Pan Tau na horách  (Mr Tau at the Mountains)
R: Jindřich Polák V: Filmové studio Barrandov/Československá televize Praha II. program/Westdeutscher Rundfunk Köln am Rhein/Neue Thalia Film Wien, 1970 Sk: Hofman Ota Dr: Marcela Pittermannová VV: Gustav Rohan N: Ota HofmanJindřich Polák S: Ota HofmanJindřich Polák TS: Ota HofmanJindřich Polák PR: Vladimír Zelenka AR: Vilém KijonkaPavla Marková K: Jaroslav TuzarMalík Vladimír /loutková část/ DK: Miloš Petrolín AK: Jiří Knotek Hu: Jiří MalásekJiří BažantVlastimil Hála; archivnípíseň Nahr: FISYO, Orchestr Karla Vlacha Dir: František BelfínKarel Vlach Zp: Vokální soubor Jiřího Linhy Arch: Jiří HlupýMiroslav Hrachovec Výtv: Látal Stanislav /loutková část/ Kost: Jan KropáčekRůžena BulíčkováJarmila Benešová Ma: Vladimír PetřinaRůžena PlašilováFrantišek Příhoda St: Josef Dobřichovský Zv: Jaromír Svoboda H: Otto Šimánek (pan Tau), Josef Filip (Emil), Václav Štekl (třídní učitel), Karel Hábl (učitel-sportovec), Ivana Zelníčková (grácie), Zuzana Řepová (grácie), Laděna Kumperová (grácie), Vyčítal Jan (2) (vlasatý kluk), Josef Vytasil (kluk-cvalík), Jaroslav Ševčík (pihovatý kluk), Vladimír Horka (kluk) Spol: Zorka ChrastinováRůžena Hejsková Stp: 036.00 Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 09.04.1971 
 
   Na autobusovém nádraží je velký zmatek, na hory z něho odjíždí co chvíli přeplněný vůz. Zdá se, že Emil se svou třídou a nepříliš sportovním panem učitelem se na lyžování nedostanou. Posledního autobusu se zmocní úskokem parta velkých kluků. Místo Emilovy třídy vezmou s sebou půvabné dívky. To se však nelíbí tajemnému pánu v buřince, který jako malá loutka vypadl z Emilova tlumoku. Loutka se však dokáže proměnit v dospělého člověka - pana Tau - a když zatočí buřinkou, dějí se zázraky. Nyní pan Tau pomáhá Emilově partě. Vykouzlí stařičký autobus a chlapci i s učitelem dorazí do horské chaty dříve než drzí výrostci. Ti nelibě nesou úspěch malých a kladou jim všemožné nástrahy. K největšímu střetnutí dojde při závodech. Zásluhou pana Tau malí kluci i jejich nešikovný učitel-tlouštík sjíždějí dráhu elegantním stylem a sklízejí obdiv dívek. Aby velcí získali prvenství, poškodí malým i lyže. A tak musí znovu zasahovat pan Tau. Na závodišti připraví stromy, ověšené cukrovím a dorty, a obě družstva se společně místo závodu vrhnou na sladkosti. Nehoda na trati sblíží i jejich učitele-tlouštíka s elegantním učitelem velkých.
   There is a lot of confusion at the bus station, with overcrowded buses leaving every moment to the mountains. It almost seems that Emil, along with his class and their none too sportsmanlike teacher, are not going to go skiing. The last bus is deviously seized by a gang of big boys, taking pretty girls with them instead of Emil's class. That, however, is not liked by a mysterious man wearing a bowler hat who fell out of Emil's backpack as a small puppet. But the puppet has the power to change in an adult man - Mr Tau - and when he swirls his bowler, he can do magic. This time, Mr Tau helps Emil's group. He conjures up a very old bus and the boys and their teacher arrive at the mountain chalet even ahead of the arrogant youngsters. The latter are not pleased by the success of the little ones and begin to set various traps for them. The biggest clash occurs during the downhill races. Thanks to Mr Tau, the little boys as well as their cack-handed podgy teacher ski down the slope in elegant style and meet with the admiration of the girls. The youngsters damage the boys' skis in order to win, and Mr Tau thus has to interfere again. He conjures up trees on the slope, hung with sweets and cakes, and both the teams together clamp down on the sweets instead of competing. The accident also gives their heffalump of a teacher the chance to become friends with the elegant teacher of the youngsters.