Zámek pro Barborku  (Castle for little Barbara, A)
R: Stanislav Strnad V: Filmové studio Barrandov, 1962 Sk: Novotný - Kubala VV: Věra Kadlecová N: televizní hra Zámek pro Barborku S: Drahoslav MakovičkaStanislav Strnad TS: Stanislav Strnad PR: Pavel Horák AR: Marie HejzlarováMiloslav Čech K: Josef Střecha DK: Jiří Šámal AK: Bohumil Rath Hu: Jiří MalásekJiří Bažant; archivní – Jiří Šlitr: píseň To všechno odnes' čas Nahr: FISYO, Orchestr Karla Vlacha Dir: Štěpán Koníček T: Jiří Suchý Zp: Petr Kostka Arch: Karel Škvor Kost: Karel PostřehovskýZdena KadrnožkováVěnceslava KulhaváFrantišek Mádl Ma: František ČížekVlasta MatuchováHeda Aksamitová St: Miroslav Hájek Zv: František FabiánBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ H: Petr Kostka (zámečník Vašek Bejšovec), Stivínová Zuzana (2) (zdravotní sestra Barborka Zikmundo), Deyl Rudolf ml. (řidič ČSAD Josef, Vaškův bratr), Karla Chadimová (Blani Sládečková), Marcela Martínková (studentka Jitka, Barborčina sestra), Pavla Maršálková (správcová Nováková), Milena Dvorská (Vlasta, dcera Novákové), Eduard Dubský (soused Pavel Fejfar), Sonja Sázavská (Pavlína, Fejfarova žena), Josef Vinklář (Karel Poustka, Vaškův známý), Eman Fiala (soused Aleš, zahradník), Ela Šilarová (Alešova žena), Zdeněk Braunschläger (zámečník Olda), Miloš Hlavica (zámečník Antonín Majda), Jiří Havel (zámečník Rudla), Josef Hlinomaz (krejčí Prokop Malina), Miroslav Homola (vrchní ve vinárně), Bohuš Hradil (soused Kulich), Karel Pavlík (primář), Josef Kozák (rybář), Ilja Prachař (montér Vodička), Mirko Musil (montér), Zuzana Dubská (Růženka), Věra Váchová (telefonistka), Blažena Slavíčková (prodavačka v bazaru), Vítězslav Černý (stěhovák), Hanuš Bor (dětský pacient), Aida Glosová (dívka), Rudolf Dašek (hudebník), Miroslav Krýsl (hudebník), Ivan Preis (hudebník), Zdeněk Pulec (hudebník), Karel Turnovský (hudebník), M. Horský (hudebník), Jindřich Poledňa (montér), Milena Kozáková (dívka), František Vandas (muž v telefonní budce), Stanislav Ježek (letec), Karel Škorpík (příslušník VB), Sláva Mann (vedoucí), V. Nechyba (stěhovák), V. Urbánek (letec) Spol: Růžena NovákováJitka ŠulcováOldřich Okáč Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 18.01.1963 © Národní filmový archiv 
 
   Zámečník Vašek Bejšovec se nastěhoval se svým starším bratrem Josefem do nového bytu. Zvědavé nájemníky zajímá zvláště povolání obou mužů. Elegantně oblečený Vašek se ve vinárně seznámí s dívkou Blani a nevymlouvá jí její přesvědčení, že je pilotem. Náhoda tomu chce, že Blani má v domě, kde bratři bydlí, kamarádku Vlastu. A tak všichni sousedé brzy vědí, jaké má Vašek atraktivní povolání. Pohledný mladík nemá nouzi o dívčí zájem. Jenom sousedka, zdravotní sestra Barborka, na jeho dvoření nereaguje. Vaška lež přivede brzy do nesnází. Sousedé ho žádají o přivezení různého atraktivního zboží ze zahraničí. Vašek, který se nedokáže přiznat, shání vše za cenu velkých finančních obětí v Praze. Barborka se časem obměkčí a Vašek se poprvé skutečně zamiluje. Dívka ho požádá o přednášku o létání pro své malé pacienty v nemocnici. Vašek se vymluví na cestu do Bagdádu a mezitím u kamaráda týden studuje různé příručky. Stýská se mu po Barborce a tak chodí tajně na místa jejich schůzek. Na Kampě si vezme k sobě Barborčin zapomenutý svetr. Po Vaškově "návratu" se koná domovní schůze. Mladý muž se veřejně přizná ke svému pravému povolání, ale nikdo mu nevěří. Soused Aleš ho však v jeho dílně viděl a vše potvrdí. Barborka se na prolhaného Vaška zlobí. Ten ji však o své lásce a stesku přesvědčí právě jejím nalezeným svetrem.
   Locksmith Vašek Bejšovec and his older brother Josef have moved to their own new apartment. The curious tenants of the house are interested in the occupation of the two men. Vašek, dressed elegantly, meets Blani in a wine-cellar and he did not talk out hers conviction that he is a pilot. By coincidence, Blani has a friend named Vlasta living in the same house as the two brothers. All the neighbours thus soon know what an excellent occupation Vašek has. The handsome young man does not lack the attention of girls; only his neighbour, nurse Barborka, does not respond to his wooing. His lying soon creates a lot of problems for Vašek. Neighbours ask him to bring over various luxury goods from abroad, and Vašek, unable to confess to his fake situation, tries to get it all from around Prague at great financial cost. In the course of time, Barborka is mollified and Vašek falls in true love for the first time. The girl asks him to give a lecture on flying for her little patients in a hospital. Vašek makes a false excuse, telling her he has to fly to Baghdad, and, in the meantime, stays with his friend, studying various manuals. He misses Barborka, and secretly goes to the places where they met on dates. On Prague's Kampa Island, he finds Barborka's forgotten sweater. After Vašek's "return," a house meeting takes place. The young man publicly confesses his true occupation, but no one believes him. Neighbour Aleš, however, saw him in his workshop and confirms everything. Barborka is angry at the mendacious Vašek. But he convinces her about his love and sorrow by showing her the sweater of hers he had found.