OK 12 startuje  (OK 12 Departs)
R: Josef Pinkava V: KF Praha/Filmové studio Gottwaldov, 1961 Dr: Jiří Blažek VV: Dušan Schaffer N: Miloslav DrtílekJan Poš S: Miloslav DrtílekJan PošJosef Pinkava PR: Zdenek Sirový K: Jiří Kolín AK: Emil BártekOldřich Řičánek Hu: Milivoj Uzelac; archivní Nahr: FISYO Dir: Milivoj Uzelac Arch: Jaroslav Krška St: Antonín Štrojsa Zv: František StrangmüllerBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ Op: Milan Kapusníkmodeláři Svazarmu z Gottwaldovamodeláři Svazarmu ze Slavkova H: Jiří Sovák (pilot Podlipný), Heda Škrdlantová (instruktorka Dáša), Stivínová Zuzana (2) [dab] (hlas Dáši), Ladislav Trojan (pilot Jarda), Petr Leníček (dvojče Petr, synovec Podlipného), Vladimír Leníček (dvojče Pavel, synovec Podlipného), Jiří Blažek (francouzský pilot), Lubor Tokoš (pilot), Jarmila Rázlová (dívka z modelářského kroužku), Miloslava Tomasová (dívka z modelářského kroužku), Pavel Bolek (kluk z modelářského kroužku), Alois Hrušecký (kluk z modelářského kroužku), Ivan Straka (kluk z modelářského kroužku), Věra Uzelacová (barmanka), žáci gottwaldovských školVáclav BeránekEva Vosáhlová Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů © Národní filmový archiv 
 
   Rodiče dvojčat Petra a Pavla odjíždějí do Afghánistánu na stavbu přehrady. Své potomky svěří strýci Podlipnému do Gottwaldova. Kluci se brzy spřátelí s novými spolužáky. Ti jim trochu závidí strýčka pilota, neboť téměř celá třída se zajímá o letadla a navštěvuje modelářský kroužek. Zde pod vedením instruktorky Dáši stavějí model letadla OK 12, s nímž se chtějí zúčastnit soutěže. Děti předpokládají, že i oba pražští chlapci se v modelářství vyznají. Petr a Pavel se stydí přiznat, že o této činnosti nic nevědí. Aby zachránili svou reputaci, rozhodnou se, že se tomu naučí tajně sami. Strýček jim koupí součástky modelu větroně Orel, ale kluci práci nezvládnou. Dětem ve třídě se při zalétávání poškodí jejich model OK 12. Požádají proto Petra a Pavla, aby v soutěži startoval jejich Orel. Nešťastná dvojčata se pokusí koupit již hotový model. V obchodě však prodává instruktorka Dáša. Té se chlapci konečně přiznají. Dáša se nezlobí, pozve oba chlapce do kroužku, kde pomohou s opravou OK 12 a zároveň se naučí vše, co dobrý modelář musí umět.
   The parents of the twins Petr and Pavel are leaving for Afghanistan to work on the construction of a dam, entrusting their offspring to their uncle Podlipný in Gottwaldov. The two boys soon make friends with their new classmates. Children in the class are a bit envious of their uncle pilot, for the whole class is interested in aeroplanes and is in a club for model plane builders. Here, under the instructor Dáša, they construct a model of an OK 12 aeroplane intending to enter it into competition. The children expect that the two boys from Prague, too, are familiar with aeroplane modelling, but Petr and Pavel are ashamed to admit that they do not know anything about it. To save their reputation, they decide to learn it by themselves in secret. The uncle buys them parts of the model of the glider Eagle [Orel] but the boys are unable to assemble it. During the test flight, the children's model of their OK 12 is damaged and they thus ask Petr and Pavel to start with their Eagle in the competition. The desperate twins try to buy an already assembled model, but find out that the shop assistant is the instructor Dáša. The boys eventually confess to her about the situation. Dáša does not get angry at them, inviting them instead to the club where they can help with the repair of the OK 12 and at the same time learn everything that a good modeller should know.