Bílá vrána  (White Crow)
R: Vladimír Slavínský V: Elekta, 1938 VV: Jan Sinnreich N: opereta Bílá vrána, Bedřich Šulc: opereta Bílá vrána S: Vladimír Slavínský AR: Antonín KubovýRudolf Stahl K: Jan Roth Hu: Josef Kumok; archivní – Felix Mendelssohn-Bartholdy: převzatá Svatební pochod, Josef Kumok: píseň Kamarádi, hlavy vzhůru (Pochod), Josef Kumok: píseň Od všeho kousek (Tango), Josef Kumok: píseň Když si bere chudý chudou (Valčík), Josef Kumok: píseň Už je mi šestnáct pryč (Tango), Josef Kumok: píseň Bílá vrána (Fox), píseň Svatební chorál Dir: Josef Dobeš T: František KetzekBedřich Šulc Zp: sborFrantišek Krištof-VeselýEva GérováPlachta Jindřich [dab]Jan W. SpeergerJára Kohout Arch: Štěpán Kopecký St: Antonín Zelenka Zv: Josef Zora H: Jindřich Plachta (majitel zámku Filomen Dubanský), Adina Mandlová (Jana Dubanská, dcera majitele zámk), František Krištof-Veselý (komorník u Dubanského Jindřich Shá), Strnad Stanislav (herec) (průmysl.dr.André Bernard al.Jiří B), Růžena Šlemrová (Lucie Boučková, choť obchodního ra), Aša Vašátková (Jarmila Boučková, dcera), Raoul Schránil (podvodník Karel Bulan), Světla Svozilová (Marcela Havlíková, Bulanova společ), Eva Gerová (agentka Eva Dušková, později pokoj), Hermína Vojtová (matka Evy Duškové), Jára Kohout (kuchař a bývalý hoteliér Petr Konv), Sláva Grossmann (bankéř Bursík), Ella Nollová (bytná Evy), Jan W. Speerger (zahradník u Dubanského), Slávka Rosenbergová (host v penzionu), Dagmar Appelová (dcera dámy v penzionu), Věra Skalská (dívka v baru), Jindřich Láznička (muž v baru), Julius Baťha (člen kolaudační komise), František Filipovský (číšník), Robert Ford (ředitel hotelu), Jiří Hron (novomanžel Richard Moudrý), Jan Černý (dražitel), Josef Kotalík (dražitel), Alois Peterka (dražitel), Bolek Prchal (policejní inspektor), Miloš Šubrt (otec Evy Duškové), Stanislav Bláha (Bursíkův společník), Václav Mlčkovský (ředitel baru), Josef Venclů (houslista), Richard Záhorský (číšník v baru), Karel Postranecký (osobní tajemník dr.Bernarda), Ferry Seidl (člen kolaudační komise) Fo: 35 mm Ve: česká D: Elekta Pr: 09.09.1938 © Národní filmový archiv 
 
   Zadlužený majitel zámku Dubanský vidí jediné východisko z dluhů ve sňatku dcery Jany se synem svého přítele z mládí Bernarda, nyní milionáře. Aniž se mladí lidé znají, je jim oběma domluvené manželství proti mysli. Dubanský sám se ožení s podvodnicí, která se vydává za bohatou Američanku, a odjede s ní na svatební cestu do Tater. Mezitím podnikavý personál pronajme zámek pod názvem Bílá vrána lázeňským hostům. Jana Dubanská zde pracuje jako pokojská a nechá se najmout jako společnice milionáře, který tají svou totožnost. Filomen Dubanský musí nakonec prodat zámek neznámému kupci. Zjistí také, že jeho manželka je podvodnice a tak je rád, když je odvedena do vězení. Dceru Janu požádá o ruku sympatický milionářův syn André, který jí bývalý zámek jejího otce dává svatebním darem.
   Dubanský, the indebted owner of a castle, sees the marriage of his daughter Jana with the son of his childhood friend Bernard, now a millionaire, as the only way out of his debts. Without the young people knowing each other, the arranged marriage is against both of their wishes. Dubanský himself marries a swindler who passes herself off as a rich American, and they leave on their honeymoon to the Tatras. In the meantime the enterprising staff let the castle under the title Bílá vrána (The White Crow) to guests of the resort. Jana Dubanská works here as a chambermaid and hires herself out as an attendant to a millionaire who keeps his identity a secret. Filomen Dubanský in the end must sell the castle to an unknown buyer. He also discovers that his wife is a cheat and so is pleased when she is carried off to jail. The congenial millionaire's son André asks daughter Jana's hand in marriage and gives her as a wedding gift the former castle of her father.