V tunelu  (In the Tunnel)
R: Ivan Renč V: KF Praha/Dokumentární film, 1968 Dr: Karel Maršálek VV: Zdeněk Novák N: Ivan Renč S: Ivan Renč K: Svatopluk Malý AK: Karel Suzan Hu: Luboš Fišer; archivní Nahr: FISYO Dir: František Belfín St: Marie Čulíková Zv: Benjamin Astrug H: Eduard Peroutka (starý muž), Kovářík František [dab] (hlas starého muže), Oldřich Vízner (mladík) Stp: 013.00 Fo: 35 mm Ve: česká 
 
   Mladík se prochází se svým psem po železničních kolejích. Ze zvědavosti zajde do tunelu a ke svému překvapení tam najde stařičkého muže ležícího pod peřinou v posteli, osvětleného lampou a obklopeného spoustou předmětů a fotografií. Starému muži pobyt v tunelu vyhovuje, vadí mu jenom průvan. Mladík nechápe, jak se muži vyhnou projíždějící vlaky. Starý pán otázku odbude, vzpomíná na svoji dávnou sportovní kariéru a na dívku, kterou miloval. Člověk musí jenom chtít, věřit si a pak se mu vše podaří. Staříkova milá na fotografii se nápadně podobá i mladíkově vytoužené dívce. Z dálky je slyšet přijíždějící vlak a mladý muž na poslední chvíli vyběhne z tunelu a uhne z kolejí. Po návratu do tunelu děda jen hudrá, že mu vlak rozfoukal známky z alba. Když se ozve z dálky další vlak, mladík u dědy zůstane. Vlak projel a pes na kolejích smutně očichává pozůstatky mladíkova těla.
   A young man walks his dog on the railway track. Out of curiosity, he walks into a tunnel and, to his surprise, discovers a very old man lying under his duvet in bed, lit by a lamp and surrounded by numerous objects and photographs. The old man is satisfied with his tunnel-life; the only thing he minds is that the place is drafty. The young man cannot understand how the passing trains get out of his way, but the old man cuts him short, recalling instead his long-gone sport career and a girl he loved. In his opinion, one must only want and trust in oneself - then, one can achieve everything. The old man's lover on the photograph strikingly resembles the young man's desired girl. The sound of the coming train is heard from the distance. The young man runs out of the tunnel at the last moment and moves off the track. Upon his return to the tunnel, the old man only frets and fumes at the train to blow his collection of post stamps from his album. Yet another train is heard and the youth decides to stay with the old man to reveal the secret. The train has passed by and a dog on the rails sadly sniffs around the remains of the young man's body.