Svět kde se žebrá  (The World Where One Goes Begging)
R: Miroslav Cikán V: Lucernafilm, 1938 VV: Jan Sinnreich N: divadelní hra Kde se žebrá S: Miroslav CikánFrantišek ČápJan GerstelHugo Haas K: Jan Stallich AK: Jaromír Holpuch Hu: Miloš Smatek; archivní – Felix Mendelssohn-Bartholdy: převzatá Svatební pochod Arch: Štěpán Kopecký St: Antonín Zelenka Zv: Josef Zora H: Hugo Haas (žebrák milionář Josef Dostál), Marie Glázrová (Zorka Náhlíková, Dostálova schovan), Ladislav Boháč (advokát JUDr.Václav Neprosil), Vlasta Hrubá (prodavačka v automatu Máňa), František Kreuzmann (kancelářský sluha Alois Řeřicha), Milada Smolíková (vdova Slabá), Jan W. Speerger (zedník), František Roland (rada Bureš), Ella Nollová (domovnice), Sylvie Havránková (Albína), L.H. Struna (Albínin muž), Jarmila Beránková (prodavačka v automatu), Vladimír Hlavatý (exekutor), Vilém Pruner (exekutor), Josef Gruss (kamelot), Jan Pivec (strážník), Stanislav Neumann (konkurenční žebrák), František Černý (blahobytný pán v bufetu), Milena Velíšková (prodavačka v automatu), Hermína Vojtová (žebračka Šavrdová), Eliška Kuchařová (malá žebračka), Jiří Schreinzer (zákazník v bufetu), Josef Sládek (vrchní v kavárně), Bolek Prchal (advokát), Jiřina Sedláčková (blondýnka dávající almužnu), Marie Bibikoffová (dívka ve světlém kloboučku), Eduard BlažekJindřich FialaBěla Tringlerová Fo: 35 mm Ve: česká D: Lucernafilm Pr: 17.06.1938 © Národní filmový archiv 
 
   Na pražské ulici už mnoho let vysedává jednoruký žebrák Dostál. Jedním z pravidelných dárců je i mladý právník Neprosil. V nedalekém automatu prodává topinky Dostálova schovanka Zorka, která se Neprosilovi líbí. Také Zorka má o Neprosila zájem. Když Dostál zjistí, že právník je na tom finančně špatně, nabídne mu zaměstnání. Ukáže mu svůj luxusně zařízený byt za chudou světničkou a požádá ho, aby pro něj koupil celý dům. Dlouholetým pilným žebráním si Dostál nashromáždil kapitál, který mu umožňuje jít na odpočinek. Neprosilovi také poskytne ve svém bytě podnájem. Ze Zorky a právníka se stanou tajní milenci. Starý žebrák, nyní už pan domácí, by rád dal mladé lidi dohromady. Svými nešikovnými zásahy však způsobí, že mu jejich vztah zůstane utajen, dokonce i v okamžiku, kdy Zorka zjistí, že je těhotná. Teprve, když se s ním Neprosil pohádá, zjistí Dostál, že budoucího dědečka z něho udělal právě jeho podnájemník. Nakonec se oba muži z radosti opijí.
   The one-armed beggar Dostál has been begging on a Prague street for many years. One of his regular benefactors is the young lawyer Neprosil. Not far away Dostál's foster-daughter Zorka sells fried bread. She is in love with Neprosil. When Dostál finds out Neprosil is badly off he offers him a job. He shows him his luxurious apartment behind the poorly furnished cramped living room and asks him to buy the whole building for him. After many years of hard begging Dostál has amassed enough capital to allow himself a rest. Neprosil rents a room in the building. Zorka and the lawyer secretly become lovers. The old beggar, now landlord, would like to see the youngsters together, but his clumsy interventions only cause the affair to remain clandestine - even once Zorka realises she is pregnant. It is only when Neprosil and Dostál argue that the latter discovers he is to be a grandfather. The two men get drunk together out of happiness.