Optimista /Místo v houfu/  (Optimist, The)
R: Václav Krška V: 1964 VV: Josef Císař N: Antonín Máša S: Antonín Máša TS: Václav Krška PR: Josef Krameš AR: Eva Kubesová K: Josef Illík DK: Emil Sirotek AK: František Kučera Hu: Jarmil Burghauser; archivní – Ronald Binge: převzatá Alžbětinská serenáda, Jaromír Vomáčka: píseň Já jsem zamilovaná, píseň Já jsem to dítě šumařovo Nahr: FISYO T: Zdeněk Borovec Zp: Eva ŠolcováFrantišek Kovářík Arch: Oldřich Okáč Kost: Jindřiška HirschováMiloslava SkořepováMarie Řehořová Ma: Miloslav KoubekJiřina Davidová St: Jan Kohout Zv: Emil Poledník H: Pavel Holeček (traktorista Hrabák zvaný Jéna), Ivan Vyskočil (student Jirka), Štěpánka Cittová (Marie), Eva Šolcová (Jiřina), Alexandr Postler (družstevník Véna), Josef Vajnar (Jarda Kodys), Igor Mařan (Fanouš), Emil Kadeřávek (předseda JZD), František Kovářík (děda Hovorka), Miroslav Müller (děda Kubín), Otomar Korbelář (cestující v autobuse), Drbohlavová Jana [dab] (hlas Marie) Spol: Jaroslav BrabenecJ. JanoušekJarmila MüllerováJ. Mikolášová Fo: 35 mm Ve: česká © Národní filmový archiv 
 
   Místo netrpělivě očekávaných pěti žňových brigádníků přijíždí do Vltavan jediný - hubený a brýlatý student Jirka. Vystoupí z autobusů a k obveselení vesničanů ihned zjistí, že si s někým vyměnil kufr. Místní dívka Marie se o něj ihned začne starat. Její péči o jiného muže těžce snáší urostlý traktorista Jéna, doposud považovaný je Mariina oficiálního nápadníka. Vezme si Jirku jako pomocníka na svůj samovaz a začne ho všemožně týrat. Naráží ale na chlapcův optimusmus a vůli nepodat se. Napětí milostných vztahů trojice se stupňuje a Marie se i přes Jirkovo vyznání lásky vrací k Jénovi. Když se v místní hospodě slaví dožínky, dojde mezi oběma mladíky ke rvačce a Jirka zůstane otřesený ležet na kopci za vesnicích. Druhý den ráno ho Jéna nenajde v pokoji a dostane strach. Vzbudí vesničany a vydá se spolu s nimi Jirku hledat. Ke traktoristově úlevě se najde Jirka na autobusové zastávce. Studentova brigáda skončila a všichni se s ním přátelsky rozloučí.
   During the harvest, the slim and bespectacled student Jirka arrives alone at the village of Vltavany instead of the impatiently expected team of five. Immediately upon getting off the bus, Jirka finds out in front of the bemused villagers that he has exchanged his luggage with somebody. The local girl Marie begins to take care of him. The square-built tractor-driver Jéna, hitherto considered Marie's official wooer, finds it hard to bear her caring for another man. He takes Jirka as a helper to his reaper-binder and begins to torture him in all possible ways. But he keeps running into the boy's optimism and his will not to give in. The tension of the love triangle escalates and Marie, despite Jirka's declaration of love, returns to Jéna. When the harvest festival is celebrated in the local pub, the two young men begin to fight and Jirka, shattered, is left lying on the hill outside the village. The next day, Jéna does not find him in his room and gets scared. He wakes up the villagers and they all set off to find the youth. To Jéna's relief, Jirka is found waiting at the bus stop - the student's working party is over and everybody makes a friendly farewell to him.