O slavnosti a hostech  (Party and the Guests,The)
R: Jan Němec V: Filmové studio Barrandov, 1966 Sk: Švabík - Procházka VV: Ladislav Kalaš N: Ester Krumbachová S: Ester KrumbachováJan Němec TS: Jan Němec PR: Pavel Horák AR: Věra Vláčilová K: Jaromír Šofr AK: Emil Hora Hu: Karel Mareš; archivní Nahr: FISYO Dir: Štěpán Koníček Arch: Oldřich Bosák Výtv: Ester Krumbachová Kost: Ester KrumbachováMiloslava SkořepováFrantišek Kauler Ma: Ladislav BacílekFrantišek HavlíčekJana Pospíšilová St: Miroslav Hájek Zv: Jiří Pavlík H: Vyskočil Ivan dr. (hostitel), Jan Klusák (Rudolf), Jiří Němec (Josef), Pavel Bošek (František), Karel Mareš (Karel), Evald Schorm (manžel), Zdena Škvorecká (Eva), Helena Pejšková (Marta), Jana Prachařová (paní), Miloň Novotný (ženich), Dana Němcová (nevěsta Olinka), Antonín Pražák (Antonín), Josef Podaný (tajemník), Otakar Bohata (host-knecht), Vladimír Tvrz (host-knecht), Jiří Kovařík (host-knecht), Adolf Široký (host-knecht), Vincenc Vávra (host-knecht), Josef Hrbek (host-knecht), Jaromír Komínek (host-knecht), Václav Vodák (host-knecht), Ctibor Sobotka (knecht), Zdeněk Mošnička (knecht), Alois Mottl (knecht), Stanislav Partl (knecht), Vl. Simín (knecht), Josef Elis (knecht), Pavel Šilhánek (knecht), Oldřich Lepšík (knecht), Svoboda Jan (kritik) (knecht), Boh. Dvořák (svatebčan), Pavel Jaderník (svatebčan), Marie Jančová (svatebčanka), Herbert Kisza (svatebčan), Karel Volf (svatebčan), Jana Mašíková (svatebčanka), Vilém Nademlejnský (svatebčan), Nováková Jana (herečka) (svatebčanka), Emanuel Pejška (svatebčan), Irena Pejšková (svatebčanka), Herbert Koza (svatebčan), Jiří Reichl (svatebčan), J. Tolar (svatebčan), František A. Dvořák (číšník), Antonín Kolářský (číšník), Václav Rath (číšník), V. Maršálek (číšník), E. Vach (číšník), Jitka Bodláková (host), Michal Bošek (host), Jakub Gregor (host), Zdena Horová (host), Jiřina Jandová (host), Marie Smejkalová (host), Marie Karezová (host), Josef Škvorecký (host), Otta Kutil (host), Božena Soukupová (host), Marie Vávrová (host), Zuzana Vyskočilová (host), Helena Vyskočilová (host), Naďa Tronerová (host), Helena Šindelářová (host), Marta Tvrzová (host), Marie Simínová (host), H. Ťukalová (host) Spol: Jana CunderlováJitka ŠulcováJiří Kotlář Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 30.12.1966 
 
   Letní den. Na louce v dobrém rozmaru svačí několik lidí. Josef je úzkostlivě zdvořilý, Karel popíjí víno a chválí demokracii, František je dobrý společník, Eva a Marta jsou veselé dívky. Jediný manželský pár tvoří řečná blondýnka a její mlčenlivý a trochu odtažitý muž. Po jídle se všichni upraví a ve společenském oblečení se vydají na narozeninovou oslavu vysoce postaveného muže. Na lesní cestě je obklopí skupina podivných mužů. Rudolf, který je vede, se chová zdánlivě srdečně, ale ve skutečnosti je velmi drzý a agresivní. Rozdělí ženy a muže na dvě skupiny a zahájí jakýsi výslech. Josef začne být podlézavý, Karel trochu protestuje a stane se cílem Rudolfových urážek a drobného násilí. Mezi stromy se objeví hostitel v bílém smokingu, který Rudolfa okřikne, ale zároveň ho nazve svým adoptivním synem. Návštěvníci křečovitě souhlasí s tím, že vše byl žert. Usedají u prostřených stolů. Blondýnka pláče, protože manžel odešel. Nelíbilo se mu ve společnosti, kde nemá nikdo nikoho rád. Hostitel je uražen. Rudolf se rozhodne vše napravit a pošle za manželem své muže v čele s psovodem, a sám se ozbrojí puškou. Nastane štvanice, které se zúčastní většina hostů. Zbylí zhasnou svíčky, zaraženě sedí a poslouchají sílící štěkot psa.
   It is a summer day. Several people in good humour are having a snack on a meadow. Josef is meticulously polite, Karel sips wine and keeps praising democracy, František proves to be a good companion, Eva and Marta are jolly girls. The only married couple is a talkative blonde and her taciturn and a bit withdrawn husband. After the snack, the company makes up, changes into cocktail dress and sets off to attend the birthday party of a high functionary. On a forest path, they are surrounded by a group of weird men. Rudolf, the leader of the gang, is seemingly sincere but in fact rather arrogant and aggressive. He divides the men and women into two groups and launches some kind of interrogation. Josef turns servile, Karel protests a little, becoming the target of Rudolf's assaults and minor violence. The host appears in between the trees in a white tuxedo, shouting Rudolf down but at the same time claiming him as his adopted son. All the visitors tenaciously pretend that everything was just a joke and seat themselves by set-up tables. The blonde weeps because her husband has left. He did not enjoy the company where no one likes anybody. The host feels offended. Rudolf decides to make everything right and sends his men headed by a dog-hunter to find the husband, arming himself with a gun. The subsequent man-hunt involves most of the guests. Those who remain put the candles off, sit by the tables in puzzlement and listen to the increasingly loud barking of a dog.