Smrt pana Baltazara /Perličky na dně/  (Death of Mr Baltazar, The /Pearls at the Bottom/)
R: Jiří Menzel V: 1965 Dr: Václav Nývlt VV: František Sandr N: povídka Smrt pana Baltisbergra ze sbírky Perlička na dně S: Bohumil HrabalJiří Menzel TS: Jiří Menzel PR: Květa Ondráková AR: Zdenka PetřkováZdenka Karlovská K: Jaroslav Kučera DK: Miroslav Ondříček AK: Vladimír Zajíc Hu: Jiří Šust; archivní – Bedřich Nikodem: převzatá Poustevník Arch: Oldřich Bosák Kost: Marta BártováDagmar Krausová Ma: František Novotný St: Jiřina LukešováMiroslav Hájek Zv: Blažej Bernard H: Pavla Maršálková (matka), Ferdinand Krůta (otec František), Alois Vachek (invalida), Emil Iserle (strýc), Miroslav Nohýnek (milenec), Slávka Špánková (milenka), Bohumil Hrabal (divák závodů), Jiří Menzel (cyklista), Jan Peck Spol: Růžena NovákováJitka ŠulcováEva HoráznáBohumil Nový Fo: 35 mm Ve: česká 
 
   Muž opravuje u silnice svou Waltrovku a manželka mu oddaně asistuje. Podává mu nástroje po způsobu sálových sester při operaci a podle zvuku motoru se snaží určit typ motocyklu, který projíždí kolem. Pokud se zmýlí, manžel ji vlídně opraví. Jejich spolujezdec, starý strýc, si nedaleko vede svůj monolog, ve kterém vzpomíná na zážitky z mládí. Automobil veterán se znovu vydá na cestu. I když je předjede i cyklista, nedá muž na svůj vůz dopustit. Rodina jede na motocyklovou Velkou cenu. Kolem trati závodu jsou již rozsazeny stovky diváků, kteří si od noci hlídají nejlepší místa. Muž se dá do řeči s invalidou na vozíku a okouzluje ho vzpomínkami na slavné závodníky a především na jejich leckdy smrtelné havárie. Manželka fandí hlavně panu Šťastnému, který vyhrává i když je zraněný. Závod je odstartován. Strýc si čistí zamazaný kabát benzinem tak nešťastně, že mu v trávě shoří. Přímo před očima rodiny tragicky havaruje závodník Baltazar a zahyne. Závody skončily a diváci se rozcházejí.
   A man repairs his old Walter car by the side of road, devotedly assisted by his wife. She hands him the instruments in the manner of theatre nurses during a surgery, at the same time trying to tell the models of passing motorcycles by the sound of the motors. Anytime she gets one wrong, the husband kindly corrects her. Nearby, their fellow-traveller, an old uncle, delivers a monologue in which he recalls his experiences from his youth. The veteran automobile sets off on the road again. Although even a man on a bicycle can overtake them, the man praises the car fulsomely. The family, in fact, is travelling to the motorcycle Grand Cup. The race track is already full of hundreds of viewers who have been waiting to occupy the best spots since the night. The husband indulges in conversation with an invalid on a wheelchair, enchanting him with his memories of the famous racers and especially their often mortal crashes. The wife supports Mr Šťastný, who always wins despite crashes and wounds. The race starts. The uncle tries to clean his dirty coat with gasoline so ineptly that the coat burns in the grass. The racer Baltazar tragically crashes right in front of the family and dies. The races are over and the viewers disperse.