Tulák Macoun  (Macoun the Tramp)
R: Ladislav Brom V: Brom, 1939 VV: František Jerhot N: Otto Minařík S: Miroslav RutteSmrž Karel (2) K: Jaroslav Tuzar Hu: Josef Dobeš; archivní – Josef Dobeš: píseň Když je noc a hvězdy svítí, Josef Dobeš: píseň Je k ránu už a hvězdy blednou (Tango), Josef Dobeš: píseň Zapadlo slunko za hory (Polka), píseň Modrají se pomněnečky, zelená se klokočí, píseň Po silnici světem táhne, píseň Pásla ovečky, píseň Jdou vory, jdou, Josef Leopold Zvonař: píseň Čechy krásné, Čechy mé, píseň Léto se zimou se střídá, píseň Zdálo se mi, má panenko, František Škroup: píseň Kde domov můj T: Ladislav BromVáclav Jaromír Picek Zp: Otomar KorbelářZita Kabátovásbor dívčíAlois Dvorskýsbor mužský Arch: Bohumil Heš St: Božena Vališová Zv: Emanuel Formánek H: Otomar Korbelář (montér František Macoun), Marie Grossová (Marie, Macounova žena), Alena Pospíšilová (Zorka, dcera Macounových), Jarmila Beránková (Zorka jako dospělá), Nataša Gollová (Američanka Lilian), Jiřina Sedláčková (modistka Vondráková), Jaroslav Marvan (profesor Vach, porodník), Nancy Rubensová (ošetřovatelka v porodnici Pechátov), Zvonimir Rogoz (lékař), Zita Kabátová (zpěvačka v krčmě Elsa), Theodor Pištěk (vorař Barták), Ota Motyčka (vorař Petrák), Miloslav Svoboda (apač Herda), Hermína Vojtová (představená sirotčince), Bedřich Frank (vrátný v sirotčinci), Zorka Janů (modistka), Ella Nollová (Málková), Eva Toušová (učednice u modistky), Věra Petáková (učednice u modistky), František Jerhot (výplatčí na stavbě), Antonín Jedlička (kluk), Vladimír Salač (kluk), Josef Kemr (kluk), Přemysl Pražský (detektiv), Bolek Prchal (řidič nákladního auta), Jiří Hron (manekýn), Vojta Merten (dílovedoucí), Milka Balek-Brodská (sousedka), Alois Dvorský (starý tulák Cibulka), Slávka Rosenbergová (Slívenecká), Marie Hodrová (Pokorná), Josef Waltner (hostinský), Richard Záhorský (návštěvník hospody), František Paul (návštěvník hospody), Josef Steigl (návštěvník hospody), Gabriel Hart (státní zástupce), Ada Karlovský (předseda soudu), Filip Balek-Brodský (porotce), František V. Kučera (votant), Jan Černý (votant), Vladimír Smíchovský (votant) Fo: 35 mm Ve: česká D: Reiter Pr: 01.09.1939 © Národní filmový archiv 
 
   Starý nemocný tulák je převezen do nemocnice. V horečkách vzpomíná na svůj život. Jako mladý muž pracoval v továrně na nedobytné pokladny. Jeho žena Mařenka čekala dítě. Porod přišel náhle a byl komplikovaný. Sousedka mu poradila, že by mohl pomoci věhlasný porodník Vach. Nemajetný Macoun se v bezvýchodné situaci vrátil v noci do firmy, kde opravoval předchozího dne zámek, a vzal si z pokladny potřebnou částku. Bylo však pozdě, po porodu zdravé dcerky žena zemřela. Macoun byl odsouzen za loupež. Po letech, když byl propuštěn z vězení, šel do sirotčince za svou malou dcerou Zorkou. Vydával se za známého jejích rodičů a koupil jí panenku. Když se zapletl do hospodské rvačky, utekl a s voraři se dostal do námořního přístavu. Léta se tam živil jako nosič. Zalíbil se bohaté zhýčkané Američance, po jejímž boku by býval mohl začít nový život. Přesto s ní odmítl odjet do světa, protože toužil vrátit se domů. Do vlasti se však vrátil až jako zestárlý tulák. Jen jednou zahlédl svou, již dospělou dceru. Macoun chodil krajem, vyprávěl dětem pohádky a do města se nevrátil. Smířen se životem umírá v nemocnici.
   Old and ill, Macoun the tramp is admitted to hospital. Fever-ridden he recalls his life. Once he was a mechanic in a factory that manufactured safes. From time to time he has to repair customers' broken locks. His wife Mařenka is expecting. Her waters break prematurely and there are complications. A neighbour assures him the famous obstetrician Vach can help. Macoun, who has no money, goes one night to where on the previous day he repaired a lock, and takes the money he needs. But it's too late: after giving birth to a healthy baby his wife dies. Macoun is convicted for theft. When he is released from prison years later he goes to the orphanage to see his daughter Zorka. He says he is a friend of her parents and buys her a doll. After getting involved in a pub brawl he runs away and falls in with some rafters. He then works for years at a harbour as a porter. A rich and spoilt American woman takes a fancy to him. He could start a new life with her, but he decides not to leave with her because he wants to return home. He makes it home, however, only as an old tramp. Only once does he see his daughter, now grown up. Macoun roams the country, telling children tales, and never returns to the city. Reconciled with life he dies in hospital.