Otec Kondelík a ženich Vejvara II.  (Father Kondelík and Bridegroom Vejvara II)
R: Karel Anton V: Elekta Journal, 1926 N: román Otec Kondelík a ženich Vejvara S: František HorkýVáclav Wasserman K: Václav Vích Arch: Vilém Rittershain H: Theodor Pištěk (Kondelík, mistr malířský), Antonie Nedošinská (Kondelíkova žena Bety), Jarmila Vacková (Kondelíkova dcera Pepička), Jiří Hron (František Vejvara), Jindřich Plachta (Pajtlšmíd), Milka Balek-Brodská (Muknšnáblová), Marie Munzarová (Muknšnáblové dcera Lotynka), Václav Pštros (sokol), Jan Richter (opilec), Hermína Vojtová (Pepiččina teta), Roza Schlesingerová (služka Kondelíkových), Emilie Nitschová (teta Katynka Urbanová), Antonín Marek (Vejvarův otec), Milada Smolíková (host na svatbě), Čeněk Šlégl (host na svatbě) Fo: 35 mm Ve: česká D: Biografia Pr: 11.02.1927 © Národní filmový archiv 
 
   Po nešťastném výletu na lodičce, kdy Kondelík spadl do Vltavy, byl Vejvara v nemilosti. Pod nátlakem manželky a dcery Pepičky Kondelík přece jen Vejvaru vyhledá a pozve ho na večeři. Cestou se spolu zastaví na pivo a k večeři se dostaví se značným zpožděním. Výsledkem smíru je zasnoubení Vejvary s Pepičkou. Ještě před zásnubní večeří se však Vejvara záhadně ztratí. Po marném hledání ho Kondelíkovi najdou zamčeného doma. Po zásnubách zajde za paní Kondelíkovou Vejvarova bývalá bytná Muknšnáblová a Vejvaru tak pomluví, že nastávající tchyně přeruší svatební přípravy. Kondelík se ujme vyšetřování a zjistí, že ve skutečnosti šlo o zcela nevinnou záležitost. V předvečer svatby navštíví celá rodina taneční věneček, přičemž Vejvara přijde o kalhoty. Ve svatební den si zase Kondelík vezme omylem cizí menší frak a po obřadu ho nemůže svléknout. Nakonec svatební hostina dobře dopadne a novomanželé mohou odjet na svatební cestu. (Podle dobového popisku.)
   After the unsuccessful outing on the boat, when Kondelík falls into the Vltava, Vejvara finds himself out of favour. Urged by his wife and daughter Pepička, Kondelík goes off to find Vejvara and invites him to dinner. On the way back they stop off for a beer and they arrive for dinner much later than anticipated. The family is reconciled, and Vejvara and Pepička are betrothed. Vejvara manages to disappear mysteriously before the engagement dinner, however. After a futile search Kondelík and his family find him locked up at home. Mrs Kondelíková's Vejvara's former landlady, Mrs Muknšnáblová, pays a visit and maligns Vejvara to such an extent that the future mother-in-law puts a stop to the wedding preparations. Kondelík starts up an investigation and discovers that it was, in fact, a matter of a trivial and innocent affair. On the eve before the wedding the whole family goes out dancing; during the evening Vejvara loses his trousers. On the wedding day Vejvara takes a smallersomcone else's frock-coat by mistake and he cannot get out of it after the ceremony. In the end, the wedding feast is a success and the newly-weds are able to go off on their honeymoon. (According to promotional material issued at the time the film was made.)