Puščik jede do Prahy  (Pushchik Goes to Prague)
R: Lev Golub V: Belarusfilm/Filmové studio Barrandov, 1965 Sk: Švabík - Procházka Dr: G. Gubarevič VV: Simeon TulmanJosef Beran N: Jiří Plachetka S: Jurij J. JakovlevJiří Plachetka TS: Jiří PlachetkaJurij J. Jakovlev PR: Lada Vacková AR: Valerij RubinčikEliška ŠtíbrováLilian Havlíčková K: Georgij Vdovenkov DK: Jurij Cvetkov AK: Bohumil Vodička Hu: Jiří Srnka; archivní – Jiří Šlitr: píseň Sluníčko Nahr: FISYO Dir: František Belfín T: Jiří Suchý Zp: Kateřina Trávníčková Arch: Jurij BulyčevJan Pacák Kost: Jaroslav HolubDaniela Burgetová Ma: V. AntypovFrantišek NovotnýJana Pospíšilová St: S. JefimovaJiřina Lukešová Zv: Nikolaj VeděnějevStanislav Vondraš NT: Miloš Nesvadba H: Andrej Filatov (Jura Gromovič), Vladimir Semjonov (Michas, Jurův kamarád), Kateřina Trávníčková (Zdena Fialková), Alexandr Děgťar (major Michail V.Vychoďko, Michasův), Valentina Ušakova (Irina Fjodorovna, Jurova matka), Deyl Rudolf ml. (Jan Odvážný), Zoja Fedorova (teta Fjokla), Vladimir Dorofejev (Prochor Ivanovič), Marcela Martínková (učitelka), Josef Beyvl (zelinář František Holátko), Zdeněk Dítě (vedoucí pošty Jan Poláček), Vladimír Menšík (hodinář Jan Poštulka), Ferdinand Krůta (kominík), Helena Bendová (úřednice), Dimitrij Rafalský (příslušník VB), Antonín Soukup (host v restauraci), Jan Hrušínský (Zdenin spolužák), Hana Brejchová (letuška), Mirenka Zichová (Alenka), Vladimír Zátka (Honzík), Vladimír Navrátil (divák), Věra Laňková (dáma), Václav Podhorský (rybář), Helena KačenováPetrovická Jiřina [dab] (hlas tety Fjokly), Hegerlíková Antonie [dab] (hlas Jurovy matky), Švarc Bohumil [dab] (hlas Michasova otce) Spol: Kuzněcova N. /cvičitelka/Červinka A. /cvičitel/Jaroslava VejvodováEva Horázná Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 05.11.1965 
 
   V pionýrském táboře Artěk jsou děti z celého světa. Běloruský chlapec Jura slíbí české dívce Zdeně, že jí do Prahy pošle medvídě, které odchytí v pralese nedaleko rodné vesnice. Po návratu domů mu Zdena slib rázně připomene. Jura dostává z Prahy spousty pohlednic s medvědy namalovanými dětmi, kterým se dívka slíbeným dárkem pochlubila. Jurův kamarád Michas mu slíbí s lovem pomoci. Chlapci však potřebují čas. Napíší Zdeně, aby v Praze nalezla bývalého partyzána Jana, který byl v oddíle s Michasovým otcem majorem Vychoďkem, a v bojích přišel o oko. Zatímco pražské děti obvolávají telefonem tisíce Janů, Michas s Jurou odejdou tajně do pralesa. Cesta je obtížná, ale chlapci medvídě najdou. Rozzuřená medvědice však své mládě hledá a chlapci na útěku před ní zabloudí. Přes veškerou snahu nejsou pražské děti úspěšné. V Bělorusku zatím najdou vojáci pohřešované chlapce. Medvídě, které si jeho matka odvedla, objeví posádka vrtulníku a zachrání je z řeky, kam bylo strženo proudem. Medvídek, který dostal jméno Puščik, je odvezen do Prahy. Na letišti je mezi spoustou vítajících i starší muž s páskou na oku. Je to hledaný Jan a Michas s Jurou, kteří přiletěli s Puščikem, mu mohou předat pozdravy i památeční nůž od majora Vychoďka.
   In a young socialist pioneers' camp Artek there are children from all over the world. Yura, a boy from Belarus, promises the Czech girl Zdena to catch her a bear cub in the virgin forest close to his home village, and send it to Prague for her. After they all return home, Zdena stubbornly reminds him of his promise. Yura gets many postcards from Prague with bears on them, painted by children whom the girl has proudly told about the promised gift. Yura's friend Mikhas agrees to help the boy with the hunt but they need time. They write Zdena a letter asking her to look for Jan, a former partisan living in Prague. Jan was in the same unit with Mikhas' father, major Vykhodko, and has lost an eye in battle. While the children ring up thousands of people in Prague named Jan, Mikhas and Yura secretly go to the forest. The journey is difficult but they finally find a little bear. The furious mother bear is looking for her cub, however, and so the boys run away from her and get lost. Back in Prague, the children have failed to trace Jan despite all their efforts. In the meantime, in Belarus, soldiers find the missing boys. A helicopter crew find the bear cub in the river where it has been swept by a stream. They name it Pushchik and bring it to Prague. Among the many people who greet it at the airport, there is an older man with a patch on one eye. This is the Jan they have been looking for. Mikhas and Yura, who have arrived in Prague together with Pushchik, can deliver him greetings and a knife, a keepsake from major Vykhodko.