Anděl na horách  (Angel in the Mountains)
R: Bořivoj Zeman V: Studio uměleckého filmu, 1955 VV: Rudolf Hájek N: Josef NeubergFrantišek Vlček S: Josef NeubergFrantišek Vlček AR: Květa OndrákováZdeněk MaršálekŠtěpán Skalský K: Jan Roth AK: Josef PecharJosef Pávek Hu: Dalibor C. Vačkář; archivní – píseň Kytička bílá Nahr: FISYO Dir: Milivoj Uzelac Zp: Vladimír Salač Arch: Karel Lier Kost: Karel PostřehovskýMagdalena BalíkováJaromír Lauda Ma: Gustav Hrdlička St: Josef Dobřichovský Zv: Milan R. Novotný H: Jaroslav Marvan (revizor Dopravního podniku Gustav), Milada Želenská (Eliška, Andělova manželka), Jaroslav Mareš (montér Mirek, syn Andělových), Josef Kemr (Bohouš Vyhlídka), Stella Zázvorková (Mánička, Vyhlídkova žena), Deyl Rudolf ml. (rekreační referent Puleček), Milena Dvorská (Věra Matoušková, Mirkova milá), Karol Machata (Zdeněk Soukup), Helena Loubalová (Věra Novotná, Zdeňkova milá), Vlasta Fabianová (Matoušková, Věřina matka), Mária Hájková (slovenská rekreantka Kolesárová), Inocenc Březina (horník Josef Maruščák), Theodor Pištěk (předseda závodní rady Dopravních p), Jaroslav Rozsíval (správce chaty na Lomnickém štítě), Branislav Koreň (správce zotavovny), Emil Bolek (předseda závodní rady Spofany), František Filipovský (rekreační referent Mejzlík), Stella Májová (sekretářka závodní rady), Arnošt Faltýnek (cestující v tramvaji), Jiří Hurta (Valenta), Darja Hajská (žena s šátkem v tramvaji), Milada Horutová (dáma v kožichu v lanovce), Gustav Hrdlička (rekreant jedoucí do Beskyd), Miroslava Langová (průvodčí v tramvaji), Jarmila Beránková (rekreantka), Emilie Urbanová-Jeřábková (babka v tramvaji), Marcela Sedláčková (pracovnice Spofany), Jiří Valenta (člen závodní rady), Vladimír Salač (rekreant s kytarou), Karel Exner (rekrant), Josef BucharO. Brauner Fo: 35 mm Ve: česká D: Rozdělovna filmů ČSF Pr: 25.11.1955 © Národní filmový archiv 
 
   Tři mladí zaměstnanci Spofany, Zdeněk Soukup, jeho milá Věra Novotná a jejich kamarádka Věra Matoušková dostali za dobrou práci výběrovou rekreaci v Tatranské Lomnici. Revizor pražského Dopravního podniku Gustav Anděl jede také za odměnu do stejného místa. Nezná totiž zatím Věru, nastávající ženu svého syna Mirka, a rozhodl se tajně a inkognito zkontrolovat její chování v nepřítomnosti snoubence. Omylem považuje za synovu dívku Věru Novotnou a jeho pátrací akce mu přinesou spoustu trapných zážitků. Na horách se mu však velmi líbí, zvláště když se tam setká s Bohoušem Vyhlídkou, se kterým se spřátelil před dvěma roky na letní rekreaci. V Praze zatím paní Andělová pomáhá Věřině matce vyměnit byt, aby jejich děti měly kde bydlet. Při výletě na Lomnický štít uvízne trojice rekreantů v mlze na horské chatě. Gustav Anděl, jenž byl doposud zoufalý z chování své budoucí snachy, která se neustále tulila ke Zdeňkovi, si až tam s Věrou Matouškovou vysvětlí svůj omyl. Teď je spokojený, tato Věra je totiž pro jeho syna naprosto ideální.
   Three young employees of Spofana Company, Zdeněk Soukup, his girlfriend Věra Novotná and their friend Věra Matoušková were rewarded for excellent work by a vacation in the mountain resort of Tatranská Lomnica. The Prague Transport Company controller Gustav Anděl also travels to the same destination as a reward. He does not know yet Věra, future wife of his son Mirek, and has decided to secretly check her behaviour in the absence of her fiancée. By mistake he considers Věra Novotná to be his son's girlfriend, and so his investigations cause him plenty of embarrassments. Nevertheless he enjoys his stay in the mountains, because he has met there Bohouš Vyhlídka, whom he has befriended during summer vacation two years ago. Meanwhile in Prague Mrs Andělová helps Věra's mother to exchange flats, so that their children would have a place of their own. During a trip to the Lomnický štít three holidaymakers are stuck in fog in a mountain cabin. So far Gustav Anděl was desperate because of the behaviour of his future daughter-in-law, who embraced Zdeněk all the time, and only there he finally notices he has mistaken her for Věra Matoušková. Now he is content, because this Věra is a perfect match for his son.