Lojzička  (Lojzička)
R: Miroslav Cikán V: Gloriafilm, 1936 N: opereta Lojzička, Jára Kohout: opereta Lojzička S: Zet Molas K: Jan Roth Hu: Jaroslav JankovecErno Košťál; archivní – Jaroslav Jankovec: píseň Když trubka vesele zavolá, Jaroslav Jankovec: píseň To byla jen sympatie, Jaroslav Jankovec: píseň To štěstí, které mi dáváš, Jaroslav Jankovec: píseň Studánko, studánko hluboká, Jaroslav Jankovec: píseň Zelená se háj, píseň lidové písně T: Vilda Sýkora Zp: Jára KohoutVlasta HrubáBušová Helena [dab]Zita Kabátová Arch: Alois Mecera St: Antonín Zelenka Zv: Vilém Taraba H: Jarmila Beránková (sirotek Lojzička Strnadová), Jára Kohout (listonoš Jikra, později správce lá), Božena Svobodová (mlynářka), Zita Kabátová (Karla, dcera mlynářky), Vlasta Hrubá (Pavla, dcera mlynářky), Jiří Dohnal (majitel módního závodu Jean Poular), Antonín Novotný (Karel Drozd, Jeanův přítel), Miloslav Svoboda (inženýr chemie Jindra Čermák), Světla Svozilová (herečka Rita), Helena Bušová (děvečka ze mlýna Barča Skálová), Jaroslav Marvan (sedlák Pacák, později podomek v lá), Rudolf Lampa (stárek), Bohdan Lachman (farář z Nemanic), Jiří Vondrovič (selský synek Jeník, později liston), Václav Menger (vesničan Nedbal), Jiří Dědek (mládek), Elsa Vetešníková (děvečka), Jan W. Speerger (vrchní strážmistr), Emil Dlesk (četník), Jan Černý (policejní komisař), Alois Dvorský (poštmistr), Slávka Rosenbergová (ředitelka módního závodu), Kurelová (bohatá dáma), Fráňa Vajner (vesničan), Josef Cikán (vesničan), Václav Štrup (vesničan), Jindřich Fiala (vesničan), Jaroslav Tryzna (vesničan), Nita Romanečová (vesničanka), Jiří Hron (strážník) Fo: 35 mm Ve: česká D: Gloria Pr: 23.10.1936 © Národní filmový archiv 
 
   Sirotek Lojzička Strnadová žije v Nemanicích u listonoše Jikry. V Nemanicích se objeví dva mladíci - Francouz Jean Poulard a jeho přítel Karel Drozd. Jejich letadlo havarovalo v blízkosti Nemanic a letci nemohou sehnat opraváře. Místní mlynářka, matka dvou dcer, Karly a Pavly, je zaměstná. Jean se zamiluje do Lojzičky a učí se od ní česky a Karel má zase rád mlynářčinu dceru Karlu. Místní obyvatelé pokládají Jeana a Karla za zločince a pronásledují je. Jejich totožnost objasní až Jeanova přítelkyně Rita, která přijíždí z Prahy, aby ztroskotance zachránila z nedobrovolného zajetí. Jean, Karel a Rita odjíždějí do Prahy. Jean se rozhodne založit lázně a využívat tam léčebnou vodu z Nemanic. Také Lojzička se vypraví do Prahy, kde se setká s Jeanem a jeho přáteli. Rita Jeana opustí, když vidí, že miluje Lojzičku. Jean pošle Lojzičku do Paříže ke své matce. Výstavba lázní pokračuje, jeden z pramenů nese Lojziččino jméno. Jikra je v lázních správcem a Lojzička po návratu z Paříže plánuje s Jeanem zařízení bytu.
   The orphan Lojzička Strnadová lives in Nemanice with Jikra, a postman. Two young men arrive in the village, the Frenchman Jean Poulard and his friend Karel Drozd. Their plane has crashed near Nemanice, however, the pilots are unable to find an engineer to repair it. The local miller's wife, a mother of two daughters, Karla and Pavla, hires them to work for her. Jean falls in love with Lojzička and learns Czech from her. Karel is taken by the miller's daughter Karla. The local inhabitants see Jean and Karel as criminals and start to harass them. Their identity is revealed when Jean's girlfriend Rita arrives from Prague to save them from imprisonment. Jean, Karel and Rita leave for the capital. Jean decides to build a spa on the spring waters of Nemanice. Lojzička also travels to Prague where she meets Jean and his friends. Rita leaves Jean when she sees that he has transferred his affections to Lojzička. Jean sends her to Paris to stay with his mother. The construction of the spa continues and one of the springs now bears Lojzička's name. The postman Jikra is appointed custodian of the spa and Lojzička, after her return from Paris, sets up home with Jean.