Zahrada  (Garden, The)
R: Jan Švankmajer V: KF Praha/Dokumentární film, 1968 Dr: Jiří Gold VV: Josef Soukup N: povídka Živý plot; Ivan Kraus S: Jan ŠvankmajerIvan Kraus AR: Jaroslav Toms K: Svatopluk Malý St: Milada Sádková Zv: Jan Kindermann H: Jiří Hálek (František), Luděk Kopřiva (Pepík), Míla Myslíková (Maruš, Pepíkova žena), Václav Borovička (Borůvka), František Husák (muž v gumovém plášti) Stp: 016.00 Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů 
 
   Žoviální pan Pepík veze přítele Františka na návštěvu své vily. František je překvapen, dům je místo běžného plotu obehnán řadou lidí držících se za ruce. Aby mohlo auto přijet až k domu, posune se část mužů po způsobu vrat na stranu. Pepík se chlubí svojí zahradou, králíky i kompostem. Až na opakovaný naléhavý Františkův dotaz odpoví, že si prostě pořídil živý plot, a lidé v něm stojící jsou dobrovolníci, na které on něco ví. Občas Pepík některé nedisciplinované muže přísně napomene. Už také zjistil, že je dobré součásti plotu střídat. Například mezi dva řezníky dát inženýra a naopak. Inu všechno je potřeba dělat s láskou. Dříve než stačí Pepíkova žena přichystat kávu, František si už našel své místo v plotě a drží se pevně sousedů. Pepík mu jen lehce hřebenem přičísne vlasy.
   Mr Pepík, a jovial man, takes his friend František to visit his villa. Upon their arrival, František is more than surprised - instead of a regular fence, the house is surrounded by a line of people holding hands. To allow the car to approach the house, some of the people shift aside in the same way as a garden gate opens. Pepík prides himself on his garden and his rabbits as well as on his compost. Only upon František's insistent questioning he is willing to reply that he simply got himself a live fence and the people standing in it are just volunteers and he has something on everybody of them. From time to time, Pepík strictly reprimands some of the men in the line who seem to misbehave. Also, he says, he has found out that it is good to replace some parts of the chain for another - for example, to put an engineer between two butchers and vice versa. Well, indeed, everything must be done with love. Before Pepík's wife even has prepared coffee, František has found his place in the fence chain, firmly grasping the hands of those next to him. Pepík only lightly runs a brush through his hair.