Děti veliké lásky (Ave Maria)  (Children of a Great Love (Ave Maria))
R: Václav Kubásek V: Reiter, 1936 VV: Jan Reiter N: Antonín Špatenka S: Karel Steklý K: Jaroslav Blažek Hu: Josef Dobeš; archivní – Charles Gounod: převzatá Ave Maria, Charles Gounod: píseň Ave Maria, Josef Dobeš: píseň Píseň hor, Josef Dobeš: píseň Ukolébavka, Josef Dobeš: píseň Jen dál a dál T: Ladislav Brom Zp: Marta Krásovásbor mužskýLída ŽelenskáLadislav Brom Arch: Alois Mecera St: Jan Kohout Zv: Josef Zora H: Ladislav Brom (chalupník Ivan), Lída Želenská (Marja, Ivanova žena), Štefka Pálek (Kája, Ivanův syn), Josef Klapuch (dřevorubec Jan zvaný Dobrák), Antonín Marlé (lichvář), Antonín Frič (starosta), Ella Nollová (Anna, starostova žena), M. Kováč (četník), Hermína Vojtová (sousedka), M. Zemanová (venkovanka), Dvorský Alois [dab] (hlas vesničana), pes Brazan (černý německý ovčák) Fo: 35 mm Ve: česká D: Elekta Pr: 13.11.1936 © Národní filmový archiv 
 
   V horské vesnici žijí Ivan a Marja s malým synem Kájou. Mladí manželé jsou lichvářem donuceni podepsat směnku na vyšší částku, protože nemohou zaplatit svůj dluh před sklizní. Kája je příliš živé dítě a to se mu stane osudným. Synka ukrytého v obilí nešťastně zabije otec kosou. Ivan v šoku uteče do lesů. Nešťastná Marja se ze všech sil snaží udržet hospodářství. Ivan je považován za mrtvého. K Marje se nastěhuje dřevorubec Jan, který o ni vždy stál, ale jejich soužití je platonické. Muž uhradí dluh u lichváře a pokorně čeká, až mladá žena zapomene na Ivana. Na Štědrý den zahlédne Marja Ivana, nahlížejícího do okna. Vyburcovaní vesničané jdou s pochodněmi Ivana hledat. Marja ho potká u jeskyně. Ivana má stále ráda a pomiluje se s ním, i když je muž duševně vyšinutý. Ivan se pak znovu ztratí v lese. Marja zjistí, že je těhotná a po čase porodí syna. Podaří se jí přilákat Ivana a zpráva o novém dítěti probudí jejího muže z apatie. Do jejich domu se vrátilo štěstí.
   In a mountain village live Ivan and Marja and their little boy Kája. The young couple are forced by a money lender to sign a bill of exchange for a higher sum because they cannot pay back their debt before harvest-time. Kája is too lively a boy, which proves to be disastrous. Hiding in the hay he is accidentally killed by his father's scythe. Ivan, in shock, flees into the forest. Marja tries her utmost to run the household by herself. Ivan is presumed dead. The lumberjack Jan, who has always been fond of Marja, moves in with her but their relationship is platonic. Jan pays off the money lender and patiently waits for Marja to forget her dead husband. On Christmas Day Marja glimpses Ivan looking in through the window. The villagers, woken by events, go off in search of Ivan with torches. Marja finds him in a cave. She still loves him and makes love to him despite his now being mentally deranged. Ivan then disappears again into the forest. Marja finds out she is pregnant and in time gives birth to a baby boy. News of the birth stirs Ivan from his apathy, he comes back to Marja, and happiness returns to the household.