Začít znova  (Fresh Start, A)
R: Miroslav Hubáček V: Filmové studio Barrandov, 1963 Sk: Feix - Brož VV: Jiří PokornýJosef Beran N: Pavel TobiášVladislav DelongOtto Zelenka S: Vladislav DelongOtto ZelenkaMiroslav Hubáček TS: Miroslav Hubáček PR: Jiří Mikeťuk AR: Milan MaryškaAlena Mikeťuková K: Alois Jiráček DK: Rudolf Jokl AK: Jaroslav Kaiser Hu: František ŠtajgrJiří Šlitr; archivní – Jiří Šlitr: píseň Proč se lidi nemaj' rádi Nahr: FISYO Dir: František Belfín T: Jiří Suchý Zp: Eva PilarováJiří Suchý Arch: Černý Karel (architekt) Kost: Karel PostřehovskýJarmila RomanováAnna Blažková Ma: František ČížekHeda Aksamitová St: Miroslav Hájek Zv: Ladislav HausdorfBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ H: Slavo Záhradník (brigádník Jan Stehlík), Tříska Jan [dab] (hlas Stehlíka), Milena Dvorská (brigádnice Alena), Kreuzmannová Alena [dab] (hlas Aleny), Rudolf Jelínek (brigádník Josef), Dušan Lenci (cikánský brigádník Michal), Jana Břežková (brigádnice Lída, Michalova snouben), Ladislav Křiváček (brigádník Milan), Ladislav Trojan (tajemník ČSM Petr), Vladimír Menšík (řidič Mechl), Deyl Rudolf ml. (Lídin otec), Otto Lackovič (hlubič Timko), Robert Vrchota (řidič nákladního auta), Adolf Král (hlubič Choleva), Mirko Musil (hlubič), Zdeněk Dítě (hlubič), Ota Sklenčka (Milanův otec), Vlasta Faicová (brigádnice Milada), Meister Karel ml. (brigádník Lojzík), František Šec (inženýr), Miroslav Olejníček (střelmistr), Ladislav Gzela (železničář), Anna Pitašová (průvodčí), Pavel Mráček (Vlastík), Josef Příhoda (vrátný), Jaroslav Satoranský (brigádník), Otto Šimánek (brigádník), Vladimír Linka (brigádník), Emanuel Kovařík (brigádník), Jaroslav Moučka (Lyčko), Josef Kobr (reportér), Otakar Rademacher (rváč), Gabriela Bártlová-Buddeusová (hostinská), František Derfler (Bedřich), Ferdinand Krůta (šedovlasý muž), Přemysl Matoušek (řidič), Ludvík Wolf (brigádník) Spol: Vladimíra KopeckáAnna MejtskáMiloš Červinka Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 13.03.1964 © Národní filmový archiv 
 
   Mladý Jan Stehlík se přihlásí na brigádu na stavbu nového dolu. Cestou se ve vlaku seznámí s hezkou Alenou, která se do něho zamiluje. Pro povrchního Jana však nic neznamená, a když se dívka stane jeho milenkou, chová se k ní hrubě a urážlivě. Alenin vztah trápí poctivého Josefa, který ji má doopravdy rád. Alena však myslí pouze na Jana. Své problémy mají i další brigádníci. Milanovi, který se jen fláká, otec zabaví motorku. Lídě chce otec rozmluvit její lásku k Cikánovi Michalovi. Snem všech brigádníků je práce na šachtě, neboť tam se dají vydělat velké peníze. Janovi i Josefovi se to podaří. Jan však svou lehkomyslností způsobí havárii těžkého naběrače. Tím vznikne velká škoda, a důlní inženýr proto práci brigádníků na šachtě zakáže a připraví je tak o dobré výdělky. Kamarádi se s Janem dokonce poperou a Jan, aniž pochopil své chyby, se rozhodne odejít. Marně ho Josef přemlouvá, marně mu Alena ještě na nádraží připomíná svou lásku. Alena se vrací s novými brigádníky s poznáním, že musí začít znova.
   Young Jan Stehlík signs up for a volunteer brigade at the construction site of a new mine. On the train, travelling to the site, he meets a pretty girl named Alena, who falls in love with him. To the superficial Jan, she does not mean anything, and when the girl becomes his lover, he is rude to the girl and keeps insulting her. Alena's relationship worries the honest Josef who loves her deeply. But Alena now can think only of Jan. The other occasional team-workers, too, have their worries. To Milan, who only buggers about, it is his father, who confiscated his motorcycle. Lída's father, for a change, wants to talk her out of her love to the Gypsy Michal. The dream of all the occasional labourers is to work on a shaft, a place of big earnings. Both Jan and Josef manage to get there. Jan's light-mindedness, however, causes the heavy bucket to crash, resulting in a serious financial loss. The mine engineer therefore bans all the occasional labourers from working at the site, thus depriving them of good earnings. His friends even fight with Jan and the young man, refusing to understand what mistakes he has made, decides to leave. At the railway station, Josef tries to convince him to stay, but in vain. Alena, in vain, too, reminds him of her love at the station. Alena then returns with the new occasional workers, aware there is a fresh start ahead of her.