Směry života  (The Paths of Life)
R: Jiří Slavíček V: Nationalfilm, 1940 VV: Karel Feix N: divadelní hra Směry života S: Karel Steklý AR: Karel Šilhánek K: Josef StřechaJulius Vegricht AK: Jaromír Holpuch Hu: Jiří Srnka; archivní – Jiří Srnka: píseň Sám se svou láskou, píseň V zeleném háji slavíček pěje, píseň Ach, bože, rozbože, mně se stýská Nahr: Chodská kapela Martina Konopa, Kühnův dětský pěvecký sbor Dir: Jan Kühn T: K.M. Walló Zp: Miluše Dvořákovásbor dívčí Arch: Alois MeceraJ.M. Gottlieb Kost: J.M. Gottlieb St: Marie Bourová Zv: Emanuel Formánek H: Hana Vítová (Boženka Soukupová), Zdeňka Baldová (matka Boženky), Ladislav Boháč (student práv Antonín Černý), František Kovářík (chalupník Černý, Antonínův otec), Marie Ptáková (Antonínova matka), Jiří Plachý (majitel varieté Orfeum Červenka), Vydra Václav st. (statkář Malík), R.A. Strejka (student medicíny Jaroslav, Malíkův), František Filipovský (student Rybička), Ludvík Veverka (knihkupec Hejda), Vlasta Hrubá (Marta, Červenkova milenka), Joe Jenčík (baletní mistr), František Paul (artistický agent Donát), Miluše Dvořáková (zpěvačka), Slávka Rosenbergová (garderobiérka Štrobachová), Jaroslav Orlický (vrchní Josef), Vlasta Podrabská (baletka), Rudolf Vašíček (pianista v baletní škole), František Říha (portýr), Hermína Vojtová (kartářka), Arnošt Mirský (kočí), Bolek Prchal (starosta Vitásek), Karel Máj (Bedřich, Vitáskův syn), Milena Velíšková (tanečnice), Ladislav Janeček (chasník), Dagmar VondrováIrina KladivováV. ŠkramlíkováKühnův dětský pěvecký sborChodská skupina z MrákovaChodská skup. ze Starého Klíčova Chor: Joe Jenčík Tan: Baletní soubor Národního divadla Fo: 35 mm Ve: česká D: Nationalfilm Pr: 15.02.1940 © Národní filmový archiv 
 
   Antonín Černý bydlí po dobu svých gymnaziálních i vysokoškolských studií u vdovy Soukupové. Její dceru Boženku zná od dětství a nyní, když dívka dospěla, se do ní zamiloval. Antonín pomůže napravit hlavu svému příteli Malíkovi, který se místo přednášek věnuje flámům. Boženka se stane tanečnicí v divadle. Její krása zaujme ředitele Červenku a ten se jí snaží získat drobnými dárky. Boženčina skálopevná počestnost ho dovede až k nabídce k sňatku. Paní Soukupová je nadšena a když vykreslí dceři skvělou budoucnost, povrchní dívka se sňatkem s Červenkou souhlasí. Antonínovi rodiče, které synova studia připravila o všechen majetek, se stěhují do Prahy. Netuší, že nešťastně zamilovaný syn se dal před koncem studií na pití a že utratil i peníze na jejich byt. Teď je na příteli Malíkovi, aby Antonínovi oplatil službu. Ujme se jeho rodičů a Antonínovi domluví. Boženka se hned po svatbě se svým mužem pohádá. Jde za Antonínem, ale ten ji už nechce.
   While attending grammar school and university Antonín Černý lives with Mrs Soukupová, a widow. He has known her daughter Boženka since childhood and now she has grown up he has fallen for her. Antonín helps his friend Malík who is suffering as a consequence of leading a high life instead of attending lectures. Boženka becomes a dancer in a theatre. Her beauty spellbinds the director, Mr Červenka, who tries to win her affections by giving her small gifts. Boženka's rock-hard virtue leads him to propose marriage. Mrs Soukupová is enthusiastic and when she tells her daughter of the great future she could have, the superficial Boženka agrees to the marriage. Antonín's parents, having lost all their property in paying for his education, move to Prague. They do not know that he, miserable about Boženka, has taken to the bottle before finishing his studies and has even drunk away the money for their rent. Now it is his friend Malík's turn to repay the favour Antonín did him. He takes up Antonín's parents and talks Antonín round. Boženka rows with her husband soon after the wedding. She goes to Antonín but he spurns her.