Srdce na kolejích (Semafor)  (Heart on Rails)
R: Jan Sviták V: Espo, 1937 VV: Vladimír Pošusta N: Ferdinand Fencl S: Bohumil Štěpánek AR: František Milič K: Julius Vegricht Hu: Josef Dobeš; archivní – Josef Dobeš: píseň Nech bláhové touhy a snění, Josef Dobeš: píseň Dneska mám já od mašiny chlapce, píseň Pryč a pryč je všecko T: Daisy Jelenová Zp: Jiřina Šejbalová Arch: Bohumil Heš St: Marie Bourová Zv: Jaroslav ČechuraJ. Hartley NT: Lorenc H: Otomar Korbelář (strojvůdce Pavel Skála), Nancy Rubensová (Eva, Skálova žena), Jaroslav Vojta (strojvůdce Josef Doubrava, otec Ev), Jiřina Šejbalová (cirkusačka Marta), Čeněk Šlégl (přednosta stanice), Jiří Dohnal (topič Jiří Zeman), Raoul Schránil (železniční revident Kolár), František Kovářík (hradlař František Borský), Theodor Pištěk (majitel hotýlku), Jaroslav Marvan (topič Marek), Hermína Vojtová (stará cirkusačka), Jan W. Speerger (syn staré cirkusačky), Josef Kotalík (šéf výtopny), Karel Veverka (železničář), Fráňa Vajner (železničář), Ferdinand Jarkovský (železniční posel), Julius Baťha (komisař), Josef Klapuch (strážník), Frank Rose-Růžička (četník), Ferry Seidl (četník), František Beranský (dirigent kapely), Jiří Dědek (hostinský), Jan Černý (lékař), Jiří Vondrovič (topič), Václav Mlčkovský (topič), Němec Karel (2) (host na tancovačce), Václav Menger (host na tancovačce), Josef Sládek (host na tancovačce), Nita Romanečová (host na tancovačce), Bobina Prošková (host na tancovačce), Vladimír Smíchovský (host na tancovačce), Emanuel Kovařík (úředník v dopravní kanceláři), Jiří Kratina (telegrafista), Jaroslav Tryzna (telegrafista), Gill Sedláčková (host v sále hotýlku), Emil Dlesk (host v sále hotýlku), Filip Balek-Brodský (host v sále hotýlku), Marie Vildová (host v sále hotýlku), František Sádek (host v sále hotýlku) Fo: 35 mm Ve: česká D: Espo Pr: 27.04.1937 © Národní filmový archiv 
 
   Dcera strojvůdce Doubravy Eva se vdává za strojvůdce Pavla Skálu. V den svatby dostává Doubrava oznámení o svém nuceném odchodu do důchodu. Jeho milovanou lokomotivu přebírá právě jeho zeť. Při své první jízdě zachrání Pavel život mladé ženě Martě, která v sebevražedném úmyslu vstoupila na trať. Dobrosrdečný mladý muž se o Martu začne starat, což zahořklý Doubrava využije proti němu a svými zásahy mu způsobí problémy pracovní i rodinné. Pavel je postaven dočasně mimo službu a po sporu s Evou odejde z domova za Martou. Jeho lidská účast způsobila, že Marta znovu nalezla chuť k životu. Protože však Marta ví, jak Pavel miluje Evu, s těžkým srdcem se s mladým mužem rozloučí. Probíhají silvestrovské oslavy a smutný Pavel ochotně zastoupí ve službě kolegu, kterému onemocnělo dítě. Doubrava s hradlařem Borským odvedli v poslední chvíli z trati Evu, která se chtěl zabít. Borský v rozrušení nenastavil správně semafor a došlo k havárii Pavlova rychlíku. Pavel je zraněn, několik dalších lidí zemře. Morální vinu nesou kromě Borského svým dílem také ostatní. Prvním článkem řetězu viníků byla Marta.
   Eva, daughter of Doubrava the engine-driver, is marrying the engine-driver Pavel Skála. On the day of the wedding Doubrava receives notification of his compulsory retirement; his beloved locomotive passes to his son-in-law. The first time Pavel drives it he saves a young girl, Marta, who had stepped onto the tracks to commit suicide. The good-hearted young man starts to take care of Marta. The embittered Doubrava makes use of this and causes problems for Pavel at work and in his family. Pavel is temporarily suspended from his position, and after a row with Eva he leaves home in search of Marta. His kindness has led Marta to recover an interest in life. But because she knows that Pavel, in his heart of hearts, loves Eva, Marta says goodbye to the young man with a heavy heart. It is New Year's Eve: Pavel is sad and gladly stands in for an engine-driver whose child has fallen ill. Doubrava and signalman Borský pull Eva off the tracks just in time, she too having decided to do away with herself. But in the excitement Borský forgets to switch the signals and Pavel's express train crashes. Pavel is injured, and some passengers are killed. The guilt is borne by Borský and the others too; the first link in the chain of culpable people was Marta.