Zpívali jsme Arizonu  (We sang "Arizona")
R: Václav Sklenář V: Filmové studio Barrandov, 1964 Sk: Šebor - Bor VV: Rudolf Hájek N: novela Zákopy S: Václav SklenářFrantišek Kožík TS: Václav SklenářFrantišek Kožík PR: Bohumil Kouba AR: Boca AbrhámováLilian Havlíčková K: Jan Němeček DK: Karel Hejsek AK: Jiří Macháně Hu: Josef Ceremuga; archivní – píseň Arizona, píseň Na Okoř je cesta, píseň Má roztomilá Baruško, E.F. Burian: píseň Magnetová hora, Karel Tobis: píseň Pokrok, píseň Volha, Volha (německá verze), píseň Ej uchněm Nahr: FISYO Dir: Štěpán Koníček T: Vítězslav NezvalVladimír Rohan Zp: sbor mužskýLilli HodáčovásborMiloš Nedbal Arch: Černý Karel (architekt) Kost: Karel PostřehovskýBarbora AdolfováRůžena Bulíčková Ma: Miloslav KoubekBožena Došlá St: Antonín Zelenka Zv: Adolf BöhmBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ Op: Bíca Alois plk. H: Ladislav Chvojka (zákopník Hrbek zvaný Frája), Pavel Mareš (zákopník Pavel Janyš zvaný Brejlov), Jaroslav Pešice (zákopník Hančl zvaný Žorž), Jiří Stivín (zákopník Pešek zvaný Pešula), Jiří Vanýsek (zákopník zvaný Profesor), Antonín Fairaizl (zákopník Tonda zvaný Hezoun), Ladislav Jakim (zákopník Myška), Bedřich Moravec (zákopník v kuchyni), Jan Miller (zákopník Dlouhán), Vladimír Píč (zákopník Zrzek), Miroslav Zeman (zákopník Pinďa), Miloš Nedbal (scharführer SA Götschke), Jindřich Narenta (obersturmführer SA Nachtlinger), Jaroslav Satoranský (kuratoriumsleiter Obádal), Norbert Chotaš (příslušník SS), Martin Růžek (řidič nákladního auta), Štěpánka Cittová (číšnice Terry), Jana Paroulková (listonoška Halina), Dagmar Zikánová (Kotowská), Zuzana Minichová (vyčesaná slečna), František Zajíček (člen vedení tábora), Jiří Reichel (zákopník), Mojmír Ticháček (řidič vozu), V. Saxel (volkssturm) Spol: Pavla MarkováMiloš ČervinkaEliška ŠvarcováAnna Mejtská Stp: 085.00 Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 20.11.1964 © Národní filmový archiv 
 
   Na jaře roku 1945 jsou studenti pražských gymnázií odvedeni německými okupanty na budování zákopů. Chlapci se musí vyrovnat s tvrdými podmínkami v táboře. Snaží se opatřit si jídlo a po večerech je jim útěchou zpěv trampské písně Arizona, kterou na kytaru doprovází Žorž. Kluci nechtějí nečinně čekat na konec války a připravují vzbouření a útěk k sovětské armádě. To se jim však nepodaří. Ze spojeneckého letadla spadnou do terénu zákopů letáky, vyzývající německé vojáky ke kapitulaci. S jedním letákem uteče Žorž, je chycen a bitím přinucen ke spolupráci s gestapem. Když se vrátí do tábora, chlapci mu nevěří, a Žorž jim nakonec řekne pravdu. Jednoho večera chlapci opijí velitele Götschkeho a další Němce. Potom vezmou ze skříně plány, které po listonošce Halině pošlou partyzánům. Ráno Götschke zuří, vyslýchá a Žoržovi přikáže, aby se ve městě hlásil na gestapu. Žorž se při náletu seznámí v krytu s číšnicí Terry a stráví s ní noc. Ráno vidí utíkající Němce, vrací se proto ke kamarádům zákopníkům. Potká je na silnici a varuje je před gestapáky, jejichž auto viděl před táborem. Chlapci se dají na útěk, Žorže však Götschke zastřelí.
   In spring 1945, students of Prague gymnasiums are taken by the German occupiers to dig trenches. The boys have to come to terms with harsh conditions in the camp. They try to fetch some food, and, in the evenings, find comfort in singing the camper's song "Arizona", accompanied by Žorž on guitar. The boys do not want to passively wait for the end of the war and prepare a rebellion and escape to the Soviet army. Their efforts, however, fail. Leaflets are thrown from an allied aircraft to the trenches, calling for the German soldiers to capitulate. Žorž runs away with one of the leaflets, is caught and forced by beating to collaborate with the Gestapo. Upon his return to the camp, the boys do not believe him, and Žorž eventually tells them the whole truth. One night, the boys make Commander Götschke and the other Germans drunk, steal secret plans from their cupboard and send them to partisans by postwoman Halina. In the morning, Götschke is furious. He interrogates Žorž and orders him to report in person at the Gestapo department in town. During an air-raid, Žorž meets waitress Terry in the shelter and spends the night with her. In the morning, he sees Germans running away, and thus returns to his friends in the trenches. He meets them on the road and warns them of the Gestapo men whose car he saw in front of the camp. The boys begin to run away, but Žorž is shot dead by Götschke.