Tatranská romance (Píseň domova)  (Romance from the Tatra Mountains)
R: Josef Rovenský V: Dori-film (Hans Dorasil), 1934 VV: František Morávek N: Pavel LudikarHans DorasilJosef Rovenský S: Pavel LudikarHans DorasilJosef Rovenský AR: Václav Dražil K: Karel Degl Hu: Josef Dobeš; archivní – Josef Dobeš: píseň Jánošík, mocný pán, Josef Dobeš: píseň Teď vím, že nemusím se lásky bát /pouze v nitrátní kopii!/, Josef Dobeš: píseň Vodu, vodu, nechcem já ju, píseň Piju já, piju já, Josef Dobeš: píseň Teče potok od Kriváňa, píseň Srdce mojho si kraj, píseň Hej totu totu, píseň Holčičko moje, čím to je, píseň Červenú ružu, rozmarínček zelený Nahr: Orchestr F.O.K. T: Pavel Ludikar Zp: Pavel LudikarMarkéta Krausovásbor mužskýArno VeleckýIngriš-babiesJiřina Štěpničková Arch: Vilém Rittershain St: Jan Kohout Zv: Josef Zora NT: Lorenc H: Pavel Ludikar (kovář Pavel), Arno Velecký (Janko, Pavlův syn), Jiřina Štěpničková (kovářova schovanka Anuška), Markéta Krausová (Soňa Varenová), Antonín Soukup (sedlák Jura), Světla Svozilová (děvečka u Jury Zuzka), Karel Schleichert (bača), Josef Kytka (venkovan), Emanuel Hříbal (hospodský), Ella Nollová (kartářka), Bohdan Lachman (sedlák), Jaroslav Tryzna (sedlák), Orchestr Jana Františka Nýdla (taneční orchestr) Fo: 35 mm Ve: česká D: Elekta Pr: 04.01.1935 © Národní filmový archiv 
 
   V Tatrách, uprostřed nedotčené přírody, žije kovář Pavel se synem Jankem a schovankou Anuškou, kteří se mají rádi a zdá se, že jsou si souzeni. Janko však odchází na celé léto vysoko do hor, kde pase stáda, a Anuška je nucena odmítat dotěrného sedláka Juru. Ani Jankovi není dopřáno prožít léto v klidu, neboť před jeho chatou se objeví elegantní dívka, Soňa Varenová, která, unavena velkoměstem, se chce v horách zotavit. Mladík propadne jejímu kouzlu a stane se jejím průvodcem, o čemž se brzy hovoří i ve vsi. Na tradiční letní slavnosti se Janko setká s Anuškou, ale nevěnuje jí pozornost, oči má jen pro Soňu. Na otcovy výčitky reaguje vzdorovitým návratem zpět do hor. Kovář domluví Soně, aby Janka od Anušky neodváděla, a dívka skutečně ustoupí, ačkoli Janka také miluje. Janko se za čas vrátí do vsi a hledá Anušku, aby ji odprosil, ale ta zatím odešla do hor. Mladík spěchá za ní. Na znamení smíření pak dvojice zapálí velký oheň, vatru.
   In Slovakia's Tatra mountains, an unspoilt wilderness, lives the ironsmith Pavel with his son Janko and the orphan Anuška who are very fond of each other and seem destined for each other. Janko spends the whole summer pasturing his flock high up in the mountains. During this time Anuška is forced to fend off the importunate Jura. Janko cannot live in peace either: he discovers before his cabin an elegant lady, Soňa Varenová, who is exhausted by life in the big city and has come to the mountains to recuperate. Young Janko is spellbound by her and he becomes her guide, which is soon a matter of gossip down in the village. At a traditional summer festivity Janko meets Anuška but pays no attention to her, having eyes only for Soňa. His father Pavel berates him for this, and the young man defiantly returns to the mountains. Pavel then asks Soňa not to lure Janko away from Anuška and she agrees, even though she loves him too. The young man hurries to the village to find Anuška to ask her forgiveness but finds she has gone into the mountains. He goes up after her. As a symbol of their reconciliation the two lovers light a large fire.