Večer  (Evening, The)
R: Pavel Mertl V: Studio FAMU, 1962 VV: Černý Jan (výroba)Jana KresslováKarel KochmanJaromír Kallista S: Pavel MertlVladimír Körner K: Jiří Lebeda AK: Jiří MacháněVratislav Damborský Hu: Luboš Fišer; archivní Nahr: FISYO Dir: Štěpán Koníček Arch: Milan Nejedlý Ma: Helena BenákováHana Beránková St: Josef Dobřichovský Zv: Oldřich TichýHanuš Silvera H: L.H. Struna (otec Jirky a Ireny, horník), Jana Štěpánková (Irena), Tvrzníková Jaroslava [dab] (hlas Ireny), Jiří Němeček (manžel Ireny), Petr Haničinec (Jirka, bratr Ireny), Satoranský Jaroslav [dab] (hlas Jirky), Kamila Moučková (hlasatelka v televizi) Spol: Marie ŠejnohováHayk MardirossianVávra Otakar /režie/ (pedagogické vedení), Hanuš Václav /kamera/ (pedagogické vedení), Daniel František /dramaturgie/ (pedagogické vedení), Dobřichovský Josef /střih/ (pedagogické vedení), Šmída Bohumil /produkce/ (pedagogické vedení) Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů © Národní filmový archiv 
 
   Se starým horníkem žijí v jednom domě jeho dospělé děti - syn Jiří a vdaná dcera Irena. Jiří chce přesvědčit sestru o tom, že jí je manžel Ivan nevěrný. Falešným telegramem od milenky vyláká švagra na schůzku do Prahy. Po jeho odjezdu pak vypáčí stůl a ukáže Ireně i otci telegram. Rozhořčená Irena začne s pomocí otce a bratra balit manželovy věci do kufru. Ivan se vrací pozdě večer. Na milenku pochopitelně čekal marně. Kytičku určenou pro ni dá Ireně, ale ta chce vysvětlit telegram. Manžel se sice pozastaví nad vypáčeným stolem, ale nevěru přizná. Otec neschvaluje Jiřího způsob jednání ani zeťovu nevěru. Je mu líto, že Irena kvůli manželství nedostudovala medicínu. Nevěrný manžel se omlouvá a přesvědčuje Irenu, že ji má rád. Žena se ale cítí ponížená a podvedená, a odmítá mu odpustit. Ivan odchází s kufrem, rodina se zbavila vetřelce, ale Irena je nešťastná.
   Two grown up children live with an old miner in one house - his son Jiří and his married daughter Irena. Jiří wants to convince his sister that her husband Ivan has been unfaithful to her. Using a false telegram from a lover, he lures the brother-in-law into leaving for Prague. Upon Ivan's departure, Jiří jimmies his table open and presents the telegram to both Irena and the father. The exasperated Irena begins to pack her husband's luggage with the help of both father and brother. Ivan returns home late at night, having of course waited for the announced lover in vain, and giving the little bouquet - initially intended for the unknown lover - to Irena. But she wants him to explain the telegram. Although the husband objects to his table being broken into, he confesses to his unfaithfulness. The father does not approve of either Jiří's behaviour or Ivan's unfaithfulness and regrets that the marriage prevented his daughter from finishing her studies of medicine. The unfaithful husband apologizes and tries to convince Irena of his love. The woman feels humiliated and deceived and refuses to forgive him. Ivan leaves with a trunk, the family gets rid of the alien, but Irena is unhappy.