Perlový náhrdelník  (Pearl Necklace,The)
R: Dimitrij Plichta V: KF Praha/Filmové studio Gottwaldov, 1965 Dr: Milan Šimek VV: Zdeněk Stibor N: Jiří Blažek S: Jiří BlažekDimitrij Plichta AR: Radim CvrčekAlžbeta Domastová K: Jiří Kolín AK: Emil BártekRudolf Červenka Hu: Štěpán Koníček; archivní – píseň Kuril machorku, píseň Komandir, geroj, geroj Čapajev Nahr: FISYO Dir: Štěpán Koníček Zp: sborZdeněk Kutil Arch: Juraj Červík Kost: Naďa Škapová Ma: Dušan BrodanskýMarie Štigová St: Antonín Štrojsa Zv: František StrangmüllerBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ Op: Zumr Vladislav plk. H: Zdeněk Kutil (sovětský voják Váňa), Oldřich Velen (Peterka), Jarmila Smejkalová (Peterkova manželka), Dagmar Pazderová (Mařenka, dcera Peterkových), Jan Maršálek (Honzík, syn Peterkových), Martin Masner (Martínek, syn Peterkových), Josef Karlík (Šrámek), Jaroslava Tichá (Šrámkova manželka), Kamil Veselý (Saša, syn Šrámkových), Ota Sklenčka (soused Bohouš Růžička), Pavla Maršálková (Emilka, Růžičkova manželka), Stanislav Ebens (německý voják), Karel Kabíček (německý voják), Miloslav Kročil (mladý sovětský voják), Karel Meister (sovětský důstojník), Karel Urbánek (sovětský důstojník), Radim Cvrček (tančící sovětský voják) Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 03.09.1965 
 
   Duben roku 1945, blíží se konec druhé světové války a ještě se bojuje. Obyvatelé jednoho domu v moravském městě se i s dětmi uchýlí před nebezpečím do sklepa. Pro děti, zvláště Mařenku a Sašu, je to dobrodružství a příležitost k novým hrám. Obě děti také vyhlížejí prvního sovětského vojáka. Saša z netrpělivosti odemkne dům, ale za dveřmi jsou dva němečtí vojáci s kulometem, kteří se usadí v domě a ostřelují ulici. Dospělí ve sklepě se neodváží proti Němcům zasáhnout, přestože jeden z mužů má revolver. Saša má výčitky, že pustil Němce do domu, a proto v noci vezme revolver a plíží se nahoru. Naštěstí ho otec a soused přivedou zase zpátky. Ráno už jsou ve městě sovětští vojáci a ti Němce zneškodní. Saša se velmi spřátelí s vojákem Váňou, který si s dětmi rád hraje. Váňa se jednou zaposlouchá do hudby hrajících hodin u Růžičků. Růžička ho zahlédne a obviní z krádeže perlového náhrdelníku. Přísný kapitán Váňu odvádí na opuštěné místo. Nešťastný Saša vezme Mařence skleněné korále a běží za nimi. Ukáže kapitánovi korále a ten Váňu propustí.
   It is April 1945, the end of the Second World War is approaching and the fighting is still going on. Tenants of a house in a Moravian town withdraw to the cellar with their children in the face of approaching danger. For children, especially little Mařenka and Saša, this means just another adventure and occasion for new games. Both children also look out for the first Soviet soldier. Saša, out of impatience, even unlocks the main door of the house - only to face two German soldiers with machine-gun hiding on the other side. They break into the house and begin to shoot at the street. The adults in the cellar do not have the courage to oppose them, even though one of the men has a gun. Saša feels guilty for letting the Germans in, gets hold of the gun during the night and sneaks upstairs. Fortunately, he is taken back by his father and a neighbour. In the morning, Soviet soldiers arrive to the town and manage to neutralize the Germans. Saša becomes close friends with the young Soviet soldier Vanya, who likes to play with children. One day, Vanya indulges in listening to music of the playing clock at Růžička's. Father Růžička spots him and accuses him of stealing a pearl necklace. Vanya's strict captain takes him to an abandoned place. The unhappy Saša grabs Mařenka's glass necklace and runs after them, offering the "jewels" to the captain, who eventually lets Vanya go.