Tak blízko u nebe  (So Near to Heaven)
R: Vladimír Brebera V: Filmové studio Gottwaldov, 1963 VV: Dušan Schaffer N: Jiří Blažek S: Jiří Blažek AR: Vratislav DejmekEva Beránková K: Jiří Šámal AK: Rudolf Červenka Hu: Zdeněk Liška Arch: Jaroslav Krška Kost: Marie Smržová Ma: Miloslav JanderaAlena Hejdánková St: Antonín Štrojsa Zv: František StrangmüllerBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ H: Gejza Vavrecký (vojín Jarda), Aleš Košnar (vojín zvaný Prcek), Marika Gálová (servírka Marika Šámalová), Marie Lukešová (servírka Eva), Marcela Dürrová (kuchařka Anička), Ludmila Bellušová (Věra), Jiří Blažek (muž ve světlém obleku), Dana MěřičkováJana LysoňkováZdeněk VašekArnošt KotoučOtakar RoubínekJiří MaršálekMiloš VosmanskýHynek KubastaJan Šrott Stp: 083.00 Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 01.05.1964 © Národní filmový archiv 
 
   Vojákům základní služby Jardovi a Prckovi zítra končí první dovolená. Rozhodnuti užít si pořádně poslední noc, ubytují se ve velkém hotelu. Jarda je pln zášti k ženám, protože se s ním kvůli jinému muži rozešla jeho milá. V hotelové jídelně pozná v pohledné servírce Marii, dívku ze své vesnice, o níž netuší, že je její první platonickou láskou. Marika, jak jí teď říkají, proto okouzleně přijme Jardovo pozvání na večer do divadla. Hezkou dívku muži dost obletují, ale zvou ji jen do taneční kavárny, místa povrchních známostí. Marika nechce jít s kolegyní Evou na obvyklý flám a ta jí odmítne půjčit peníze na nový klobouk. Marika bydlí v podkrovním pokoji hotelu - až u nebe. Tajně si vezme stokorunu ze stolku spolubydlící Aničky a i když si později půjčí od kadeřnice Jany, nestihne peníze vrátit. Jardovy záměry jsou jednoznačné. K dívčině zklamání nejdou do divadla, ale do kavárny a pak do mužova pokoje, kde ji Jarda neurvale dostane do postele. Nešťastnou dívku pak čeká další rána po návratu do jejího pokoje. Anička pohřešila peníze a Eva hned ví, kdo je vzal. Marika prchne na hotelovou terasu a v ranním šeru možná i chce skočit dolů. Nakonec ji zachrání úlevný záchvat pláče. Je ráno a Jarda s Prckem opouštějí hotel.
   The first leave of two soldiers performing their national service, Jarda and Shorty [Prcek], is going to be over tomorrow. Deciding to enjoy the last night properly, they rent a room in a big hotel. Jarda has been full of hatred for women since his lover left him for another. In the hotel canteen, he recognizes a girl from his village in the pretty waitress Marie, having no idea that, long ago, he was her first platonic love. Marika, as is her name now, therefore accepts with fascination when Jarda invites her to an evening theatre performance. The pretty girl is rather admired by men but they invite her only to a dancing café, a place of superficial acquaintances. Marika does not want to go for the usual spree with her colleague Eva, and her friend thus refuses to lend her money to buy a new hat. Marika lives in the attic room of the hotel - as near as can be to heaven. She secretly takes one hundred crowns from the tablet of her roommate Anička, and even though she later borrows the money from the hairdresser Jana, she does not make to it to return the money in time. Jarda's intentions are unambiguous. To the girl's disappointment, the couple does not go to the theatre but to the café instead and then to the man's room, where Jarda loutishly gets Marika to bed. Upon her return to her room, the unhappy girl must face yet another shock - Anička has found out that the money is missing and Eva knows right away who has taken it. Marika runs away to the hotel terrace and in the morning twilight wants to jump off. She is saved by bursting into a cry of relief. It is morning and Jarda and Shorty are leaving the hotel.