Cesta do pravěku  (Journey into the Primeval Times,A - kniha Journey into Primeval Times,A)
R: Karel Zeman V: Studio dětského filmu Gottwaldov, 1955 VV: Antonín DrvotaKarel Hutěčka N: Karel Zeman S: Karel ZemanJ.A. Novotný AR: Vladimír Svitáček K: Václav PazderníkAntonín Horák Hu: E.F. BurianPinkas Vlastimil (instrumentace); archivní Nahr: FISYO Dir: Milivoj Uzelac Výtv: Zdeněk OstrčilKarel ZemanČerný Karel (architekt)Zdeněk RozkopalIvo Mrázek St: Zdeněk Stehlík Zv: František Strangmüller Tr: Antonín HorákArnošt KupčíkFrantišek KrčmářJindřich LiškaKarel Zeman Op: Josef Augusta kom: Bedřich Šetena H: Vladimír Bejval (Jirka), Petr Herrmann (Toník), Josef Lukáš (Petr), Zdeněk Husták (Jenda) Fo: 35 mm Ve: česká D: Rozdělovna filmů ČSF Pr: 05.08.1955 © Národní filmový archiv 
 
   Malý Jirka našel před jeskyní kámen s otiskem trilobita a přál si vidět tohoto živočicha ve skutečnosti. Čtyřčlenná parta chlapců - kronikář Petr, fotograf Toník, Jenda a nejmladší Jirka - zorganizovala proto výpravu do pravěku. Na loďce propluli jeskyní a brzy se museli teple obléci, protože se ocitli v době ledové. Když zmizely poslední kry, objevil se v bujné vegetaci mamut. Další den zaujala chlapce vyšlapaná stezka na břehu. V jeskyni nalezli neklamné stopy života pravěkého člověka: vychladlé ohniště a kresby zvířat na stěnách. Úžasné zážitky je čekaly v druhohorách. Na břehu spolu bojovali velcí ještěři. Tělo stegosaura, který v souboji zahynul, si prohlédli chlapci zblízka. Loďku jim podle objevených stop zničil obří živočich. Postavili si proto vor, na kterém dopluli do karbonu - doby velkých přesliček, plavuní a hmyzu. Na konci své cesty se ocitli na břehu silurského moře, kde vznikl veškerý život na Zemi.
   Little Jirka found a rock with a trilobite imprint on it in front of a cave, and wished to see this animal in reality. To do this, a group of four boys - chronicler Petr, photographer Toník, Jenda and the youngest Jirka - organized an expedition to the primeval time. They sailed through the cave in a little boat and soon had to dress more warmly, because they found themselves in the ice age. As the last ice floes disappeared, a mammoth appeared in the rich vegetation. The next day, the boys were intrigued by a beaten path by the waterside. They found unmistakable traces of life of primeval man in the cave: an abandoned fireplace and drawings of animals on the walls. Incredible adventures awaited them in the Mesozoic period. Giant saurian animals were fighting on the shore. The boys closely studied the body of the stegosaur, who died in the fight. Judging by the traces they discovered, their little boat was destroyed by a giant animal. They built a raft instead, on which they sailed to the Carboniferous period - time of the great horsetails, lycopodiums and insects. At the end of their journey, they found themselves on the coast of the Silurian Sea, where the entire life on Earth was created.