Souhvězdí Panny  (Constellation of the Virgo)
R: Zbyněk Brynych V: Filmové studio Barrandov, 1965 Sk: Šmída - Fikar Dr: Václav NývltZdeněk Bláha VV: Václav Rouha N: novela Ošetřovna S: Milan UhdeZbyněk Brynych TS: Zbyněk BrynychMilan UhdeJan KališMilan Nejedlý PR: Ota Koval AR: Jiřina MatiaskováPolák Jiří (2) K: Jan Kališ DK: Alexandr Rašilov AK: Rudolf Holan Hu: archivní – Kopecký Karel (hudebník): píseň Schody do nebe, skupina The Beatles: píseň Adresát neznámý (From Me To You), Jiří Šlitr: píseň Marnivá sestřenice, Jiří Šlitr: píseň Krajina posedlá tmou, píseň Pionýři, pionýři, malované děti /parafráze na Huláni, huláni/ T: Jindřich FaktorJiří ŠtaidlJiří Suchý Zp: Kopecký Karel (hudebník)Vladimír PucholtJiří WimmerJan LibíčekJiří Suchý Arch: Milan Nejedlý Kost: Jarmila RomanováAnna Blažková Ma: Vladimír PetřinaFrantišek PříhodaJitka Vrbatová St: Miroslav Hájek Zv: Miloš Alster Op: Říčka František pplk.Pospíšil Václav pplk. H: Jaroslava Obermaierová (Jana), Josef Čáp (vojín Standa Urban), Vladimír Pucholt (svobodník Jarda Veleba zvaný Veleb), Jiří Wimmer (vojín Rejman zvaný Klobouk), Rudolf Jelínek (poručík Toneiser), Ivan Vyskočil (svobodník Vyskočil, dozorčí roty), Jiří Adamíra (lékař nadporučík Březina), Ilja Prachař (kapitán Pazourek), Jan Kotva (vojín Samek), Jaroslava Pokorná (pokojská), Jan Libíček (kuchař Augustin) Spol: Miroslava VopěnkováJitka Šulcová Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 14.10.1966 
 
   Mezi zklamanými vojáky, kteří se chystali opustit vojenské letiště a jít na vycházku, je i vojín Standa Urban. Se svou velkou láskou Janou, která za ním přijela do blízkého městečka, má mít důležitou schůzku. Delší dobu se neviděli a Standa se o jejich vzájemný vztah bojí. Je však vyhlášen druhý hotovostní stupeň a vojáci nesmějí posádku opustit. Nešťastný Standa se přihlásí dobrovolně do strážní služby. Kapitán Pazourek je naoko přísný, ale ve skutečnosti plný pochopení. Pošle pro dívku sanitku s dvěma ošetřovateli - Velebou a Rejmanem - a ti ji tajně propašují na ošetřovnu. Pohledná blondýnka se stane středem nežádoucí pozornosti vojáků, a než kamarádi seženou Standu, je celým dobrodružstvím znechucena. Před opilým kuchařem musí dokonce prchat. Prozrazení hrozí kvůli komisnímu poručíkovi Toneiserovi, který by dokázal udělat z celé věci skandál. Vše ale dobře dopadne. Standa s Janou prožijí krásné intimní chvíle, a přestože je přeruší vyhlášený poplach, Standa už ví, že o Janu nepřijde. Druhý den se podaří dívku opět tajně sanitkou odvézt z kasáren.
   Private Standa Urban is one of a group of disappointed soldiers who had been planning to go on leave from a military airfield. He is supposed to be having an important meeting with his great love Jana, who has come to the nearest little town to see him. They have not seen each other for some time and Standa is afraid for the relationship. Unfortunately a second-degree alert has been sounded and the soldiers are not allowed to leave the garrison. The unhappy Standa volunteers for guard duty. Captain Pazourek seems very severe but in fact he is an understanding man. He sends an ambulance with two nurses, Veleba and Rejman, for the girl, and they secretly smuggle her into the sick bay. The attractive blonde becomes the centre of unwanted attention from the soldiers, and before his friends have found Standa, she has become disgusted with the whole adventure. She even has to flee from a drunken cook. The whole plot is nearly discovered by the officious Lieutenant Toneiser, who would have turned it into a scandal. But everything turns out well. Standa and Jana enjoy a beautiful intimate moment, and although they are interrupted by an emergency alert, Standa now knows that he will not lose Jana. The next day the girl manages to escape from the barracks, once again stowed away in an ambulance.