Cesta zpátky  (Road Back,The)
R: Václav Krška V: Filmové studio Barrandov, 1958 Sk: Šmída - Kunc Dr: Václav Nývlt VV: Antonín Bedřich N: Pavel Kohout S: Pavel Kohout TS: Václav Krška PR: Jaroslav Beránek AR: Ivan RochZdena Štekrová K: Jaroslav Tuzar AK: Jiří TarantíkJosef PecharMiroslav Ondříček Hu: Harry Macourek; archivní – píseň Dálka zpívá, den je krátký Nahr: FISYO, Orchestr Karla Krautgartnera Dir: František BelfínKarel Krautgartner Zp: Josef ZímaJiří Vašíčeksbor Arch: Bohuslav Kulič Kost: Fernand VáchaPavla StahlováMilena Záhorská Ma: Miloslav Jandera St: Jan Kohout Zv: Adolf BöhmBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ H: Eduard Cupák (František Pastyřík zvaný Fredy), Josef Vinklář (Dan Čihák), Jana Dítětová (celní úřednice Tonka), Oldřich Slavík (Karel Kučera zvaný Carda), Karel Máj (Tončin strýc), Karel Höger (hodinář Pastyřík, Františkův otec), František Vnouček (Josef Kučera, Karlův otec), Bohumil Šmída (Čihák, Danův otec), Václav Lohniský (řidič Josef), Blanka Waleská (Kučerová, Karlova matka), Marie Rosůlková (Čiháková, Danova matka), Ladislav Kazda (strojník Bedřich z lodi "Orel"), Adolf Komeda (blonďatý motocyklista), Magda Maděrová (pokladní kina Blaník), Karel Leschinger (opozdilý návštěvník), Vilém Besser (jeřábník Toník), Jiřina Bohdalová (Jiřinka), Zdeněk Jelínek (příslušník SNB), Emil Kadeřávek (zlepšovatel), Josef Mráz (kamarád), Vágner Jaroslav (2) (dělník), Miroslav Homola (fotograf), Jiří Smutný (staršina) Spol: Leoš KarenVěra Líznerová Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 17.04.1959 © Národní filmový archiv 
 
   Dan, Freddy a Carda bloumají Prahou a uvažují, jak získat peníze. Rozhodnou se oloupit pokladní kina, ale jsou zadrženi náhodným chodcem. Při rvačce přijde Freddy o bundu, ale nakonec všichni tři chlapci utečou. Freddy má strach z návratu domů a ukryje se v přístavu. Policie zjistí jeho totožnost z dokladů nalezených v bundě. V přístavu se Freddy setká s celnicí Tonkou a vzbudí její lítost smyšlenou historkou o násilnickém otci. Zpráva o smrti muže, s nímž se popral, utvrdí Freddyho v přesvědčení, že se musí dále skrývat. Policie pátrá po Freddym v továrně, kde hoši pracují. Carda se chce přiznat. Dan ho opije a vyzve k závodu na motorce. Carda havaruje a zabije se. Dan se rozhodne dostat Freddyho za hranice s pomocí svého otce. Tonka navštíví Freddyho otce, dozví se pravdu a přemluví Freddyho, aby se přihlásil na policii. Freddy odmítne Danovu pomoc a dojde ke rvačce. Freddy uteče a jde se udat. Danův otec vidí jedinou možnost záchrany svého syna v tom, že ho pošle za hranice místo Freddyho.
   Dan, Freddy and Carda are roaming about Prague thinking of how to get some money. They decide to break into the box-office of a cinema, but a passer-by interferes. Freddy loses his jacket in the fight, but all three young men escape at the end. Freddy is afraid to return home and is hiding at the docks. The police identify him from his papers, which they found in the jacket. At the docks Freddy meets the customs officer Tonka and stirs her to pity with a made-up story about a bullying father. The news about the death of the man with whom he had a fight, confirms Freddy in his belief that he has to keep on hiding. The police are looking for Freddy in the factory in which the three young men work. Carda wants to confess. Dan gets him drunk and challenges him to a motor race. Carda's motorbike crashes and he dies in the accident. Dan decides to get Freddy across the border with the help of his father. Tonka visits Freddy's father, discovers the truth and persuades Freddy to surrender to the police. Freddy refuses Dan's help and there is a fight. Freddy escapes and is going to surrender to the police. Dan's father sees the only possibility being to save his son by sending him across the border instead of Freddy.