Romance /Perličky na dně/  (Romance /Pearls at the Bottom/)
R: Jaromil Jireš V: 1965 Dr: Václav Nývlt VV: František Sandr N: povídka Romance ze sbírky Pábitelé S: Jaromil JirešBohumil Hrabal TS: Jaromil Jireš PR: Květa Ondráková AR: Zdenka PetřkováZdenka Karlovská K: Jaroslav Kučera DK: Miroslav Ondříček AK: Vladimír Zajíc Hu: Jiří Šust; archivní – Vacek Karel (hudebník): píseň Cikánka, Jára Beneš: píseň Tvé foto, píseň Down By the Riverside T: Vladimír Rohan Zp: Karel Lamač Arch: Oldřich Bosák Kost: Marta BártováDagmar Krausová Ma: František Novotný St: Jiřina LukešováMiroslav Hájek Zv: Blažej Bernard H: Dana Valtová (Cikánka Margitka), Ivan Vyskočil (instalatér Gaston Košilka), Karel Jeřábek (hlídač), Příhoda František (2) (hlídač), Krůta Ferdinand [dab] (hlas mistra), Bohumil Hrabal (spící muž v tramvaji) Spol: Růžena NovákováJitka ŠulcováEva HoráznáBohumil Nový Fo: 35 mm Ve: česká 
 
   U libeňského kina osloví plachého mladíka mladičká hezká Cikánka. Bezprostřední dívka ho vzápětí žádá, aby jí koupil svetr, vystavený ve výloze. Je zavřeno, a tak jí mladík alespoň slíbí peníze. Dívka ho zavede k sobě domů a pomiluje se s ním. Protože se jí líbí, že je instalatérem a že se jmenuje Gaston, začne plánovat okamžitě jejich společnou budoucnost. Jeho různé námitky s lehkostí přechází. Ani s dětmi už si nemusí dělat starosti, vždyť ona už má malou dcerku. Gaston si stěžuje na svého mistra, který ho pořád žádá o tykání, ale on to nedokáže. Při procházce v okolí Vltavy narazí dvojice na malý cikánský tábor. Jeho obyvatelé mají peřiny rozestlané přímo na zemi a v malebném seskupení pospávají. Dívka se neustále chlubí svým dědečkem, který byl cikánským baronem. V tramvaji potká mladá dvojice Gastonova mistra. Ten je okouzlen Gastonovou známostí. Sám se nikdy s Cikánkou nemiloval. Pyšný Gaston dokáže poprvé mistrovi tykat. Na kopci stojí malý cikánský chlapeček a nadšeně čurá do údolí.
   Near a cinema in the Prague Libeň neighbourhood, a very pretty young Gypsy girl addresses a shy young man. The spontaneous girl asks him in no time to buy her a sweater displayed in the shop window. The shop is closed, and the young man thus at least promises to give her money. The girl takes him to her place and makes love to him. She likes that he is a plumber and that his name is Gaston, and immediately begins to plan their common future, lightly omitting many of his objections - Gaston does not even have to care about children since she already has a young daughter. Gaston complains about his boss, who constantly asks his workers to use his and each other's Christian names. Gaston cannot bring himself to do so with his boss. During their walk along the river Vltava, the couple runs into a small Gypsy camp. Its inhabitants strew their duvets directly on the ground and nap in a picturesque grouping. The girl keeps boasting of her grandfather who was a Gypsy baron. On the tram, the couple meets Gaston's boss, who is enchanted by Gaston's new girlfriend. He himself never made love to a Gypsy. The proud Gaston is then able to address his boss by his Christian name for the first time. A small Gypsy boy stands on a hill and enthusiastically pisses down into the valley.