Okamžik,spojím!  (Hang On, Please, Connecting You!)
R: Vladimír Kabelík V: KF Praha/SPVNF, 1961 Dr: Václav Borovička VV: Josef Soukup N: Radúz ČinčeraVladimír Kabelík S: Radúz ČinčeraVladimír Kabelík K: Svatopluk Malý Hu: Václav Lídl; archivní Nahr: FISYO Dir: Štěpán Koníček St: Ludvík Pavlíček Zv: Gustav HoudekJan KindermannBenjamin Astrug Op: Jirounek Jaroslav inž.Jindřich Černohorský kom: Vladimír Ráž H: Hana Bartošková (Majka Soukupová), Zdeněk Hodr (doktor), Karel Samek (Jirka Vít), Nina Jiránková (Jirkova matka), Věra Koktová (poštovní úřednice), Alena Frimlová (řečná žena), Milena Dvorská (spojovatelka), Růžena Merunková (spojovatelka), Ludmila Roubíková (správcová, Majčina matka), Josef Steigl (dispečer), Karel Peyr (náčelník), Dagmar Sedláčková (úřednice na letišti), Václav Hladíkzaměstnanci Compania Cubane de..zaměstnanci Letiště Praha Ruzynězaměstnanci Thomayerovy nemoc.Krčzaměstnanci Záchranné služby ÚNVzaměstnanci Správy dálkových,...zaměstnanci Čs.aerolinií Stp: 026.00 Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů © Národní filmový archiv 
 
   Ve dne v noci hučí telefonní dráty, přenášející zprávy z jednoho konce zeměkoule na druhý. Zaměstnanci v telefonních ústřednách pomáhají lidem v jejich profesionálních i osobních záležitostech, zprostředkují události veselé i smutné. Někdy s maximálním nasazením zachraňují lidské životy… Jirka Vít se chystá s maminkou na návštěvu tatínka v daleké Kubě. Bere si s sebou křečka, kterého si večer před cestou vybral s kamarádkou Majkou ve výzkumném ústavu. Při odchodu z laboratoře rozbil zkumavku s tekutinou a škrábl se o její střep. Netušil, že se právě nakazil nebezpečnou kulturou diftérie. Ráno zjistil lékař, co se stalo, a okamžitě začal jednat. Ale to už Jirka seděl v kubánském letadle. Lékař se však nevzdal. Přes telefonní centrály v Praze, Bernu, New Yorku, Havaně, a s pomocí desítek neznámých spojovatelů a spojovatelek, se podařilo letadlo vrátit do Prahy a předat Jirku do nemocnice, kde mu tým lékařů zachránil život.
   The telephone cables hum day and night, transferring news from one end of the globe to another. The operators at the telephone switchboards help people in both their professional and personal matters and mediate events, which are both joyful and sad. They sometimes even help to save human lives by summoning up all theirs' strength... Jirka Vít and his mother are going to visit his father in distant Cuba. Jirka wants to take a hamster with him and selects him with his girlfriend Majka in a laboratory the night before the departure. Upon leaving the laboratory, he, however, breaks a test tube containing some liquid and one of the splinters scratches his skin. Jirka has no idea he was just infected with a dangerous diphtheria culture. The next morning, the doctor finds out what has happened and begins to act immediately. But Jirka is already on the aeroplane, heading to Cuba. The doctor, nonetheless, does not give up. Through the telephone switchboards in Prague, Bern, New York and Havana and with the help of dozens of unknown operators, it is eventually possible to divert the flight back to Prague and hand Jirka over to the hospital, where a team of doctors saves his life.