Objev na Střapaté hůrce  (Discovery on teh Rugged Hill)
R: Karel Steklý V: Filmové studio Barrandov, 1962 Sk: Švabík - Procházka VV: Ladislav Kalaš N: Josef PicekKarel SteklýKarel Maršálek S: Josef PicekKarel Steklý TS: Karel Steklý PR: František Matoušek AR: Helena RohanováLilian Havlíčková K: Jan Stallich DK: Stanislav Kautský AK: Jaroslav Kaiser Hu: Jan Kapr; archivní Nahr: Komorní soubor elektrických a elek Dir: František Belfín Arch: Milan Nejedlý Kost: Fernand VáchaMarie RubášováLibuše Černá Ma: Karel MarekFrantišek HavlíčekRůžena Plašilová St: Jan Kohout Zv: Adolf Böhm Op: Zdeněk Ceplecha H: Jiří Polák (pionýr Ivan Veselský), Vojtěch Zoula (Pavel Kubec, vedoucí pionýrské rad), Růžena Dvořáková (Alena), Ivana Vacková (Miluška), Jaromír Sudek (Matuš, Alenin bratr), Otomar Korbelář (profesor Říha), Valtr Taub (astronom dr.Modr), Stanislav Remunda (astronom dr.Přibyl), Ludmila Vendlová (vědecká pracovnice Jílková), Libuše Řídelová (pokladní Veselská, Ivanova matka), Bohumil Bezouška (astronom Kubr), Gustav Heverle (řidič Vosátka), Nováková Růžena (2) (Skořepová), Zuzana Dubská (vedoucí tábora Mirka Kožená), Oldřich Lukeš (řidič cisterny Suchánek), Jaroslav Moučka (hajný Štefan), Josef Benátský (sadař), Otto Šimánek (Ivanův otec), Jiří Doubrava (pionýr), Jiří Herrmann (pionýr), Bohumil Kopáček (pionýr), Jiří Lédl (pionýr), František Ondráček (pionýr), Andrej Pavlov (pionýr), Antonín Panenka (pionýr), Michal Polák (pionýr), Pavel Sklenář (pionýr), Jiří Solnař (pionýr), Karel Suchomel (pionýr), Jan Vodička (pionýrka), Monika Trepeschová (pionýrka), Libuše Zátková (pionýrka), Martin Brems (pionýr), pes Orest (vlčák) Spol: Angelika HanauerováMiloslava VojnováJiří Hlupý Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 16.11.1962 © Národní filmový archiv 
 
   Děti z českobudějovického astronomického kroužku odjedou na prázdninový tábor bez Ivana, který má zlomenou nohu. Večer Ivan jako obvykle pozoruje noční oblohu, když náhle spatří na nebi velký meteorit-bolid. Také děti na táboře se dívaly na hvězdy, ale kvůli malému Matušovi, který se polekal velké sovy, pád bolidu propásly. I vědci na observatoři v Ondřejově měli smůlu, nastavení přístrojů jim neumožní určit místo dopadu. S výzvou o pomoc se proto rozhlasem obrátí na veřejnost. Z mnoha dopisů zaujme astronoma dr. Přibyla dopis Ivana, který o průletu bolidu poslal přesné informace. Ivanovi mezitím lékaři sundali sádru a chlapec se vydá do tábora. Všichni ho radostně vítají, jen Pavel žárlí, že se Ivanovi podařilo spatřit bolid. Za Ivanem přijedou pracovníci observatoře a celý tábor prohledává les. Ivan se dostane s dr. Přibylem na Ondřejov a tam uvidí ve vitríně úlomek skutečného bolidu. V té chvíli si vzpomene, že podobný kámen odhodil do strže při cestě do tábora. Všichni se znovu pustí do hledání a je to Ivan, který nakonec vzácný meteorit najde.
   Children from the České Budějovice astronomy club leave for their holiday camp without Ivan, who has broken his leg. In the evening, Ivan observes the night sky as usual but all at once spots a great meteorite - a so-called bolid. The children in the camp, too, were observing the stars but missed the fall of the bolid due to little Matuš, who got scared of a big owl. Also the scientists at the observatory in Ondřejov were unlucky - the settings of their instruments does not allow them to determine the place of the bolid's landing. They therefore turn to the public via radio, asking for help. Among many letters delivered to the observatory, astronomer Přibyl's attention is attracted by the letter from Ivan, who provides exact information about the bolid's flight. In the meantime, doctors remove Ivan's plaster and the boy sets off to join the circle in the camp. He is merrily welcomed by everybody except Pavel, who is jealous that Ivan observed the meteorite. The scientists from the observatory arrive to meet Ivan and the whole camp searches through the forest to find the bolid. Ivan goes to Ondřejov observatory with astronomer Přibyl and there sees a fragment of a real bolid in the glass case. At that moment he recalls throwing a similar stone into the ravine on his way to the camp. Everybody begins to search once more and it is again Ivan who eventually discovers the precious meteorite.