Útěk  (Escape)
R: Štěpán Skalský V: Filmové studio Barrandov, 1967 Sk: Švabík - Procházka Dr: Josef Träger VV: Zdeněk Oves N: novela Útěk S: Ota HofmanŠtěpán Skalský TS: Štěpán SkalskýJiří ŠámalLada Vacková PR: Lada Vacková AR: Jana Novotná K: Jiří Šámal DK: Bohumil Rath AK: Antonín Holub Hu: Zdeněk Liška; archivní Nahr: FISYO Dir: Štěpán Koníček Arch: Bohumil Pokorný Kost: František SadílekKarel PostřehovskýMarie Broncová Ma: František Novotný St: Miroslav Hájek Zv: Jiří Pavlík H: Ivan Vyskočil (Fangia), Roman Skamene (Saša Tichý), Jana Prachařová (Sašova matka), Jaroslav Cmíral (Sašův otec), Rudolf Čejka (příslušník SNB), Milan Mach (nadporučík SNB), Helena Růžičková (kuchařka), Helena Bendová (kuchařka), Klementina Zunová (kuchařka), Božena Schimmerová (učitelka), Marie Texelová (uklízečka), Libuše Řezáčová (družinářka), Antonín Hardt (příslušník SNB), Milan Klásek (příslušník SNB), Jiří Ouhleda (příslušník SNB), Zdena Stružková (ošetřovatelka), Tomáš Hádl (spolužák zvaný Slipejš) Spol: Emanuela PeterováJitka ŠulcováJana ŠimůnkováMiloš Červinka Stp: 074.00 Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 08.12.1967 
 
   Na sídlišti na okraji města shoří dřevěná kůlna. Vyšetřování ukáže, že sem chodili kouřit tři žáci z blízké školy. Mezi ně patří i Saša Tichý. Po výslechu příslušníky Bezpečnosti se Saša bojí jít domů a uteče. Ukryje se ve staré zahradní restauraci, kde však není sám. Útočiště zde našel rovněž mladík Fangia, který je na útěku před zákonem. Saša si všimne, že Fangia má ruku ovázanou cárem z košile, nalezené na spáleništi. Pochopí, že jeho kamarádi jsou nevinní, že oheň způsobil Fangia. Rozhodne se Fangiu usvědčit, a proto se ho drží ze všech sil. Fangia se naopak chce chlapce zbavit. Na parkovišti se zmocní nákladního auta a odjíždí do jižních Čech. Sašovi se podaří naskočit na korbu vozu a Fangia se musí smířit s jeho přítomností. Na opuštěném místě oba vystoupí a protože jim je zima, vloupají se do zamčené chaty. Fangia se sám vypraví do další chaty, kde má být jeho přítelkyně, ale i tady je zavřeno. Saša ze zimy a špatného jídla onemocní. Přesto pokračuje v útěku s Fangiou. Ten se však musí vrátit zpět do chaty pro tašku, kterou tam Saša zapomněl. Po svém návratu najde Fangia Sašu v bezvědomí. Chce ho za každou cenu zachránit. Na silnici zastaví nákladní auto a předá Sašu řidičovi. Po dlouhém rozmýšlení odchází opačným směrem. Saša svého kamaráda neprozradí.
   A wooden shed on a suburban housing estate burns to the ground. The investigation reveals that three pupils from the nearby school, Saša Tichý among them, used to come here to smoke. After questioning at the police station, Saša is afraid to go home and runs away, hiding in an old garden restaurant, where, however, he is not alone. It turns out that a young man named Fangia, a runaway from justice, has also found his shelter here. Saša, noticing that Fangia's hand is bandaged in a rag from a shirt found at the scene of the fire, grasping that his friends are innocent and the fire was caused by the very Fangia. He decides to prove the young man guilty, and thus sticks to him with all his strength. Fangia, on the contrary, wants to get rid of the boy. In a parking lot, he gets hold of a lorry and leaves for Southern Bohemia. Saša manages to jump up on the body of the car and Fangia must reconcile himself to the boy's presence. In an abandoned spot, they both get off the car, and since they are cold, they break into a locked cottage. Fangia alone sets off to yet another cottage where his girlfriend is supposed to be, but its door, too, is locked. Saša falls ill from cold and bad food, but continues to run away with Fangia. However, Fangia has to return to the cottage for a bag that Saša had forgotten there. Upon his return, he finds Saša unconscious. He wants to save him at any costs. On the road, he stops a lorry, hands Saša over to the driver and, after a long hesitation, leaves in the opposite direction. Saša never betrays his friend.