Pan Tau a samá voda  (Mr Tau and Cold!)
R: Jindřich Polák V: Filmové studio Barrandov/Československá televize Praha II. program/Westdeutscher Rundfunk Köln am Rhein/Neue Thalia Film Wien, 1969 Sk: Švabík - Hofman Dr: Marcela Pittermannová VV: Gustav Rohan N: Ota HofmanJindřich Polák S: Ota HofmanJindřich Polák TS: Jindřich PolákOta Hofman PR: Vladimír Zelenka AR: Marta KřesinováVilém KijonkaPavla Marková K: Jaroslav TuzarMalík Vladimír /loutková část/ DK: Miloš Petrolín AK: Jiří Knotek Hu: Jiří MalásekJiří BažantVlastimil Hála; archivní Nahr: FISYO, Orchestr Karla Vlacha Dir: František BelfínKarel Vlach Arch: Jiří HlupýMiroslav Hrachovec Výtv: Procházková Stanislava /lout.č./ Kost: Jan KropáčekRůžena BulíčkováJarmila Benešová Ma: Vladimír PetřinaRůžena PlašilováFrantišek Příhoda St: Josef Dobřichovský Zv: Jaromír Svoboda H: Otto Šimánek (pan Tau), Jaromír Kozák (Kája), Milena Dvorská (maminka), Bedřich Šetena (tatínek Karel), Beda Lak (kapitán parníku "Nautilus"), Ivo Niederle (velitel policistů), Stanislav Hájek (dopravní strážník), David Schneider (chlapec námořník) Chor: Bedřich Füsseger Spol: Zorka ChrastinováRůžena HejskováHelena Lehovcová Stp: 037.00 Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 30.04.1971 
 
   Pětiletý Kája si nejraději hraje tam, kde je voda. A jen co ho maminka obleče do čistého, už je špinavý a maminka pak musí stále prát. Jednoho dne ho maminka potrestá, a Kája se proto rozhodne, že uteče. Využije matčiny nepozornosti a už je pryč. Brzy začne pršet a chlapec se schová do boudy u náplavky. Tam objeví zmoklého pana Tau, který se dokáže s pomocí kouzelné buřinky změnit v malého mužíčka a naopak. Kromě toho umí i jiné kouzelnické kousky. Chce Kájovi pomoci, ale jeho buřinka se v dešti srazila a nekouzlí. Vydá se s chlapcem hledat domov, ale Kája nezná adresu a na sídlišti jsou všechny domy stejné. Vstoupí spolu v přístavišti na parník Nautilus a vyjedou si na výlet. Kapitán parníku přivolá policii, která se za nimi pustí. Pan Tau však zatočí buřinkou, která už zase kouzlí. Parník zmizí ve vlnách, změní se v plachetnici, která projede městem a zastaví pod okny bytu, kde malý Kája bydlí.
   Five-year old Kája likes to play most anywhere where water is. And just as his mother dresses him into clean clothes, he is already dirty and his mum has to wash all the time. One day, mummy punishes Kája for his mischiefs and the boy thus decides to run away from home - he takes advantage of mother's momentary distraction and there he is, gone. But it soon begins to rain and the boy hides in the booth by the rafting-yard. There, he discovers Mr Tau, drenched with rain, who has the ability to change into a small man and vice versa with a help of a magic bowler hat. Besides that, he can do a lot of other magic. He wants to help Kája, but his bowler shrank in the rain and lost its effect. He sets off with the boy to take him home, but Kája does not know the address and, moreover, all houses in the housing quarters look the same. In the docks, they board the Nautilus steamboat and go for a trip. The captain of the steamboat calls for the police, which pursues them. But Mr Tau swirls his bowler, which has begun working and can do magic again. The steamboat disappears in the waves, transforms into a sailing boat and sails through the city, landing right under the windows of the flat where little Kája lives.