Život bez kytary  (Life without a Guitar)
R: Jiří Hanibal V: Filmové studio Barrandov, 1962 Sk: Šmída - Fikar VV: Jaroslav Prokop N: Jiří HanibalJan Procházka S: Jiří HanibalJan Procházka TS: Jiří Hanibal PR: Jan SchmidtZdeněk Forman AR: Jaromír BorekJiřina Matiasková K: Jan Němeček DK: Ivan Šlapeta AK: Jiří Macháně Hu: Evžen Illín; archivní – tradicionál: píseň Hádej Matyldo (Waltzing Matilda), Jiří Šlitr: píseň Písnička pro Zuzanu, píseň Krásná je Havaj Nahr: FISYO, Orchestr Karla Vlacha Dir: Štěpán Koníček T: Jiří ŠtaidlJiří Suchý Zp: sborEma Navrátilová Arch: Milan Nejedlý Kost: Ester KrumbachováMiloslava SkořepováMarie Řehořová Ma: Miloslav KoubekRůžena Plašilová St: Miroslav Hájek Zv: František StrangmüllerBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ H: Monika Pošívalová (Věra Petráková), Jaroslav Vízner (Zdeněk Jelínek), Dana Medřická (Věřina matka), Miroslav Doležal (Věřin otec), Věra Tichánková (Zdeňkova matka), Ema Navrátilová (Daniela), Eman Fiala (Zejda), Juraj Štúr (Fanda, Zdeňkův bratr), Miluše Dreiseitlová (Jitka, Věřina kamarádka), Miroslav Nohýnek (Pavel, Jitčin přítel), Zdeněk Kopal (Ruda), Jiří Hrzán (Standa), Jaroslav Kuneš (Jirka), Marie Durnová (Alena), Magda Krásná (Eva), Ivo Palec (manžel Věřiny spolužačky), Rudolf Jelínek (tanečník), Magda Kopřivová (správcová), Ludmila Teytzová (Jarka), Jiří Tuček (Vašek), Ladislav Županič (Ferda), Josef Koza (prodavač automobilů), Zdeněk Braunschläger (montér v prodejně automobilů), František Miroslav Doubrava (profesor večerní školy), Zdeněk Martínek (vojenský lékař), Věra Hubálková (Ajka), Dagmar Zikánová (žena v čekárně), Miloslav Šindler (příslušník SNB), Milada Lukašovská (lékařka), Richard Fremund (muž vykloněný z auta), Jan Odl (branec), Margit Harníčková Spol: Marie KoubkováAnna KřemenováJiří Hlupý Stp: 087.00 Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 22.02.1963 © Národní filmový archiv 
 
   V pražské továrně Tesla pracuje parta mladých veselých lidí. Společně tráví i většinu volného času. Kytarista Zdeněk se náhle začne kamarádů a kamarádek stranit. Zamiloval se do Věry, která k partě nepatří. Poněkud lehkovážný mladík měl již několik známostí a má svou metodu jak získat děvče: zajet na motorce s kytarou a lahví vína na pronajatý hausbót. Věra je však jiná a na Zdeňka se rozzlobí. Ale má ho ráda, a tak s ním nakonec stráví na hausbótu celý večer. Při preventivní lékařské prohlídce lékař Věře oznámí, že je těhotná. Mladí lidé jsou v této situaci bezradní. Zdeňka čeká vojenská služba a oba mají ještě dokončit studium na večerní škole. Proto se rozhodnou pro přerušení těhotenství. Ani jeden z nich není šťastný. Zdeněk se navíc bojí, že po lékařském zákroku Věru ztratí. Rozběhne se za ní do nemocnice a v poslední chvíli si ji odtud odvede.
   A group of jolly young people work in the Prague Tesla factory, also spending most of their leisure time together. One of them, guitar player Zdeněk, begins to shun his friends' company. He has fallen in love with Věra, who does not belong to the group. The happy-go-lucky young man already has several acquaintances and has his own method to get a girl: to take his motorcycle, his guitar and a bottle of wine and take her to a rented houseboat. Věra, however, is different and gets angry at Zdeněk. But she is fond of him and thus eventually spends a whole evening with him on the houseboat. At a preventative medical examination, the doctor tells Věra she is pregnant. The young couple is helpless in the matter. Zdeněk is to leave for military service soon, they both are yet to finish their adult education classes, and therefore decide for abortion. None of them, however, is happy. Zdeněk is moreover afraid of losing Věra after the operation. He runs to the hospital and takes her away at the last moment.