Nezvaný host  (Uninvited Guest,The)
R: Vlastimil Venclík V: Studio FAMU, 1969 VV: Fiala Karel (výroba)Martina Lišková N: Vlastimil Venclík S: Vlastimil Venclík K: Tomáš Procházka Op: Jan KališKarel KachyňaVladislav DelongJosef Dobřichovský H: Iva Šašková (manželka), Jiří Hálek (manžel), Pavel Landovský (host), Václav Kotva (soused), Bohumil Koška (jiný host), Karel Kvítek (jiný host) Spol: Kachyňa Karel /režie/ (pedagogické vedení), Delong Vladislav /režie/ (pedagogické vedení), Dobřichovský Josef /střih/ (pedagogické vedení), Kališ Jan /kamera/ (pedagogické vedení) Stp: 023.00 Fo: 35 mm Ve: česká D: Lucernafilm - Alfa Pr: 05.09.1991 
 
   Mladý manželský pár je vyrušen z milostného laškování netrpělivým bušením na dveře. Manžel otevře, do ložnice vpadne hromotluk v placaté čepici a vatovaném kabátě s velkým kufrem v ruce. Ihned se v bytě chová jako doma. Vystrašený manžel hledá pomoc u sousedů. Ke svému zděšení zjistí, že i ostatní nájemníci mají podobné neznámé hosty. Posléze host usne a manžel se rozhodne ho zabít. Než však bodne kuchyňským nožem, host se probudí. Po čase si mladí manželé na neznámého zvyknou, zvláště když poznají, že hosté ostatních nájemníků jsou mnohem surovější než ten jejich. Manžel nazývá vetřelce přítelem, žena sedí hostu na klíně a hladí ho po vlasech, zatímco on hraje na foukací harmoniku.
   A young married couple is disturbed in their lovemaking by a unpatient banging on their door. When the husband opens the door, a hulking great fellow in a flat hat and quilted coat with a large suitcase breaks into the bedroom and immediately begins make himself at home in the flat. The scared husband seeks help from his neighbours, finding out to his horror that the other tenants, too, have similar uninvited guests. The guest falls asleep and the husband decides to murder him. But just before he makes the decisive stab with a kitchen knife, the guest wakes up. After a while, however, the couple gets used to the unknown man, especially when they find out that the guests of the other tenants are much more cruel that theirs. The husband begins to call the intruder a friend, the wife sits on his lap and strokes his hair, while he plays mouth organ.