Malé letní blues  (Little Summer Blues)
R: Jiří Hanibal V: Filmové studio Barrandov, 1967 Sk: Švabík - Procházka Dr: Marcela Pittermannová VV: Petr Čapek N: kniha Malá letní romance S: Ota HofmanJiří Hanibal TS: Jiří Hanibal PR: Ota Koval AR: Karel KovářZdenka Barochová K: Jan Čuřík DK: Oldřich Hubáček AK: Jiří Polák Hu: Evžen Illín; archivní – Johan B. Blobner: píseň Vesničko má pod Šumavou, píseň Juliano, Jiří Štaidl: píseň Oči má sněhem zaváté, Jaromír Vomáčka: píseň Lékořice, píseň Pod praporem mladých pionýrů Nahr: FISYO, Havlík Ferdinand Dir: Milivoj Uzelac T: Jiří SuchýVratislav Blažek Zp: sborKarel GottVáclav Neckář Arch: Jiří Hlupý Kost: Jan KropáčekBohumila Maršálková Ma: Stanislav PetřekAnna VolšičkováRudolf Buneš St: Zdeněk Stehlík Zv: František Strangmüller H: Andrea Čunderlíková (Jiřka), Čočková Helga [dab] (hlas Jiřky), Jiří Pleskot (Jiřčin otec), Jaroslav Bradáč (Franta), Schánilec Jan [dab] (hlas Franty), Petr Kronďák (Roman), Hanzlík Jaromír [dab] (hlas Romana), Jaroslava Brousková (Bláža), Eva Trejtnarová (Anča), Procházková Alena [dab] (hlas Anči), Jan Laibl (Mikeš, Romanův otec), Věra Kubánková (Mikešová, Romanova matka), Martin Hron (Pinďa), Olga Jánošová (Věra), Eva Kolumková (Dana), Petr Fišer (Láďa), Jana Prachařová (prodavačka), Blanka Boháčová (malá holka), Jana Pehrová (malá holka), Lucie Žulová (malá holka), Milan Soška (Honza), Příhoda František (2) (děda), Pavel Osif (švagr Mikešových), Irena Šubrtová (příbuzná Mikešových), Irena Kynclová (děvče), Jelena Šebestová (děvče), Dana Reimová (děvče), V. Knížková (děvče), B. Potocká (děvče), Jan Kanyza (mladík), Hana Menčíková (Věra), K. Jedličková (dítě Mikešových), Aleš Svítek (kluk), J. Hájek (kluk), E. Dvořák (kluk) Spol: Alena ŘepováMarta StrangmüllerováMiloslava Vojnová Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 14.06.1968 
 
   Patnáctiletá Jiřina tráví s otcem letní prázdniny na chatě. Otec musí odjet do Prahy a Jiřinu po delším váhání nechá na chatě samotnou. Prázdniny na břehu řeky jsou příjemné a parta dětí, k níž Jiřina patří, si je patřičně užívá. Jiřině se dvoří Roman, ale Jiřinu víc zajímá Franta z protějšího břehu. Franta pozve dívku do své chaty, ale když ji chce zkušenější mladík políbit, Jiřina uteče. Ke své lítosti také zjistí, že se Franta stále stýká se svou loňskou prázdninovou láskou Blážou. Přesto se s Frantou znovu setká, a na schůzce nad řekou dostane od něho svůj první polibek. Když ji však Franta zavede ke své partě a chová se k ní poněkud hrubě, Jiřina opět uteče. Večer slaví s partou své patnácté narozeniny. Doufá, že přijde i Franta. Ten se však neobjeví a také Bláža schází. Jiřina se vypraví za Frantou, a když se mladík dlouho nevrací, u jeho chaty usne. Ráno se Franta vrátí, Jiřina se však před ním schová. Na louce ji potká otec, který s úzkostí i porozuměním vidí smutek v očích své dcery.
   Fifteen-year old Jiřina is spending her summer holiday with her father at the family cottage. The father has to go to Prague on business and, after few moments of hesitation, he decides to leave Jiřina alone in the cottage. The holiday by the river is pleasant and the gang of children to which Jiřina belongs enjoys it duly. Jiřina is wooed by Roman, but she is more interested in Franta from the opposite bank of the river. Franta invites the girl to his cottage, but when the more experienced youth wants to kiss her, Jiřina runs away. She at the same time finds out to her sorrow that Franta is still dating his love from last year's holidays, Bláža. Despite that, she meets Franta again and receives her first kiss in life from him during their date above the river. But when Franta introduces her to his group of friends and behaves a bit rudely to her, Jiřina runs away again. In the evening, she celebrates her fifteenth birthday with her friends, hoping that Franta would join the party. But he never shows up and Bláža, too, is missing. Jiřina sets off to see Franta to his cottage and when the young man does not come for long, she falls asleep by the house. In the morning, Franta finally returns, but Jiřina hides from him. In the meadow, she runs to her father who watches the sadness in his daughter's eyes with both anxiety and understanding.