Tereza  (Tereza)
R: Pavel Blumenfeld V: Filmové studio Barrandov, 1961 Sk: Šebor - Bor VV: Rudolf Hájek N: román Pomozte mi, Terezo S: František KožíkPavel Blumenfeld TS: Pavel Blumenfeld PR: Stanislav Strnad AR: Eliška VojtováPavel HorákPavel Brezina K: Václav Huňka DK: Josef Pechar AK: Zdeněk Prchlík Hu: Jiří Šust; archivní Nahr: FISYO Dir: Štěpán Koníček Arch: Miroslav Hrachovec Kost: Dimitrij KadrnožkaMagdalena LautnerováBohumila Maršálková Ma: Rudolf HammerErna BeranováFrantišek Klema St: Jiřina Lukešová Zv: František Šindelář Op: Skácel Zdeněk mjr.VB H: Jiřina Švorcová (podporučík VB Tereza Machátová), Vladimír Ráž (Jan Bernard, referent Čechofrachtu), Gustav Heverle (kapitán VB Landa), Otomar Krejča (malíř Karel Holman), Otakar Brousek (major VB Záruba), Viola Zinková (Hilda, Bernardova žena), Jela Lukešová-Tučná (Gita Viláryová, Bernardova milenka), Josef Gruss (Švarc, bývalý kriminálník), Marie Brožová (Eibichová, Bernardova tchyně), Vladimír Hlavatý (Eibich, Bernardův tchán), Jana Zatloukalová (Irenka, dcera Bernardových), Jitka Frantová (kadeřnice Liduška), Aida Glosová (Landova sekretářka), Josef Bartůněk (lodník), Pavla Maršálková (Machátová, Terezina matka), Zdeněk Duss (Vašek, Terezin kamarád), Růžena Preisslerová (Helena, Terezina kamarádka), Martin Vačkář (Petr Kyncl, vyšetřovaný chlapec), Slávka Budínová (Kynclova matka), Kamila Moučková (Jarmila Nováková, Bernardova koleg), Ota Motyčka (taxikář), Josef Mráz (referent, Bernardův kolega), Míla Myslíková (číšnice Marta), Jindřich Narenta (výpravčí), Karel Pavlík (železničář Beneš, soused Bernardov), Lída Vostrčilová (Benešova žena), Karel Hovorka (kumpán), Josef Příhoda (kumpán), Zdeněk Týle (kumpán), Blažena Slavíčková (sousedka), Ema Skálová (MUDr.Koulová), Jiří Šrámek (referent, Bernardův kolega), Antonín Šůra (překupník Nečásek), Jaroslava Tichá (klavíristka Fialová, svědkyně), Karel Schott (úředník na poště), Zdeněk Matouš (Krejčík), Karel Houska (lékař), Stanislav Strnad (hlídka VB), Ladislav Zápotocký (číšník) Spol: J. KnapováŠtěpánka StříbrnáAleš Voleman Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 01.12.1961 © Národní filmový archiv 
 
   Na obvodním oddělení VB ohlásí Jan Bernard, že se jeho žena Hilda nevrátila z návštěvy své sestry ve východním Berlíně. Pro mladou vyšetřovatelku Terezu Machátovou je to první závažný případ, doposud se starala o drobnou kriminalitu mládeže. Z výpovědí sousedů, příbuzných, známých a také Bernardových kolegů se postupně sestavuje obraz událostí, předcházejících Hildině zmizení. Bernard měl jet ve stejnou dobu služebně do Itálie, ale z cesty z obchodních důvodů sešlo. Terezin nadřízený kapitán Landa, kterému není Bernard zdaleka tak sympatický jako mladé vyšetřovatelce, ho podezírá z plánování emigrace. Zdá se totiž, že Hilda přešla ilegálně do západního Německa. Manželství Bernardových nebylo šťastné a Bernard měl dokonce milenku Gitu, která je nyní snad na Slovensku. V řece je nalezeno tělo násilně usmrcené ženy. V Bernardových výpovědích kriminalisté postupně objevují nepřesnosti i záměrné lži. V oběti vraždy je identifikována Hilda. Pod tíhou důkazů se Bernard přizná. Milenka Gita vycestovala na Hildiny doklady a je již na Západě. Hildu Bernard zavraždil těsně před odjezdem, když pohřešila svůj pas a chtěla to hlásit na Bezpečnosti. Jeho plánovaný útěk se zrušením služební cesty nezdařil. Kapitán Landa vraha zatýká.
   Jan Bernard reports to the district police department that his wife Hilda did not return from visiting her sister in East Berlin. For young investigator Tereza Machátová, this is the first serious case; she was hitherto responsible only for petty crime and juvenile delinquents. The testimonies given by neighbours, relatives, acquaintances and Bernard's colleagues gradually begin to constitute the complete image of the events preceding Hilda's disappearance. At the same time, Bernard was to leave for a business trip to Italy, but the trip was cancelled for business reasons. Tereza's superior, Captain Landa, who trusts Bernard far less than does the young investigator, suspects him of planning emigration - for it seems that Hilda has illegally crossed the border to West Germany. The marriage of the Bernards was not happy; Bernard even had a lover, Gita, who is now possibly in Slovakia. The body of a violently murdered woman is found in the river. The criminologists gradually begin to reveal discrepancies as well as intentional lies in Bernard's testimonies. The victim of the murder is identified as Hilda. Under the weight of evidence, Bernard confesses to his crime. His lover Gita left the country on Hilda's documents and is already in the West. Bernard murdered Hilda shortly before her departure when she began to miss her passport and wanted to report the loss to the police. Due to the cancellation of the business trip, his planned escape failed. Captain Landa arrests the murderer.