákazník kupující fotoaparát), Bedřich Zelenka (prodavač gramodesek), Gustav Hrdlička (muž s Večerní Prahou), František Suk (muž ve spacím pytli), Lubomír Bryg (tlustý řidič nákladního auta), Vladimír Škutina (muž v bílém spartaku), Vítězslav Černý (muž na jezdícím pásu), Jiří Kodet (mladík doprovázející slečnu do žen), Karel Škorpík (muž, který přivezl auto), Tomáš Sedláček (chlapec v obchodním domě), Jiří Valenta (muž v obchodním domě), Nelly Gaierová (žena se psem, vcházející do domu), Vladimír Pospíšil (muž vycházející z telefonní budky), Miroslav Červenka (Vackův syn) Spol: Zbyněk Hloch Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 15.05.1959 © Národní filmový archiv 
 
   Franta a Alena mají před svatbou a společně střádají na zařízení bytu. Franta vyhraje v loterii Spartaka a stane se středem zájmu svých kolegů. I jeho nadřízený Ptáček se k němu chová vlídně. Frantu čeká celá řada nepříjemností. Musí platit pokutu, zmešká vlastní svatbu i schůzku s Alenou. On i Alena musí absolvovat řidičský kurz. Franta také marně shání garáž a proto na radu kamaráda Pavla zaparkuje auto v odstaveném stěhovacím voze, ale vůz je opraven a odjíždí. Přitom vypadne Spartak se spícím Frantou na silnici. Ptáček přenechá Frantovi dočasně garáž s podmínkou, že odkoupí a vyveze vrak, který je tam uložen. Pavel Frantovi předvede, jak je snadné pomocí auta navazovat známosti s děvčaty a Alena se urazí. Franta se nemůže zbavit vraku a spolu s Pavlem a Ptáčkem se rozhodnou vyvézt ho za Prahu. Pavel toho využije k tomu, aby Alenu s Frantou smířil. Konečně se koná na Staroměstské radnici svatba. Novopečená řidička Alena usedá za volant a oba manželé odjíždějí vstříc společnému životu.
   Franta and Alena are getting married and saving together to furnish their apartment. Franta wins a Spartak car in a lottery and becomes a star with his colleagues. Even his superior Ptáček is treating him kindly. However, Franta is going to have a whole series of difficulties. He has to pay a fine, he comes too late to his own wedding and to his date with Alena. They both have to pass their driving test. Franta is looking for a garage and parks his car in a laid up removal van at his friend Pavel's suggestion. However, the van is put back on the road and leaves. As it leaves the Spartak falls off onto the road with the sleeping Franta inside it. Ptáček lets Franta use his garage for a while, under the condition that he buys and clears away the wreck that is dumped there. Pavel demonstrates to Franta how easy it is to make acquaintances with girls when you have a car and Alena gets offended. Franta can't get rid of the wreck, and, together with Pavel and Ptáček, he decides to drive it out of Prague. Pavel uses this to help Franta make it up with Alena. Finally, there is a wedding in the Old Town Hall. Having passed her test Alena sits behind the wheel and the married couple drive into their new life together.