Táňa a dva pistolníci  (Tanya and Two Sharp-Shooters)
R: Radim Cvrček V: KF Praha/Filmové studio Gottwaldov, 1967 Dr: Jiří Blažek VV: Dušan Schaffer N: povídka Táňa a dva pistolníci S: Milan ŠimekRadim CvrčekIvan Osvald PR: Josef Novotný K: Karel Kopecký DK: Arne Parduba Hu: Harry Macourek; archivní – lidová píseň: píseň Pec nám spadla Nahr: Orchestr Karla Krautgartnera Dir: Štěpán KoníčekJosef Vobruba T: lidová píseň Zp: Miroslav Moravec Arch: Zdeněk Rozkopal Kost: Naďa Škapová Ma: Karel MarekAlena Lojíková St: Antonín Štrojsa Zv: Radomír Koutek H: Dáša Pazderková (Táňa Berkosovová), Jamborová Táňa [dab] (hlas Táni), Ivo Strangmüller (Pepík Loučka), Vladimír Zátka (Lojza Vařecha), Václav Babka (strážmistr SNB Nohejl), Antonín Jedlička (kouzelník z Německa), Míla Šulc (řidič Laktosu), Antonín Horák (řidič staré tatřičky), Kostelka Lubomír [dab] (hlas řidiče tatřičky), Miroslav Moravec (uhlíř), Miloš Vosmanský (velitel SNB), Josef Prošek (stěhovák), Hlinomaz Josef [dab] (hlas stěhováka), Karel Kopecký (muž s čokoládou), Libuše Zátková (dívka v bikinách) Stp: 099.00 Fo: 35 mm Ve: česká 
 
   Ruská holčička Táňa jede s rodiči lůžkovým vozem do Brna. Vlak zastaví kráva, stojící na trati, a Táňa s několika dalšími zvědavci vystoupí. Náhle se vlak dá do pohybu a dívenka zůstane jen v pyžamu sama v cizím prostředí. Naštěstí se seznámí s dvěma chlapci, kteří si hrají na Indiány a rozhodli se spát ve stanu nedaleko trati. Ti jí chtějí pomoci, aby se dostala do Brna. Nejdříve jí seženou šaty, bohužel značně nemoderní, a potom tajně nastoupí do mlékárenského vozu. Nešťastnou náhodou uvolní přívěs s plným nákladem sýrů a tvarohu a ten sjede do příkopu. Děti utečou a dále cestují velmi opatrně, neboť se bojí, že je příslušníci Bezpečnosti budou pronásledovat. Zatím bylo po Táně vyhlášeno pátrání. Děti dlouho unikají, skrývají se před každou uniformou, ale nakonec jsou přece jen objeveny. Táňa se musí se svými rytíři rozloučit a hlídka VB ji odveze k rodičům.
   A little Russian girl named Táňa travels to Brno with her parents in a sleeping wagon. A cow standing on the track stops the train and Táňa gets off along with several other nosy Parkers. All of a sudden, the train begins to move and the girl, dressed only in pyjamas, is left alone in an unknown landscape. Fortunately, she meets two boys who are playing at Indians and have decided to sleep in a tent nearby the railway track. They want to help the girl to get to Brno. First, they find her cloth, unfortunately rather old-fashioned, and then secretly get on a dairy car. By unfortunate accident, the car's trailer, fully loaded with cheeses and curds, gets loose, ending up in a ditch. The children run away and continue to travel very carefully, afraid that the police might pursue them. In the meantime, the police search for Táňa has been launched. The children manage to escape for long, hiding from any uniform they see, but eventually are discovered. Táňa must say farewell to her cavaliers and the police patrol takes her to her parents.