Případ Varney  (Varney Case,The)
R: Rudolf Adler V: Studio FAMU, 1962 VV: Dagmar ZunováJana Kresslová N: román Dlouhý den v krátkém životě /A Long Day in a Short S: Rudolf AdlerMarcela Jurovská K: Jiří MacákPavel Vondra Zv: Oldřich Tichý H: Ladislav Mrkvička (vězeň Varney), Viktor Maurer (spoluvězeň) Spol: Zeman Bořivoj /režie/ (pedagogické vedení), Dvořák František A. /scénář/ (pedagogické vedení), Kališ Jan /kamera/ (pedagogické vedení), Landisch Eduard /kamera/ (pedagogické vedení) Fo: 35 mm Ve: česká © Národní filmový archiv 
 
   Varney je obviněn z vraždy žárlivého muže. Žena mu při procesu nepomůže, naopak ho ještě obviní ze znásilnění. Varney je proto odsouzen na dvacet let. Je zoufalý a neutěší ho ani spoluvězeň, který říká, že chudí nemají naději, zatímco bohatí se ze všeho vykroutí. Varney hledá nástroj, jímž by se mohl prokopat ke svobodě. Najde však jen kartáček na zuby. Spoluvězeň je propuštěn a Varney zuřivě hrabe se zlomeným kartáčkem.
   Varney is convicted of the murder of his lover's jealous husband. The wife doesn't help him at the trial; she even accuses him of raping her. Varney is sentenced to twenty years in prison. He is desperate and even his fellow inmate cannot comfort him with the thought it's the poor that have no choice while the rich find their way out of everything. Varney looks for a tool to dig his way out to freedom but a toothbrush is the only thing he finds. The other inmate is set free and Varney rakes furiously with a broken toothbrush.